Jason Aaron – Thor #1: Bůh hromu znovuzrozený

0

 

ANOTACE:
THOR ÓDINSON ZNOVU OBLÉKÁ SVŮJ PLÁŠŤ – A SPOLU S NÍM I DIVOKÝ NOVÝ SVĚT POTÍŽÍ!

Nemá sice Mjolnir, ale zato má stovky nových kladiv! A na zastavení nezastavitelného Juggernauta bude potřebovat každé jedno z nich! Pak Ódinovi synové znovu vyjedou, když se Thor opět setká se svým dávno ztraceným bratrem Baldrem, aby čelili armádám ohnivých skřetů Královny oharků! Napříč zemí mrtvých zuří válka – ale může svatba uzavřená v Helu přinést mír? Když je nevěstou Hela, který z bratrů se stane šťastným ženichem? A ještě k tomu: Loki! Pekelný pes Thori! Skurge s pořádně velkou bouchačkou! Valkýry! A ve velmi, velmi vzdálené budoucnosti se Král Thor střetne se Staroušem Phoenix a na konci časů se pustí do Doctora Dooma!

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Skalpy, Avengers, Dr. Strange, Punisher, ale i Star Wars. Všechny tyto komiksové série mají jednoho jmenovatele a tím je Jason Aaron. A aby toho nebylo snad málo, na scénu přichází další série tohoto scénáristy. Tentokrát se můžeme těšit na samotného Thora Ódinsona, jenž opět obléká svůj plášť. A i když stále nemá Mjolnir, jeho arzenál čítá stovku jiných kladiv, které se rozhodně nebojí použít…

Představovat v současné době Jasona Aarona je pravděpodobně zcela zbytečné. Tento scénárista se od Skalpů vyhoupl mezi nejvytíženější autory současnosti a je tak podepsán prakticky  pod každou větší sérií z Marvelu. Ostatně, jen u nás mu v současnosti vycházejí čtyři série, které jsem zmiňoval o něco výše a nyní se k nim přidává i samotný bůh hromu.

Zapomeňte na Jane Foster, ta má svých starostí dost. Na scénu přichází jediný pravý Thor, aby se pokusil vydobýt si zpět svou slávu a uznání. Bez Mjolniru to však nepůjde vůbec snadno, obzvláště když se mu do cesty postaví nezastavitelný Juggernaut. Avšak napříč všemi deseti světy se schyluje k válce. Pán Temných elfů, Malekith, se chystá ovládnout vesmír a pravděpodobně zde není nikdo, kdo by jej mohl zastavit. Ódinovi synové se o to však minimálně pokusí…

Tím však zdaleka nekončíme Bůh hromu znovuzrozený toho nabízí mnohem víc. Těšit se tak můžete i na Ódina, jenž se stále snaží obnovit město Asgardia. Starou známou Hel, kterou se budou snažit bratři provdat, ale i na pekelného psa Thoriho, Valkýry a samozřejmě  nesmí chybět ani Princ lží Loki. Tato skvadra slibuje pořádně akční podívanou, která vás jen tak nenechá vydechnout. A kdyby vám i to bylo náhodou málo, ještě je zde Wolverine, ale to už maličko předbíhám. Nerad bych vás připravil o veškerá překvapení.

Podle předchozích řádků už asi tušíte, že celá tato kniha se ponese především v akčním duchu, kdy na sebe epické bitvy a souboje skutečně nenechají příliš čekat. Na druhou stranu aktuálního Thora píše Jason Aaron, a ten si vždy našel čas na to, aby alespoň trochu rozpracoval své postavy, potažmo nastínil nějaký ten příběh, který se potáhne napříč sérií. A to se skutečně děje i v případě této knihy. Bohužel je zde ale i jedno menší ALE.

Tato série totiž není první Thor, kterého Jason Aaron psal. Na svědomí má i předchozí sérii, na kterou tato kniha lehce navazuje. Scénárista tak v podstatě dál rozvíjí celé univerzum, které začal budovat již v předchozí řadě. Pro českého čtenáře to znamená, že mu budou některé narážky a zmínky sem tam unikat. To ostatně platí i pro samotné postavy. S Thorem jsme totiž zatím neměli moc možností se u nás setkat. Kromě filmů, pár příspěvků z UKK a jednohubky od Gartha Ennise u nás Thor zatím moc prostoru nedostal. Díky tomu nám může unikat původ i smysl některých postav a jejich činů. Není to zrovna ideální, na druhou stranu jsme si již na podobné ústupky mohli zvyknout, takže to pravděpodobně nikoho moc nepřekvapí.

Co se týče kresby, tak v případě této úvodní knihy série ji obstaral především Mike del Mundo, kterému v epizodce “Staří bohové” vypomohl Christian Ward. Nutno říct, že Thor se od běžného mainstreamu vcelku liší. Del Mundova i Wardova kresba je skutečně snadno rozpoznatelná a nese v sobě celou řadu originálních prvků, díky kterým si Thora jen tak nespletete. Oba autoři tak přináší do této série trochu osobitosti, zároveň si však někteří čtenáři na toto pojetí budou muset trochu zvykat. Především v akčních scénách, které nešetří blesky a speciálními efekty se stávají jednotlivé panely maličko nepřehlednými a vy tak budete možná trochu pátrat, co že tím chtěli autoři vlastně říct.

I přes pár menších výtek si Aaronův Thor rozhodně zaslouží naší pozornost. Tento scénárista snad ani neumí napsat vyloženě špatný příběh a Bůh hromu znovuzrozený dává již na úvodních stránkách série tušit, že právě příběh by zde mohl stát skutečně za to. Zda tomu tak skutečně bude, si budeme muset ještě počkat až po přečtení dalších čísel. Jisté však je, že tento tvrdý Asgarďan má našlápnuto vcelku dobře.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..