Dominik Dán – Uzel

0

V roce 1988 nastal v kariéře Richarda Krauze významný zlom – z pochůzkáře se stal detektivem. Hned první případ, vražda pracovníka ropné rafinerie, mu dává pořádně zabrat a namísto toho, aby se věnoval ženě Sylvii a malé dceři, zůstává v práci ještě déle než předtím. Možná i proto, že rozehrál velmi riskantní hru s prodavačkou z bufetu Valikou. Na oddělení vražd se mladého eléva policejního řemesla ujmou starší kolegové Hanzel a Burge a rozhodnou se z něho vychovat detektiva podle svých představ. Politická situace, soudruzi z ministerstva, „kolegové“ ze Státní bezpečnosti, ale hlavně bezohlednost doby zavedou trojici detektivů do bizarního prostředí mezi ostnaté dráty táhnoucí se po celé státní hranici se západním světem. Tady se odehraje vražda vojenského pilota nadzvukových stíhaček, vražda, která má zničit Krauzovu kariéru hned na počátku. Před detektivem leží gordický uzel. Neví, jestli najde odvahu ho rozseknout. Zažívá něco, s čím se alespoň jednou za život musí popasovat každý správný muž…

…………………………………………………………….

Dominik Dán, nejvýraznější a nejprodávanější slovenský autor posledních let. Jeho knih se na Slovensku prodalo již více než půl milionu a nyní se do případů Richarda Krauze mohou díky nakladatelství Slovart, začíst i čeští čtenáři. V překladu Josefa Šmatláka právě vychází první kniha série Naše město pod názvem Uzel.

image_14181_19_v1Samotný autor je zahalen rouškou tajemna. Jeho jméno je ve skutečnosti pseudonymem. Do svých příběhů promítá více než pětadvacetileté zkušenosti, které co by elitní policista získal a je tedy docela pochopitelné, proč svou identitu ukrývá. Kromě psaní se podílel mimo jiné i na populárním seriálu Kriminálka Staré město. Tentokrát ovšem bude řeč hlavně o jeho knihách, některé již u nás v překladu vyšly u nakladatelství XYZ. Slovart se ovšem rozhodl vydat sérii Naše město chronologicky, tedy tak jak na sebe jednotlivé díly časově navazují. Díky tomu si čeští čtenáři budou moci vychutnat celou sérii pěkně popořadě.

Uzel zavádí čtenáře do nelehké doby československých dějin. Pověstný Listopad ´89 se nezadržitelně blíží a ve společnosti je cítit čím dál větší napětí. A právě v této době nastupuje ke kriminálce Richard Krauz, ještě nedávno obyčejný pochůzkář, kterého si na zkoušku vytáhli mezi elitu. Na Richarda tak čeká nelehký úkol, začlenit se a zapadnout do sehraného vyšetřovatelského týmu. Otázka je, jak obstojí, když přijde první případ.

Ten přijde záhy. V blízké rafinérii je objevena mrtvola muže, který zde pracoval. Nevypadá to zrovna na náhodu, jenže proč musel zemřít? Nějaká vodítka se sice objevují, ale postupem času vychází najevo, že vše bude poněkud složitější a nadcházející události mohou ovlivnit osudy mnoha lidí. Aby toho nebylo málo, k případu se připlétá i Státní bezpečnost, která má s podezřelými své vlastní plány.

Dominik Dán se na samotné vyšetřování zaměřuje v této knize spíše naokraj. Krauzovo pátrání je tak spíše kulisou na pozadí daleko vážnějšího příběhu, který autor rozehrává vedle samotné vraždy. Richarda Krauze si ostatně zpočátku moc neužijeme, autor se zaměřuje především na osudy dalších postav. Špičkového pilota Viktora, jenž měl tu smůlu, že mu žena utekla do Francie a Dany, které pro změnu v ´68 emigrovali rodiče. Oba se musejí vyrovnat se svým nelehkým osudem, protože STB jim nedá ani nejmenší oddech.

10403103_726988444037940_3272067639130974742_n

Vedle Richarda, Viktora a Dany nahlédneme také do každodenní služby pohraniční stráže, jež bránila ostře sledovanou slovensko-rakouskou hranici na břehu řeky Moravy pod hradem Devín. Zde se ostatně bude utvářet osud nejednoho hrdiny této knihy a i Richard Krauz zde bude čelit nelehké existenční otázce, zda má pro něj tato práce vůbec nějaký smysl.

10375110_742390675831050_6004853928266163289_nPo dočtení Uzlu možná řada čtenářů pochopí, proč je tento autor u našich sousedů tak oblíbený. Dán je opravdový mistr slova a napětí. V této knize tak fanoušci naleznou vše, co si jen mohou přát. A i když se nejedná o právě klasický detektivní příběh, o nečekané zvraty a napětí zde nebude nouze. Hlavně pro starší ročníky tak bude tato kniha především návratem do minulosti. Do doby, kdy Státní bezpečnost měla prakticky neomezenou moc a vojenská služba nebyla rozhodně procházka růžovým sadem.

Mladší ročníky zde naopak naleznou hodně zajímavou sondu do naší minulosti. Praktiky tehdejší bezpečnosti, ale i osudy obyčejných lidí, kteří nebyli s režimem právě za dobře, jsou krásnou ukázkou toho, čemu museli naši rodiče, popřípadě prarodiče čelit. Tento pohled do minulosti je pro čtenáře rozhodně velkým lákadlem, na druhou stranu autor pouze na něm nestaví, spíše jej bere jako každodenní součást tehdejšího života.

Uzel je krásným příkladem toho, že kvalitní detektivku, nemusíme hledat jen na severu Evropy, ale že i u nás, nebo v tomto případě na Slovensku, existují autoři, kteří dokáží své čtenáře oslovit a přinést jim skvěle vyvážený příběh, jenž nemusí stavět pouze na násilí. Pro příznivce tohoto skvělého spisovatele je jistě dobrou zprávou, že nakladatelství Slovart chystá další díl již na začátek příštího roku.

Kniha vychází v nakladatelství Slovart
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdDominik Dán (*1955) se už přes 25 let zabývá vyšetřováním zločinu. Osobní kontakty s vrahy, lupiči, únosci a jinou „vybranou společností“ mu umožnily pochopit nepsané zákony podsvětí. Ze svých bohatých zkušeností čerpá při tvorbě mrazivě autentických detektivních příběhů. V současné době je nejprodávanejším slovenským autorem, všechny jeho knihy se okamžite staly bestsellery. Spolupracoval na scénáři úspešného televizního seriálu Kriminálka Staré město a na jaře roku 2016 by měl do kin přijít koprodukční film podle jeho knihyČervený kapitán.

wordpress hodnoceni 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..