Hrajeme si s dětmi: Dr. Heuréka; Dr. Bacilová; Hurá zmrzlina

0

V minulých dvou dílech série “Hrajeme si s dětmi” jsme se zaměřili na deskové hry pro vůbec ty nejmenší. Nyní přišel čas trochu postoupit a podívat se na další věkovou kategorii, kterou jsou děti od 6-8 let. Právě pro ně je určena hned trojice originálních her Dr. Bacilová, Dr. Heuréka a Hurá zmrzlina, které prověří jejich rychlost, postřeh, obratnost i logické myšlení.

Dr. heuréka a Hurá zmrzlina vychází prakticky ze stejného konceptu, avšak ani Dr. Bacilová není od těchto dvou nikterak vzdálená. Jediný výraznější rozdíl je ten, že vyžaduje o trochu více zručnosti, tudíž je určena pro hráče od 8 let. Zatímco dvě předchozí hry by měli bez problému zvládnout i šestiletá dítka. A o co v těchto “akčních” hříčkách vůbec půjde?

Všechny tři hry nabízí skvělou a nenáročnou zábavu pro celou rodinu, která nezabere ani příliš času. Jednotlivé partie se dají v pohodě zvládnout do patnácti minut a to včetně samotné přípravy. Takže ideální stav pro nedočkavé a neposedné děti. Dr. Heuréka v líbivé kartonové krabici ukrývá celkem dvanáct zkumavek, dvacet čtyři různobarevných míčků (kuliček), sadu karet se zadáním pro jednotlivá herní kola a nezbytná pravidla.

Hra je určena pro 2-4 hráče. Každý hráč na začátku hry obdrží tři zkumavky a šest barevných míčků. Princip hry je jednoduchý, poskládat kuličky ve zkumavkách přesně podle zadání, samozřejmě co nejrychleji to půjde. Aby to však nebylo tak jednoduché, nesmíte se jich dotýkat rukou, ani vám nesmí žádná z nich spadnout. Pokud se tak stane, jste automaticky z daného kola diskvalifikováni. Díky těmto omezením si děti u této hry procvičí celou řadu svých schopností, jemnou motorikou počínaje, logickým myšlením konče.

Prakticky na stejném principu funguje i druhá zmíněná hra – Hurá zmrzlina. V té však zkumavky a míčky nahradily kornouty a kopečky zmrzliny. Na začátku samotné hry každý hráč dostane po čtyř různobarevných kornoutcích a třech kopečkách zmrzlin. Vaším úkolem je poskládat kopečky na zmrzlinách opět přesně podle zadání a samozřejmě dříve než vaši soupeři. I zde vám nesmí nic spadnout, ani se nesmíte dotýkat kopečků rukama. Oproti Dr. Heuréce však vyžaduje Hurá zmrzlina o něco více zručnosti, jelikož nejsou “kopečky” nikterak uzavřené ve zkumavce, hrozí tak jejich snadnější pád a tím i vaše vyřazení z aktuálního kola. Právě díky této “volnosti” se však hra stává zábavnější i napínavější zároveň.

Ani třetí v pořadí Dr. Bacilová není výrazněji odlišná. Princip hry opět zůstává stejný, tj.v tomto případě přesně poskládat bacily na petriho misku. Ovšem pozor, tentokrát přichází výraznější změna, která výrazně ovlivňuje hratelnost hry. Na začátku si jednotlivý hráči rozeberou petriho misky a pinzety, kterými budou lovit “bacily umístěné v mističce uprostřed stolu. Vtip je v tom, že všichni hráči hrají najednou, především ve více hráčích tak není vůbec jednoduché ulovit potřebného bacila.

Do hry promlouvá hráčská řevnivost i záškodnictví, která výrazněji ovlivňuje hratelnost i vyznění celé hry. Díky tomuto aspektu se rozhodně nejedná jen o hříčku pro děti, ale skvělou party hru, u které se řádně “vyblbnou” i dospělí. Toto samozřejmě platí i pro Dr. Heuréku a Hurá zmrzlinu, avšak Dr. Bacilová je s dospělými hráči z této trojice her asi nejzábavnější.

 

Stejně jako u ostatních dětských her, i v případě těchto tří se můžeme těšit na kvalitní zpracování, na které jsme si již mohli u her od Blue Orange a Blackfire zvyknout. Jelikož se však jedná o hry  pro děti od 6-8 let upustilo se od bytelného dřeva, které tentokrát nahradil plast. Ostatně moc dobře si nedovedu představit průhlednou dřevěnou zkumavku, či dřevěnou pinzetu se kterou by šli dobře lovit “titěrní” bacily.

V případě Dr. Heuréky, Hurá zmrzlina a Dr. Bacilové dostáváme do  rukou tři vynikající hry, jenž sice fungují na prakticky stejném principu, avšak díky menším odlišnostem, dokáží poskytnout pokaždé zcela jedinečný zážitek. Je tedy jen na vás, zda sáhnete pouze po jedné z těchto tří, či zatoužíte vyzkoušet všechny. Rozhodně neprohloupíte ani s jednou. Pokud bych měl přeci jen poradit, osobně bych upřednostnil Dr. Bacilovou se kterou si užijete opravdu spousty legrace i na “dospělé párty”.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.