Gerard Way & Gabriel Bá – Umbrella Academy 3: Hotel zapomnění

0

 

ANOTACE:
Po uvedení seriálu na Netflixu se cenami ověnčená komiksová série vrací!

Gerard Way (My Chemical Romance, Doom Patrol) a Gabriel Bá (Two Brothers, Daytripper) si získali uznání na projektech, které nerealizovali společně, a nyní se konečně vracejí k další kapitole z bizarních životů členů bývalého dětského superhrdinského týmu. Sir Reginald Hargreeves, jenž čelil rostoucím počtům šílenců se superschopnostmi toužícími utkat se v boji s jeho zázračnými dětmi, přišel s ultimátním řešením. Jenže nyní se jejich minulost vrací, aby je strašila.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Už je tomu více než deset let co světlo světa spatřila dysfunkční superhrdinská rodinka frontmana kapely My Chemical Romance. Od té doby uběhlo již hodně času. Umbrella Academy se mezitím dočkala pokračování, českého vydání a dokonce i svého vlastního seriálu. A právě na základě jeho úspěchu se tvůrčí duo Gerard Way a Gabriel Bá ke svým hrdinům opět vrátili, aby členy bývalého dětského superhrdinského týmu postavili novým zkouškám…

Když tato tvůrčí dvojice představila v roce 2008 Umbrella Academy světu, působila tato série jako zjevení. Superlativy se hrnuly ze všech stran a ani na oceněních se nešetřilo. Po dvou vydaných knihách však šel tento “superhrdinský” tým k ledu a oba autoři se vydali vlastní cestou. Zatímco Gerard Way sbíral zkušenosti u Doom Patrol, Gabriel Bá se pustil do Daytrippera. 

Vypadalo to, že nové Umbrella Academy se skutečně jen tak nedočkáme. Avšak na tomto místě zasáhl osud v podobě společnosti Netflix, která se rozhodla udělat z Umbrella Academy (UA) seriál. A vzhledem k tomu, že i ten dopadl více než slušně, tvůrčímu duu Way/Bá nezbývalo nic jiného, než se znovu pustit do práce. Výsledek jejich snažení nám nyní přináší nakladatelství CREW v podobě třetí knihy série, tentokrát s podtitulem Hotel zapomnění.

Jeho příběh v sobě nese vcelku standardní superhrdinskou zápletku. V dobách největší síly Umbrella Academy přišel Sir Reginald Hargreeves s elegantním řešením, jak se nadobro zbavit všech šílených padouchů, s nimiž UA bojovala. Právě díky tomu vznikl Hotel zapomnění, kde má každý šílenec svůj vlastní pokoj. Taková obdoba Arkhamu by se chtělo říct, až na to, že tenhle hotel se nachází v trochu jiné dimenzi, ze které není úniku. Jak to tak ale bývá, a v komiksech obzvláště, nic netrvá věčně a tak na scénu přichází hráč, který se rozhodne všechny padouchy z této alternativní dimenze dostat…

Nová Umbrella Academy má na první pohled vcelku klasickou zápletku, která v sobě neskrývá přílišné složitosti. Jenže když k ní přidáte skutečně zběsilé tempo, neustále přeskakování v ději, filmové střihy a velké množství postav je výsledek mírně řečeno rozpačitý. A přesně to se děje takřka v celé první polovině této knihy. Vy tak prakticky nebudete tušit co se vlastně na stránkách děje a kam to celé směřuje. Ano, ve výsledku to nakonec začne dávat všechno relativně smysl. Gerard Way nám to však mohl podat přeci jen trochu stravitelnějším způsobem.

I při opakovaném čtení se vám tak pravděpodobně několikrát stane, že nebudete schopni danou scénu pořádně zařadit. Ano, do určité míry si můžete pomoci trochu tím, že si před Hotelem zapomnění rovnou přečtete i dva předchozí díly, které vám mohou dopomoci v trošku lepší orientaci v ději a jednotlivých postavách. Naštěstí v druhé části knihy začne vše pomalu ale jistě do sebe zapadat a dávat smysl. Přesto si troufám tvrdit, že ve vás po dočtení Hotelu zapomnění budou převládat mírně smíšené pocity.

Třetí kniha Umbrella Academy sice není úplně špatným komiksem, kvalit předchozích dvou dílů však rozhodně nedosahuje. Přitom by stačilo tak málo, samotný příběh špatný není, jen jeho forma je trochu hůře stravitelná. Pokud by se ji autorům podařilo alespoň trochu učesat, byl by celkový dojem hned o stupínek lepší. Takto však zůstává největším lákadlem této knihy kresba Gabriela Bá.

Ten naštěstí své fanoušky rozhodně nezklame a dodává této série opět své osobité kouzlo, díky kterému si Umbrella Academy oblíbili fanoušci na celém světě. Jeho cartoonem říznutý styl je hlavním poznávacím znamením celé série a dokonale k ní sedí. V jeho “rádoby” hrubých a ostrých liniích se skrývá zároveň jedinečná lehkost i nadsázka, která doslova prýští z každé strany. I přes menší zaškobrtnutí v tomto dílu je Umbrella Academy stále krásnou ukázkou toho, že skvělé superhrdinské série nemusí být pouze ze stáje DC a Marvelu.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..