Dominik Dán – Popel všechny zarovná

0

ANOTACE:
Vražda staré ženy, která byla brutálně rozsekána mačetou, a smrt mafiána, od které vedou stopy k tajným službám. Nový detektivní román Dominika Dána pojednává o dvou zločinech, kniha je plná pochybných kreatur, mafiánů a tajných agentů. Autorovy dvacetileté zkušenosti jí dodávají na věrohodnosti. Najdete v ní skutečnosti, při nichž zamrazí a jež by raději měly být fikcí. A naopak literární fikce působí díky znalosti policejní práce autenticky. Vše vypadá tak věrohodně, že už je pouze na čtenáři, co budete pokládat za realitu a co za fikci.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Slovenský detektivní pojem Dominik Dán se pomalu, ale jistě zabydluje i na našem trhu. A tak zatímco si naši bratia zo Slovenska mohou užívat novinku Krv nie voda, my se musíme prozatím spokojit se staršími kousky. V pořadí již pátou knihou kriminálky Našeho města je Popel všechny zarovná, jenž je zároveň vůbec první knihou, která na Slovensku z této série vyšla. Dokáže Dominik Dán zaujmout i ve svém debutu, nebo jsou přeci jen další jeho knihy o něco lepší?

img_439444_origZatímco jsme se v Dánových knihách prozatím ocitali především před revolucí nebo lehce po ní, v nejnovější knize se posouváme o pár let dopředu. Konkrétně na podzim roku 1996. Devadesátá léta byla již v plném proudu a ani podsvětí a organizovaný zločin nikterak nezahálel. Dokonce by se dalo říct, že v těchto letech zažívali dokonalé žně. Dokonce i policie byla na ně v té době krátká a málokdo se odvážil na gangsterské špičky ukázat prstem. Ostatně o tom se přesvědčíme na vlastní kůži právě v tomto příběhu.

Většina Dánových knih nese již tradičně ten či onen odkaz na některý ze závažných a známých případů, které se na Slovensku udály. Na Richarda Krauze tentokrát čeká opravdová výzva, se kterou si ani on sám možná neporadí. Zkrátka a dobře, čeká na něj opravdu velké sousto v podobě únosců prezidentova syna. Při svém pátrání se však čím dál tím víc noří do zločineckého podsvětí a zjišťuje, že korupce a uplácení sahá až na nejvyšší místa. Nemluvě o tajné službě, která evidentně žije vlastním životem a pro mnohé je daleko větším strašákem než za dob komunismu.

Kdo měl již možnost se s některými “Dánovkami” setkat bude i zde jako doma. Tedy alespoň co se stylu týče. V ostatních ohledech se “Popel” přeci jen trochu od předchozích knih odlišuje. Může za to především samotný námět. Přestože se i tentokrát dočkáme nějakého toho mordu, samotné jeho vyšetřování ustupuje malinko v tomto případě do pozadí. Prim zde tentokrát hraje opravdu vysoká hra mezi Krauzem a tajnými službami, ve které půjde nejednou o život.

p200901210258101-5660550b267c8Díky tomu se autor malinko odklání od klasické detektivky a přibližuje se špionážnímu thrilleru za který by se nemusel stydět ani John le Carré či Frederick Forsyth. Celkový dojem umocňuje i fakt, že celý příběh je vystavěn kolem skutečného únosu prezidentova syna, který v devadesátých letech otřásl celým Slovenskem. Když k tomu připočteme autorovy bohaté kriminalistické zkušenosti a možnost, že se sám na vyšetřování opravdu podílel, získáme velmi lákavý koktejl, který vyloženě vybízí k přečtení.

Na druhou stranu je možné, že Popel všechny zarovná, nemusí sednout úplně všem čtenářům, kterým se předchozí “Dánovky” zalíbily. Může za to jednak autorův odklon od klasické detektivky, jednak daleko větší zaměření na psychologii a myšlenkové pochody jednotlivých postav a v neposlední řadě také fakt, že tato kniha hraje přeci jen na vážnější notu než předchozí. Díky tomu se sice nezbytných hlášek a pošťuchování mezi kolegy dočkáme, ovšem v daleko menší míře a s jakýmsi tragickým nádechem, protože strach ze smrti je v této knize opravdu všudypřítomný.

Přestože je Popel všechny zarovná vlastně Dánův knižní debut, rozhodně si pozornost zaslouží. Již ve své první knize tak dokazuje, proč patří na Slovensku k nejprodávanějším autorům detektivního žánru současnosti. Po dočtení tak nezbývá než netrpělivě vyčkávat až nám nakladatelství Slovart přinese další příběhy Richarda Krauze a kriminálky Našeho města. Malou útěchou pro nedočkavce může být film Rudý kapitán, který se již pomalu ale jistě chystá do kin a může nám tak alespoň trochu zkrátit čekání na další skvělou “Dánovku”.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..