Frank Herbert – Duna

0
ANOTACE:

Oceňované a dvakrát zfilmované kultovní dílo sci-fi vypráví o mocenských bojích uvnitř galaktického Impéria, v nichž jde o ovládnutí planety Arrakis: zdroje vzácného koření – melanže, jež poskytuje zvláštní psychické schopnosti, které umožňují cestování vesmírem. Padišáh imperátor svěří správu nad Arrakisem a s ní i komplikovanou těžbu neobyčejné látky vévodovi rodu Atreidů. Celá anabáze je ale součástí spiknutí, z něhož se podaří vyváznout jen vévodovu synovi Paulovi a jeho matce, kteří uprchnou do pouště. Jejich jedinou nadějí jsou nedůvěřiví domorodí obyvatelé fremeni, schopní trvale přežít ve vyprahlé pustině. Mohl by Paul Atreides být spasitelem, na kterého tak dlouho čekají? Vyprávění spletitého příběhu se ujal Marek Holý, jehož na počátku každé kapitoly doprovází Jana Stryková, která přednáší citace z pamětí princezny Irulán.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Jen málo knih se může po právu pyšnit přídomkem legendární. Čas je neúprosný a tak i ty nejlepší kousky postupně mizí v zapomnění, naštěstí stále nalezneme řadu výjimek. Mezi ně bezpochyby patří dnes již kultovní Duna Franka Herberta. Té se v průběhu let dokonce podařilo dalece přesáhnout hranice žánru a zařadit se mezi klasiky světové literatury. Navíc se dnes, více než padesát let od svého prvního vydání, dočkala důstojného audioknižního zpracování v podání Marka Holého a Jany Strykové.

frank_herbert_duna_audio_onehotbook_3dPsal se rok 1965, když Frank Herbert představil světu dílo, které ho nesmazatelně zapsalo do historie. Fanoušci i kritici byli takřka okamžitě u vytržení a Duně se tak dostalo výsostného postavení mezi ostatními legendami žánru. Zde ostatně přebývá i více než padesát let od svého prvního vydání a tak bylo více než jasné, že se vydavatelství OneHotBook ocitne pod drobnohledem všech skalních fanoušků, kteří nedají na toto geniální dílo dopustit.

Naštěstí, jak je již ve OneHotBook dobrým zvykem, dostala audioknižní Duna tu nejlepší péči, jaké se jí mohlo dostat. Za režisérské křeslo tentokrát usedl Petr Gojda, pro kterého je sice Duna první audioknihou  z tohoto nakladatelství, může se však opřít o bohaté zkušenosti z Českého rozhlasu, rozhodně tak nepatří v tomto odvětví k žádným nováčkům. Vedle něj pak usedlo ostřílené narátorské duo Marek Holý (Mycelium) a Jana Stryková (Mycelium, Zmizelá, Atlas mraků), aby společně vytvořili jedinečnou adaptaci legendární Duny, čítající úctihodných 22 hodin poslechu.

Natočit legendární Dunu, ke které jsem se dostal přes výbornou počítačovou hru, to byla výzva a závazek, protože jde bez debat o naši srdeční záležitost. Pokusili jsme se skvělý text okořenit pečlivým zpracováním, přiblížit krutou planetu, nelítostný boj a intriky způsobem, který v posluchači zanechá hlubokou stopu, bude cvičit s jeho emocemi a nakonec ho díky strhujícímu hlasovému herectví i originální hudbě svou atmosférou naprosto odzbrojí a oslní,“ vysvětluje Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook.

Dvaadvacet hodin už je skutečně slušná porce, která na posluchače klade zvýšený důraz na pozornost, což právě v případě Duny platí dvojnásob. Frank Herbert vytvořil vskutku důmyslný a spletitý příběh o mocenských bojí, rodovém nepřátelství a především intrikách, které hýbou celým galaktickým impériem. To je však pouze krátký výčet témat, kterých můžeme v duně nalézt podstatně více. Ovšem právě boj o moc a koření mezi rody Attreidů a Harkonnenů je jedním z ústředních motivů, kolem kterého se celá kniha točí. Avšak, jak již bylo řečeno, Herbert šel mnohem dál a tak je tato dějová linie pouhým zrnkem písku v nekonečných pouštích planety Arrakis, kde se podstatná část příběhu odehrává. Pokud tedy toužíte odhalit všechna tajemství, která Duna ukrývá, nezbývá než se pustit do poslechu.

lewis_podklad

Ačkoliv je Duna skvěle zpracovanou audioknihou, zároveň klade na posluchače opravdu velké nároky. Rozhodně tak nečekejte žádný pohodový a odpočinkový poslech. Frank Herbert své fanoušky rozhodně nijak nešetří, a tak již od samého úvodu se musíme připravit na záplavu výrazů a pojmů, které zůstanou notnou chvíli nevysvětleny. Jejich význam sice dostane výraznější obrysy s tím jak se postupně budeme prokousávat celým příběhem, nic však nedostaneme jen tak zadarmo. Pokud tedy patříte k příznivcům odpočinkové akční fantastiky, či jiného tolik v současné době oblíbeného žánru, dokáže vás Duna řádně potrápit. Pokud jí však věnujete svoji veškerou pozornost, bohatě se vám odmění…

marek_holy_foto_petr_kiskaPro interpreta Marka Holého byl při četbě zásadní také filozofický rozměr románu: „Zapůsobil na mě příběh Paula a jeho dilema, že když bude mít obrovskou moc, může planetu osvobodit, ale také do budoucna hrozí, že síla, kterou uvolnil, jednou nastolí absolutní džihád a naprostou totalitu.“

Samotnému audiozpracování a hlavně interpretům není moc co vytknout. Marek Holý odvádí zcela profesionální práci. Jeho četba je tak zcela uvěřitelná, zbytečně nepřehrává a nesnaží se do textu vnášet příliš své invence. Díky tomu bylo zachováno celkové vyznění a především pak atmosféra celého příběhu. Aby však Holého interpretace v průběhu tolika hodin nespadala do přílišné monotónnosti, v OHB se rozhodli, že citáty princezny Irulán, na počátku každé kapitoly dostane na starost Jana Stryková, kterou můžeme znát z celé řady audioknih tohoto nakladatele. Její party v této audioknize tedy nejsou nijak dlouhé, přesto odvádí přesvědčivý výkon, který dokonale souzní s celým pojetím nahrávky.

Tomu v neposlední řadě napomáhá i nezbytný hudební doprovod, jenž nás provází na počátku každé kapitoly. Ten mnohdy hraničí až s přílišnou pompézností, avšak k celkovému pojetí a především pak temné atmosféře příběhu skvěle sedí. Ostatně ve OneHotBook vždy věnují hudební složce zvláštní péči a nejinak je tomu i zde.

V neposlední řadě je potřeba zmínit i samotný přebal audioknihy, který je na světelné roky vzdálen předlohám z českého vydání. Zde by si měl vzít Baronet ponaučení a obdařit toto legendární dílo podobně povedeným přebalem. Jelikož co si budeme namlouvat, právě obálka mnohdy prodává a v případě audioknižní Duny se neskutečně povedla. Snad i ona dopomůže celkovým prodejům, jelikož by byla věčná škoda nechat si toto stěžejní dílo světové science fiction uniknout. Ano, je pravda, že na poslech moc náročnějších kousků nenajdete, pokud však Duně věnujete náležitou pozornost, bohatě se vám odvděčí fascinujícím příběhem, který láká fanoušky již celých padesát let.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..