Henning Mankell – Usměvavý muž

0
ANOTACE:

Poté, co komisař Kurt Wallander při výkonu služby zabil člověka, podléhá existenciální krizi, utápí v depresích a nezadržitelně propadá alkoholu. Nakonec se rozhoduje definitivně odejít od policie. Odmítne i dávného přítele, který jej požádá o pomoc při vyšetřování podezřelé smrti jeho otce. Když však tentýž starý známý zanedlouho rovněž nalezen mrtev, vrací se Wallander do práce, aby případ dvojnásobné vraždy vyjasnil. Postupně odkrývá spletitou síť podvodů a za tím vším tuší záhadnou věčně usměvavou tvář, pod níž se skrývá temnota manipulátora tahajícího za nitky. Má to všechno nějakou souvislost? Ale zatímco se Wallander vydal na stopu vrahovi, někdo je na stopě jemu.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Není to tak dlouho, co literární svět zasáhla informace o smrti Henninga Mankella. Autora, který utvářel současnou podobu severské krimi a nesmazatelně se zapsal do srdcí fanoušků po celém světě. Nutno říct, že i u nás jsou detektivky s komisařem Wallanderem opravdu oblíbené a tak bude tento autor žít v našich srdcích touto formou dál. Uctít jeho památku můžeme i nedávno vydanou audioknihou z vydavatelství OneHotBook, která tak na český trh přináší již čtvrtý díl ze série s tímto charismatickým komisařem.

Usmevavy_muz_3D_OneHotBookHenning Mankell nám bohužel již navždy odešel, naštěstí však jeho Kurt Wallander zůstává. Stejně tak jako Jiří Vyorálek, který již k této detektivní sérii neodmyslitelně patří a dodal jí svým hlasem nezaměnitelné melancholické kouzlo. Ve OneHotBook tak opět vsadili na osvědčenou dvojici Michal Bureš a Jiří Vyorálek, která skvěle funguje a osvědčila se již v předchozích Wallanderovkách.

Po událostech předchozího dílu prochází Kurt Wallander těžkou existenční krizí. Přeci jen, když někoho zabijete, bezpochyby to na vás zanechá následky a je jedno, že to bylo během výkonu služby a v sebeobraně. Kurt se tak postupně utápí v depresích a nezadržitelně propadá alkoholu. Více než rok je na neschopence a uvažuje nad tím, že své řemeslo jednou pro vždy pověsí na hřebík. Určitě se dokáže uživit i jinak. Nebo ne?

usmevavy-muz-966x260-cs

Ve chvíli, kdy je Wallander pevně rozhodnut policii opustit, jej navštíví starý přítel a kolega a žádá po něm pomoc při vyšetřování smrti svého otce. Kurt jej však odbude s tím, že u policie skončil. Když se ovšem po nějaké době vrací na stanici podepsat papíry o propuštění, zjišťuje, že i tohoto přítele nalezli zastřeleného. Komisař okamžitě mění rozhodnutí a vrací se do práce, aby vyšetřil smrt přítele. Alespoň to pro něj může udělat.

ook2Pokud jste se již s některou s Wallanderovek setkali, moc dobře víte, co na vás čeká. Ostatně to, co platí pro knihy, platí pro audioknihy dvojnásob. A tak nás již v samém úvodu vítá nezaměnitelný chraplák Jiřího Vyorálka, který nás provází celou nahrávkou. Přestože některým posluchačům všudypřítomný nádech melancholie nemusí úplně vyhovovat, k této sérii zkrátka neodmyslitelně patří a právě čtvrtý díl je toho jasným důkazem. V jakém jiném než melancholickém duchu by se mohlo nést neustálé Wallanderovo vzpomínání a řešení existenčních otázek vlastního života?

Celkovou atmosféru a interpretův výkon podtrhuje i hudba, která se nese ve stejném duchu jako u předchozích dílů. Tentokrát ale můžeme zapomenout na africká bonga, která skvěle ladila k příběhové linii odehrávající se v Jihoafrické republice. Ovšem ani hutné smyčcové party dotvářející atmosféru skandinávského Skane nezůstávají nijak pozadu a s celým vyzněním nahrávky skvěle ladí.

Je sice pravda, že Wallanderovky nikdy neoplývaly přílišnou akcí nebo nervydrásajícím napětím, jako je tomu například u Jo Nesboho a o to více se dokáží vrýt čtenářům, popřípadě jako v tomto případě posluchačům, zcela pod kůži. Díky tomu se tak stávají takřka srdcovou záležitostí, ke které se člověk bude po čase velmi rád vracet.


  

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..