Frank Miller – Sin City #4: Ten žlutej parchant

0

Byl to jeho poslední den ve službě, před odchodem do předčasného důchodu. Policista John Hartigen dodělával papírování a těšil se domů na šťavnaté steaky. Jeden z jeho předchozích případů ho na poslední chvíli dohnal a zavedl do přístavu, kde pedofilní syn radního Roarka věznil jedenáctiletou holčičku Nanncy Callahanovou.
Konfrontace Hartigana a Roarka se sice odehraje hned na prvních stránkách této čtvrté knihy ze série Sin City – Město hříchu, ale její dozvuk nakonec obsáhne 220 stran z této druhé nejdelší knihy série.
Čtvrtý svazek Sin City se podle vnitřní chronologie série odehrává před Drsným sbohem i před Ženskou, pro kterou bych vraždil. Přesto se opět setkáme se známými postavami a prostředími. John Hartigen rozšiřuje Millerovu galerii drsných chlapů, kteří jsou pro pravdu a lásku krásných žen ochotni jít až za hranici zákona a obětovat prakticky cokoli kromě své cti.

…………………………………………………………….

To že Sin City patří mezi nejpovedenější komiksová díla netřeba asi moc debatovat. Svědčí o tom množství dotisků všech dílů, ale také i filmové zpracování tohoto Millerova díla, které se navíc za nedlouho dočká i svého pokračování. A právě zde si fanoušci jistě vzpomenou na příběh Ten žlutej parchant, ve kterém na filmovém plátně exceloval Bruce Willis a Jessica Alba v roli svůdné a naivní Nanncy Callahanové. Pojďme se tedy opět ponořit do Města hříchu.

miller_sincity_zlutej4

Jen málokterý komiksový autor se může pochlubit takovou biografií, jako je právě Frank Miller. Mezi jeho díly najdeme takové klasiky jako Ronin, Návrat temného rytíře, 300 a samozřejmě legenda mezi komiksy série Sin City. Frank se tak nesmazatelně zapsal mezi velké tvůrce komiksů a fanoušci po celém světě tak mají možnost vychutnat si jeho specifický vypravěčský styl a ještě originálnější kresbu, která je právě pro Sin City tolik charakteristická.

Příběh čestného poldy Johna Hartigana bude drtivá většina fanoušků znát ze známého filmového zpracování, kde hlavní postavu tohoto drsného poldy ztvárnil Bruce Willis. Johnovým hlavním problémem je to, že žije a pracuje v Sin City. A po pravdě zde se čest a laskavost právě moc nenosí. A tak ve chvíli kdy Johnovi chybí posledních pár hodin do důchodu, do chvíle kdy odevzdá odznak, pistoli a předá štafetu mladším, se rozhoduje pro poslední malou akci.

Ve městě řádí pedofil a zabiják, který si rád užívá s malými holčičkami. Jak to tak bývá tyhle zrůdy mají dlouhé prsty a tak je na ně zákon krátký. To je případ i tohohle pedofila, jelikož se jedná o syna radního Roarka. A začínat si něco s Roarkovic klanem není právě dobrý nápad. John navíc opravdu nerad odchází od rozdělané práce a tak se vydává zachránit poslední Roarkovu oběť.

376i3Miller rozehrává v jednom ze svých nejznámějších příběhů opět nervy drásající hru, která čtenáře naprosto pohltí a vtáhne do děje. Všudypřítomný boj dobra se zlem zde autor zvládá na jedničku a zabalil ho do velmi líbivého drsného kabátku. Kdy Sin City opravdu není místo pro slečinky a temná atmosféra dýchá na čtenáře z každé strany.

Kresba se opět nese millerovském stylu, ovšem tentokrát sáhl Frank poprvé také po jiné barvě než černé a bílé. Konkrétně zde najdeme žlutou, kterou využil pro zobrazení hlavního padoucha. Díky tomu tak právě Žlutej parchant dostává osobitý styl a můžete si být jistí, že si ho s žádnou jinou postavou nespletete, protože v té záplavě černobílé žlutá opravdu svítí a je velmi zajímavým oživením celého komiksu.

Pro fanoušky Franka Millera, popřípadě Sin City je čtvrtý díl této série nutností. Pro ostatní čtenáře je možná dobrým úvodem do tohoto temného světa, protože stejně jako ostatní díly této série, ani Ten žlutej parchant nijak nenavazuje na předchozí knihy a dá se číst naprosto samostatně. Takže pokud máte rádi hutný příběh plný napětí zvratů a trocha toho zachráncovského komlexu je tento díl právě pro vás.

 Kniha vychází v nakladatelství Comics Centrum
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

Frank Miller je dnes asi nejznámějším comicsovým autorem na světě. Na začátku své kariéry pouze psal scénáře ke slavným comicsům jako je DAREDEVIL, SPIDER-MAN nebo X-MEN. V roce 1983 už ale začal pracovat na svém vlastním díle pro nakladatelství DC. Stala se jí futuristická vize budoucnosti – RONIN. Kniha sklidila velký úspěch a Miller na ni navázal comicsy GIVE ME LIBERTY a HARD BOILED.

Roku 1986 oblékl do nového kabátu slavného BATMANA v asi jeho nejlepším příběhu – NÁVRAT TEMNÉHO RYTÍŘE. O tom, že dějiny mohou být i zábavné (samozřejmě i krvavé) dokázal comicsem 300, který vyprávěl o boji hrstky spartských válečníků proti obrovské přesile Peršanů v bitvě u Thermopyl. Nejúspěšnější se, ale stala jeho série SIN CITY. Město plné korupce, násilí, prostituce a zločinu navíc obdařil černobílou kresbou a atmosférou noir filmů. 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply