František Kotleta – Hustej nářez

0

 

ANOTACE:
Dávné legendy, které o nich kolovaly v různých civilizacích, nelhaly. Možná, že kdysi byli lidmi, ale změnili se. Změnili se natolik, že jako lidé už jenom vypadají. Říkají si Bratrstvo krve. Vyvolení, kteří se živí lidskou krví. Nikdy se však k sobě nechovali jako bratři. Desítky klanů spolu po tisíciletí bojovaly o moc a vládu nad lidmi, jejich územím a říšemi, jež vznikaly a zanikaly podle toho, jak ve své skryté válce vítězily jednotlivé klany. Dlouho se považovali za nejmocnější bytosti na světě. Jenže svět, který znali, byl jen malou součástí vesmíru.

Z jeho nekonečných dálek se vynořili Kartani, jimž se jejich vlastní svět zdál malý, a kteří se rozhodli ovládnout planetu Zemi a její obyvatele zotročit. Invaze se cizincům podařila. Měli vyspělou techniku a zbraně, které ty lidské stonásobně předčily. Jenže svět, který ovládli, už své vládce měl. A ti se, narozdíl od lidí, tak lehce podrobit nenechali.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Upíři, Kartani, akce a pořádná dávka sexu. Zkrátka a dobře legendární Hustej nářez je zpět a spolu s ním i mistr Kotleta. Ten si však tentokrát odskočil o tradiční beletrie a společně s nadanou Janou Kilianovou přetavili tuto béčkovou akční jízdu do komiksu. Dokáže však tato první “vlaštovka” obstát v tvrdé konkurenci, nebo na fanoušky čeká spíše zklamání?

Už je tomu skoro devět let, co zatuchlé vody českého fantastického rybníčku pořádně rozvířil František Kotleta právě s touto knihou. A ať už je váš názor na tohoto autora, potažmo knihu jakýkoliv, nedá se jí upřít, že byla na počátku legendy, která v průběhu let zcela opanovala českou fantastiku. Ostatně, pravděpodobně jen marně budeme hledat autora, který by se Kotletovi v rámci prodejů a zájmu fanoušků dokázal v současné době přiblížit. A to i přesto, že kritika jeho knihy zrovna nešetří, fanoušky však bezmezně baví a to jde především.

Klasickou beletrii má Kotleta již v malíčku a ani na audioknižním poli si nevede vůbec špatně. Avšak zatímco většina ostatních autorů by dávno usnula na vavřínech a byla se svým úspěchem spokojena, Kotleta hledá stále nové výzvy a komiks se vcelku dobře nabízel. Toto médium u nás získává stále větší popularitu a pomalu, ale jistě se tlačí na výsluní. Proč si tedy nevyzkoušet něco nového a zároveň neoprášit příběh, který v průběhu let získal takřka kultovní status.

Následovalo slavnostní oznámení a veleúspěšná crowdfundingová kampaň, ve které si tento kousek předobjednalo více než 1200 fanoušků. Což je na komiksovou prvotinu více než úctihodné číslo a je na něm krásně vidět, že Kotleta zkrátka táhne. A nyní, po menších odkladech se můžeme konečně podívat na výsledek a užít si tuto zábavnou akční jízdu i v komiksu.

Bratrstvo krve se již v průběhu let stihlo stát takřka kultem. Spojení klasických fantasy hrdinů (upíři) s mimozemskou rasou, která se jen tak mimochodem rozhodla zabrat Zemi, nabízí obrovský prostor pro fantazii a ten zde Kotleta využil beze zbytku. Pojďme se tedy znovu vydat po stopách Jana Bezzemka a posledních přeživších krvesajů na cestě za zničením kartanů a Bezzemkovi upíří dcery Kateřiny.

Nebudeme si nic nalhávat, Hustej nářez rozhodně není žádným vrcholným dílem. Kotletovi se zde však podařilo skvělým způsobem zkombinovat velkou dávku akce s nemalým množstvím hlášek a sexu, který ve výsledku skvěle fungoval a především bavil. Nekomplikovaný a více méně lineární příběh tak přímo vybízí ke komiksové adaptaci, která by se mohla stát obrovským hitem. A v případě této knihy se jím opravdu i stane. Bohužel je zde však pár ALE, které celkový dojem nemalým způsobem kazí.

Hustej nářez je především akční jízda, která staví hlavně na bojových scénách, cákající krvi a rozsekaných tělech. Na 290 stránkách knižní předlohy toho rozhodně nebylo málo, v komiksu však bohužel velká část z toho chybí. Samozřejmě je jasné, že na stránky komiksu, který má všehovšudy 128 stran se vše nemůže vejít. Bohužel v případě Hustýho nářezu se velká část akčních scén buď omezí na pár panelů, nebo je úplně vypuštěna. Místo nich dostaneme černou stránku a rychlý prostřih k dalším událostem. Díky tomu působí celý tento kousek dosti zkratkovitým dojmem, na což přijdou především znalci knižní předlohy.

S čím se naopak nešetří, jsou sexuální scény, kterých si zde užijeme do sytosti. Jasně sex a nahota láká, osobně bych však klidně nějaké ty “kozy” oželel a nahradil bych je konzistentnějším dějem. V tomto ohledu se tak nedá ubránit pocitu, že než jako samostatné dílo je komiksový Hustej nářez koncipován jako doplněk k původní knize. Což je samozřejmě velice špatně, jelikož komiks jako takový, nabízí velkou spoustu možností, jak se samotným příběhem pracovat. Bohužel v tomto ohledu se patrně projevil časový pres, ve kterém autoři kvůli crowdfundingové kampani a natěšeným fanouškům byli.

Další možností je i určitá nezkušenost autorů, kteří se vůbec poprvé (v případě Kotlety) pouští do komiksu a hlavně komiksu západního střihu, který by při troše snahy mohl obstát i za mořem. To však není případ této knihy. Hustej nářez trpí především velkou zkratkovitostí. Komiksu by tak bezesporu prospěl klidně dvojnásobný rozsah, ostatně ani samotná předloha nebyla kdoví jak detailní a když ji ještě více osekáte zbude vám torzo, ve kterém je bohužel spoustu hluchých míst.

Největším lákadlem tohoto kousku tak bude patrně samotná kresba Jany Kilianové, která jde svou cestou a rozhodně se nesnaží nikoho kopírovat. Na české poměry působí vcelku originálně a svým pojetím se blíží právě zámořským komiksům. Kiliánová však občas až moc šetří detaily a tak některé panely působí možná trochu nedodělaně. Obzvláště, když jim chybí jakékoliv pozadí… Tím se však opět vracíme k časovému presu, ve kterém autoři bezpochyby byli.

Podle předchozích řádek se může jevit, že Kotletu nemám rád. Opak je pravdou, pokud mě čtete delší dobu, patrně dobře víte, že jsem naopak jeho velkým příznivcem, který jeho knihy vždy bránil. Bohužel Hustej nářez v komiksu trpí opravdu spoustou chybek, které sráží výsledný dojem. Jediné co jej trochu zachraňuje jsou vyprsné hrdinky a nahláškovaní hrdinové. Na druhou stranu je to vlastně jednou, protože tohle je Kotleta, takže se komiks bude stoprocentně prodávat a bude z něj velký hit. A já to autorům rozhodně přeju, zároveň však doufám, že bude případné pokračování přeci jen o něco lepší.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..