James Marrison – Pod vodou

0

ANOTACE:
Tak jako díla Agathy Christie či populární televizní seriál Vraždy v Midsomeru ukazuje i strhující románový debut Jamese Marrisona odvrácenou stranu zdánlivé idyly anglické venkovské komunity, ve které vládne nedůvěra a strach a nic není tak, jak se na první pohled zdá.
Když je detektiv Guillermo Downes povolán do malebné anglické vesnice, aby vyšetřil brutální vraždu Franka Hursta, okamžitě se mu vybaví jiné mrtvé tělo: před lety vyšetřoval na stejném místě tragickou smrt Hurstovy manželky. Hurst byl navíc v minulosti rovněž jedním z podezřelých v případu zmizení dvou místních školaček, který zůstal neobjasněn.
Vrhne mužova smrt na předchozí kauzy nové světlo a bude Downes konečně schopen splnit svůj někdejší slib, že únosce dívek dopadne? Neodbytné vzpomínky na dávné trýznivé události z detektivova vlastního života jen posilují temnou atmosféru příběhu, který nekompromisně míří ke svému mrazivému vyústění.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Malebný anglický venkov to není jen všudypřítomná idyla poklidného života a dobrých sousedských vztahů. Pod maskou zdánlivé dokonalosti se naopak mohou ukrývat temná tajemství, které mají zůstat ukryty. Ostatně o tom se můžeme přesvědčit i v zajímavém románovém debutu James Marrisona Pod vodou, jenž u nás vychází v překladu Tomáše Jeníka u nakladatelství Paseka.

Tento autor je pro nás sice zatím velkou neznámou, avšak ohlasy ze zahraničí, či z nejpopulárnější “knihomolské” databáze Goodreads dávají tušit, že bychom o James Marrisonovi mohli ještě hodně slyšet. I samotná anotace láká vyloženě k přečtení, když k tomu připočteme zmínky, či přirovnání k Agathě Christie, či populárnímu televiznímu seriálu Vraždy v Midsomeru, máme zde ideálního adepta k přečtení, pro všechny milovníky detektivek ze staré školy.

Zdánlivou idylu anglického venkova naruší jednoho dne brutální vražda Franka Hursta, místního morouse, jenž sám přišel před lety za tragických okolností o svou ženu. Kolem Hursta a jeho smrti se však vznáší daleko více otazníků, než se na první pohled zdá. Detektiv Guillermo Downes a jeho nový kolega seržant Graves stojí na počátku vyšetřování, jenž ukáže, že i poklidný anglický venkov může v sobě ukrývat děsivá tajemství…

Marrison předkládá ve svém debutu vskutku zdařilý příběh, který si nic nezadá ani s daleko věhlasnějšími kolegy tohoto žánru. Jedním z lákadel tohoto románu by bezpochyby mohlo být prostředí, ve kterém se příběh odehrává. To nabízí vskutku zajímavou atmosféru, která by mohla být jedním z pilířů této knihy. V tomto případě se však jedná pouze o nezbytnou kulisu a autor jej alespoň v této knize nevyužívá naplno.

Naopak se zaměřuje na samotné vyšetřovatele a postavy, které se v knize objevují. Nejvíce prostoru zde dostává detektiv Guillermo Downes. Ten je původně z Argentiny a i po 20 letech strávených na anglickém venkově si úplně nezvykl na místní prostředí. Z části za to bezpochyby můžu i jeho neradostná minulost, před kterou z Argentiny uprchl. A právě díky jeho osudu i myšlení se pro čtenáře stává blízkým.

To samé se bohužel nedá říct i o jeho kolegovi seržantu Gravesovi, jenž je mnohdy do počtu a rozhodně nedostává tolik prostoru co Downes. V řadě ohledů tak Marrison malinko ztrácí a nechává řadu zajímavých detailů bez jakéhokoliv využití. Za co si však bezesporu zaslouží pochvalu je samotná detektivní zápletka.

Ta se před čtenářem postupně rozvíjí a přidává nové a nové teorie, kterým směrem by se mělo pátrání ubírat. Díky tomu si nemůže být prakticky až do samého konce jistí, jaké že bude vlastně rozluštění tohoto vcelku povedeného románu. Jako plus můžeme brát i fakt, že se Marrison nesnaží za každou cenu šokovat násilím, jak to bývá v dnešní produkci běžné. Samozřejmě jej zde najdeme, nejedná se však o nic hrozného a k celému vyznění příběhu to skvěle sedí.

Pod vodou je bezpochyby velmi zdařilý debut, který má rozhodně co nabídnout. Samozřejmě není úplně bez chybičky, nejedná se však o nic, co by výraznějším způsobem rušilo při čtení. Největším nepřítelem této knihy tak mohou být přílišná očekávání čtenářů. Pokud se však od nich dokážete odpoutat, čeká na vás zdařilý detektivní příběh, který může být ideálním společníkem pro nejeden zimní večer.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.