Henning Mankell – Usměvavý muž

0

Nastal čas, aby komisař Wallander skončil u policie? Další temná záhada z bestsellerové série.

Poté co komisař Kurt Wallander při výkonu služby zabije člověka, propadne se do alkoholem poháněné deprese. Během dlouhých, osamělých procházek po dánském pobřeží dospěl k rozhodnutí, že jeho čas u policie je u konce. Vyhledá ho však starý přítel a požádá ho o pomoc při vyšetřování podezřelé smrti jeho otce. Kurt o tom nechce ani slyšet a chystá se podat výpověď. Záhy však zjistí, že onoho přítele nalezli zastřeleného. Okamžitě změní rozhodnutí a vrátí se do práce, aby vyšetřil případ dvojnásobné vraždy. 

Postupně odkrývá spletitou síť podvodů a za tím vším tuší věčně usměvavou tvář. Má to všechno nějakou souvislost? Ale zatímco se Wallander vydal na stopu vrahovi, někdo je na stopě Wallanderovi.

…………………………………………………………….

Otec novodobé severské krimi  je zpět a s  ním i nejnovější případ charismatického neurotika a neustále deprimovaného policejního komisaře Kurta Wallandera. Nakladatelství Host tak čtenářům předkládá další díl této jedinečné a dá se říct, že i legendární krimi série, která si po celém světě získala bezpočet fanoušků. Usměvavý muž zapadá příběhově za Bílou lvici a vyplňuje tak další prázdné místečko v zatím nedokončené sérii, u které u nás zbývá vydat dalších pět dílů.

962Zatímco v Bílé lvici se čtenáři dočkali dvou dějových linií, které je zavedli jak do jihošvédského Ystadu, tak do Jihoafrické republiky, v Usměvavém muži zůstáváme pouze ve Wallanderově domovině. Po událostech předchozího dílu prochází Kurt Wallander těžkou existenční krizí. Přeci jen když někoho zabijete, bezpochyby to na vás zanechá následky a je jedno, že to bylo během výkonu služby a v sebeobraně. Kurt se tak postupně utápí v depresích a nezadržitelně propadá alkoholu. Více než rok je na neschopence a uvažuje nad tím, že své řemeslo jednou pro vždy pověsí na hřebík. Určitě se dokáže uživit i jinak, nebo ne?

Ve chvíli kdy je Wallander pevně rozhodnut policii opustit, jej navštíví starý přítel a kolega a žádá po něm pomoc při vyšetřování smrti svého otce. Kurt jej však odbude s tím, že u policie skončil. Když se ovšem po nějaké době vrací na stanici podepsat papíry o propuštění zjišťuje, že i tohoto přítele nalezli zastřeleného. Komisař okamžitě mění rozhodnutí a vrací se do práce aby vyšetřil smrt přítele. Alespoň to pro něj může udělat.

Již podle úvodu některé ostřílenější čtenáře napadne, že Kurt Wallander je hodně podobný Harry Holeovi od Jo Nesba. Samozřejmě pár věcí je odlišných, i když ta podobnost tu je a je vidět, kde se asi Nesbo lehce inspiroval při tvorbě svého detektiva. Na druhou stranu je pravda, že co se eskapád týče je Wallander proti Holeovi vlastně svatoušek. Musíme si ovšem uvědomit, že Případy komisaře Wallandera vznikaly více než o deset let dříve než Harry Hole. Dost ovšem už srovnání Harryho a Kurta, pojďme se podívat co si Henning Mankell přichystal pro čtenáře tentokrát.

TheManWhoSmiledJak již bylo řečeno Usměvavý muž se dějově řadí za Bílou lvici, tedy třetí díl. A i když se jednotlivé případy dají číst zvlášť, protože v každé knize se řeší jiný případ, rozhodně doporučuji začít pěkně popořadě, jelikož kromě hlavní dějové linie zde narazíme i na vedlejší, která se týká Wallandera samotného. A u Usměvavého muže je to ještě patrnější, kdo nepřišel do styku s předchozí knihou, bude hlavně z počátku lehce zmatený. Proč je vlastně Kurt na odpočinku a nechce se vrátit k policii? A právě důvody toho všeho naleznete v předchozích knihách, takže pokud nechcete být ochuzeni rozhodně začněte od Vrahů bez tváře. Díky tomu pak vše zapadne přesně na své místo a získáte tak jedinečný příběh, který se line napříč všemi knihami.

Opět se tak setkáváme se starými známými postavami, které oživují celý příběh a dodávají mu patřičnou hloubku. Jak už si asi čtenáři Mankellových knih zvykli, tento autor se nutně nevyžívá v násilí, ale spíše popisuje poctivou policajtskou práci a pátrání. I když je pravda, že v podání Wallandera není toto pátrání vždy úplně košér.

Mankell znovu a znovu přesvědčuje své čtenáře, že patří po právu mezi nejoblíbenější autory ze severu. Vždyť právě jemu můžeme vděčit za původní předobraz současné nord krimi. Navíc si charismatický a věčně deprimovaný Kurt Wallander našel již bezpočet fanoušků a pokud i vy patříte k těm, který tento komisař učaroval, můžete již teď toužebně vyhlížet další díl z této kriminální série, který vyjde koncem roku pod názvem Ve slepé uličce.

 
Kniha vychází v nakladatelství Host
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psd (1)

Henning Mankell (* 3. 2. 1948) Pochází ze Stockholmu a vyrostl na různých místech Švédska. Působí jako herec, divadelní režisér a manažer jak ve Švédsku, tak především v Mosambiku, kde vede divadelní soubor Avenida a píše stranou evropského ruchu. Na začátku devadesátých let vytvořil postavu komisaře Wallandera a napsal o něm jedenáct knih, které ho proslavily po celém světě. V nakladatelství Host doposud vyšly čtyři knihy této řady, romány Neklidný muž (2009; česky 2012), Vrazi bez tváře (1991; česky 2013), Než přijde mráz (2002, česky 2013) a Psi z Rigy (česky 2013). Kromě série o komisaři Wallanderovi vydal Host detektivní thriller Číňan (2009; česky 2011). První audioknihou podle autorových děl je jeho první román, v němž se objevuje Kurt Wallander: Vrazi bez tváře. Detektivovy případy se ve Švédsku dočkaly také filmových adaptací, byly rovněž zpracovány jako seriál nazvaný prostě Wallander – nejprve roku 2005 ve švédské televizi a o tři roky později se jich chopila také britská stanice BBC, která do hlavní role obsadila herce Kennetha Branagha.

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..