Jason M. Hough – Darwinský výtah

2

V polovině 23. století je Darwin v Austrálii posledním městem na Zemi, které zcela nezachvátila epidemie zvláštní nemoci. Ta přeměnila světovou populaci na divoké pololidi bez zábran a s instinktem zabíjet jako šelmy. Všichni, koho epidemie ještě nepostihla, se hrnou do Darwinu, v němž výtah, vytvořený tzv. staviteli a původci této katastrofy, vydává auru potlačující účinky epidemie. Letec Skyler Luiken patří k několika málo výjimkám imunním vůči nákaze. Spolu se svou imunní posádkou prohledává nebezpečné pustiny mimo okraj aury a pátrá po užitečných předmětech, ať už to jsou výzkumné přístroje či jen pytle s pravou kávou. Jednoho dne jej osloví dr. Tania Sharmová s tím, aby přivezl přístroj, který by mohl napomoci odvrátit světový kolaps. Jenže zjistí, že podivná nákaza není jediná komplikace, a Skyler tak musí bojovat nejen o vlastní přežití, ale i o záchranu alespoň těch posledních zbytků lidské společnosti.

…………………………………………………………….

Kvalitní science fiction není nikdy dost. O to složitější situace je dnes pro dospělé čtenáře. Tento žánr zaplavily všechny možné variace dystopií a katastrofické knihy pro mládež, ale pro čtenáře odkojené Rayem Bradburym, nebo Isaacem Asimovem je situace trochu složitější. O to příjemnější je vždy zjištění, že se objevila nová vlaštovka, která se tento stav snaží zvrátit. Je jím i nová kniha Jasona Hougha, nebo se jedná jen o další variaci sci-fi pro mládež?

large (1)Darwinský výtah je prvním dílem akční science fiction trilogie z pera amerického autora Jasona M. Hougha. V době svého vydání si vysloužila pochvalné recenze ze strany čtenářů i kritiky. Prodej práv a zvýšený zájem zahraničních nakladatelů na sebe tedy nenechal dlouho čekat. U nás se této role ujalo nakladatelství Plus v překladu ostříleného Pavla Medka

Rok 2283, svět je takřka v troskách. Ve chvíli kdy mimozemská civilizace přinesla na zemi výtah se zdálo, že lidstvo čeká rychlý vzestup a století hojnosti. Tyto plány ovšem vzaly záhy za své. Po celém světě se šíří choroba, která mění obyvatele Země na stvoření ovládané pouze základními pudy. Zbytky lidské rasy se tak uchylují do australského Darwinu, kde je oblast okolo mimozemského výtahu nákazy ušetřena.

Příběh začíná v době, kdy se celé lidstvo scvrklo na cca. 1 milion lidí. Celá populace je koncentrována kolem výtahu, na zemi i na orbitě ve vesmírných stanicích. Zatímco země obstarává vodu a vzduch, výzkumné stanice dodávají jídlo. Jedni bez druhého nemohou existovat, bohužel rovnováha je velmi křehká a spolupráce mezi Zemí a orbitou se může kdykoliv zhroutit. Tomu nenapomáhají ani stále častější výpadky výtahu. Proč ale přestává mimozemská technologie fungovat? A co se stane s lidstvem, až se tak doopravdy stane?

Na pozadí těchto událostí se snaží žít svůj život Skyler Luiken, paběrkář, který se spolu se svou posádkou vydává do nebezpečných zón pro vzácné předměty, pro které by mohl někdo najít využití. Na rozdíl od všech ostatních mají ale jednu nespornou výhodu. Jsou imunní vůči nákaze, a tak se mohou vydat i tam kam se jiní neodváží. Toho si jsou ovšem vědomí i mocní, kteří vládnou “světu” a mají se Skylerovou posádkou vlastní plány.

The Darwin Elevator UKAutor vytvořil fascinující a dosti znepokojivou představu budoucnosti. Navíc se dal příběh uchopit hned několika směry. Od klasické béčkové vyvražďovačky a honby za “zombieky” ve stylu Walking Dead, navíc podobností s touhle legendární sérií je zde hned několik, až po spletitý příběh plný intrik, mocenských bojů a hrozby, o které lidstvo zatím nemá zdání. Jason Hough se nakonec rozhodl pro obojí, naštěstí se mu vše podařilo dobře vyvážit a čtenáři si tak nebudou připadat jako na houpačce.

Hough zapojuje do příběhu celou řadu postav, které jsou více či méně sympatické. Navíc díky mocenským tahanicím a neustálým intrikám si čtenář nemůže být nikdy jistý, kdo na které straně stojí. I když se samozřejmě najdou i výjimky, jako například “vládce” Darwinu, ten chlap je nesympatický hned od samého začátku a rozhodně se nedá čekat, že by se na tom něco změnilo.

Na druhou stranu, ačkoliv se autor snažil vše zpracovat do detailu a tak, aby i drobnosti zapadly na své místo, ne vždy se to podařilo. Zatímco příběh jako celek funguje vcelku bezproblémově, horší je to právě s detaily, jako je celková hieararchie a uspořádání moci a majetku v této společnosti.

Pokud ovšem pomineme tento pro někoho nezanedbatelný fakt, dostaneme vcelku svěží dílko, které si rozhodně zaslouží u čtenářů šanci. Když pro nic jiného, tak proto, že se nesnaží kopírovat ty nekonečné zástupy knih pro mládež, ale přináší i něco pro starší čtenáře. Jestli se to podařilo, nechám již čistě na vás a vašem momentálním vkusu. Ty co Darwinský výtah oslovil, mohou v tuto chvíli už jen doufat, že se nakladatelství XYZ rozhodne v sérii pokračovat, protože by byla škoda, nechat nadějně vypadající příběh nedokončený.

Kniha vychází v nakladatelství Plus
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdJason M. Hough (vyslovováno “ Huff „) je americký autor bestsellerové série Dire EARTH CYCLE, jehož první díl u nás vychází v nakladatelství Plus pod názvem Darwinský výtah (pokračování této série vyšlo v zahraničí pod názvy  THE EXODUS TOWERS a THE PLAGUE FORGE). Dříve se živil jako 3D grafik, animátor a herní designér  (Metal Fatigue , Aliens vs Predator : Extinction , a mnoho dalších) .

DARWINSKÝ VÝTAH je jeho první publikovaná kniha. Trilogie , kolektivně nazvanýDire EARTH CYCLE , vyšla v měsíčních rozestupech v létě roku 2013.  Jasonova další knihu , v současné době bez názvu , je předběžně naplánována na rok 2015 . Žije poblíž Seattlu spolu  se svou ženou a dvěma syny .

 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

  1. „výtah, vytvořený tzv. stavitely a původci této katastrofy“ – jak můžete v jedné větě dát vedle sebe stavitely a původci, aniž by Vás to praštilo do očí?

    • bohužel toto jsem nepsal já – jedná se pouze o zkopírovanou oficiální anotaci nakladatele – samotná recenze začíná až za podtržítkem
      byla má chyba, že jsem anotaci nečetl a nekontroloval na chyby, již by to mělo být správně
      díky za upozornění

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..