Bernard Cornwell – Sharpův tygr

0
ANOTACE:

Je doba vojenských tažení, obléhání a slavných bitev; doba napoleonských válek a bojů britských koloniálních vojsk o ovládnutí Indie. A právě zde, v Indii, začínají příběhy Richarda Sharpa.
Píše se rok 1799 a britská armáda táhne k Seringapatamu, opevněnému městu sultána Típúa. Sharpovi se naskytne příležitost uniknout tyranskému seržantu Hakeswillovi i nudnému vojenskému životu. Od generála Harrise dostane úkol, aby se jako předstíraný dezertér pokusil proniknout do Seringapatamu a spojil se tam se zajatým zvědem, plukovníkem McCandlessem. Nebezpečné poslání zavede Sharpa do orientálního města, v němž musí vynaložit všechen důvtip i odvahu, aby si zachoval život, a navíc zachránil britskou armádu před porážkou.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Audiovydavatelství Walker & Volf je mezi posluchači známé především díky svému zaměření na domácí fantastiku. Tu se tentokrát rozhodli nechat stranou, avšak jejich předvánoční dárek fanouškům si rozhodně zaslouží nemalou pozornost. W&V totiž přivádí na scénu legendu historických dobrodružných románů Richarda Sharpa, jehož úvodní díl série Sharpův tygr se deset let od svého prvního českého vydání dočkal i své audioknižní verze.

cd-artWalker & Volf tak tímto ambiciózním projektem ukazuje, že to s audioknihami myslí skutečně vážně. Ostatně tato série Bernarda Cornwella čítá na 20 dílů, což je opravdu slušná porce. Posluchači se tak mají skutečně na co těšit. Walker & Volf navíc již teď chystají další díl, takže čekání na případné pokračování by tak nemuselo být neúnosně dlouhé. Vraťme se však k aktuální novince a k tomu, na co se můžeme těšit.

Bernard Cornwell patří mezi skutečně plodné autory, kteří se těší neutuchajícímu zájmu čtenářů, ostatně jen v českém překladu vyšlo přes 40 jeho knih, které spadají především mezi historické thrillery. Ani Sharp v tomto ohledu není jiný, pro W & V se tak jedná o zcela nový žánr, do kterého se pouštějí. Jejich krok je však vcelku pochopitelný, jelikož až na pár výjimek u nás moc audioknih s touto tématikou není. Ambice tedy rozhodně nejsou malé a bude zajímavé sledovat jak se Sharpovi u posluchačů povede.

V první knize série nás autor zavádí do Indie, kde prostřednictvím Richarda Sharpa sledujeme boje britských koloniálních vojsk o ovládnutí této exotické země. První díl se pak věnuje především událostem okolo obléhání Seringapatamu, opevněného sídelního města maisúrského sultána Típúa. Vojín Sharp, který v té době uvažuje o dezerci, dostane od samotného generála Harrise úkol, který může ovlivnit celé následující britské tažení a zachránit tak bezpočet životů. Než se mu to však povede, musí vynaložit veškerý svůj um i důvtip k tomu, aby vůbec zůstal na živu, o splnění úkolu ani nemluvě…

14956493_1507463732600627_3150205899761344450_n

Autorovi se podařilo vytvořit vskutku zajímavý kousek, který je od začátku do konce napínavý a navíc poměrně věrně popisuje poměry v armádě na konci 18. století. Když k tomu připočteme atraktivní prostředí a zajímavé hrdiny, jedná se o knihu, kterou by bylo skutečně škoda minout. A ačkoliv se jedná o čistou fikci, autor vycházel ze skutečných událostí, o čemž svědčí i obsáhlý doslov, který se naštěstí Walker & Volf rozhodli nevynechat. Právě díky tomuto doslovu, získáte možná na celý příběh zcela jiný pohled.

13432242_1388041827876152_7417207767976341311_nKnižní předloha je tedy skutečně lákavá a milovníci historie a napětí, by ji neměli minout. Otázkou zůstává, jak si Sharp povede v audiopodobě. Jeho úspěch, či neúspěch do značné míry leží na výběru interpreta a nutno říct, že tentokrát měli ve Walker & Volf skutečně šťastnou ruku. Po Jiřím Klemovi, Ludvíku Královi a Zdeňku Velenovi vytáhlo toto vydavatelství další eso z rukávu v podobě herce a dabéra Luboše Ondráčka.

Ten se sice audioknihám jinak výrazně zatím nevěnuje, ale rozhodně se nejedná o jeho první audioknihu. Pusluchači jej tak mohli slyšet například v adaptaci Waltariho Tajemného Etruska. Na jeho výkonu je tak skutečně znát, že má s načítáním již nějaké zkušenosti. Ačkoliv má knižní předloha nějakých 350 stran, její audioknižní verze se natáhla na úctihodných 15 hodin a 18 minut. Ondráčkův přednes je tedy spíše pozvolný, naopak v akčních scénách neváhá přidat trochu na razanci, díky čemuž je vskutku přesvědčivý a i když si nijak nelibuje ve výrazné práci s hlasem, rozhodně při poslechu nenudí.

Celkový dojem z poslechu bezesporu utváří i nezbytný hudební doprovod, jenž navozuje správnou atmosféru a zároveň dopomáhá i v orientaci mezi jednotlivými dějovými úseky. V případě Sharpova tygra jej tvoří především výrazná dramatická hudba, která však nikterak neruší, naopak dotváří celkový obraz nadcházejících bojů.

Sharpův tygr se sice neveze na neutuchajícím zájmu o krimi příběhy, na druhou stranu nabízí vskutku zajímavý příběh plný napětí a zvratů. To vše v podání skvělého Luboše Ondráčka, kterému se moc vytknout opravdu nedá. Jako celek působí audiokniha opravdu výborným dojmem a patří k tomu vůbec nejlepšímu co prozatím Walker & Volf vyslali do světa. Nezbývá tedy než netrpělivě očekávat pokračování a doufat, že si Richard Sharpe nalezne dlouhou řádku fanoušků, stejně, jako tomu je u knižní předlohy.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply