Batman v černé a bílé (sborník)

0
ANOTACE:

Temný rytíř v černé a bílé!

Sborník, na kterém se sešli ti nejslavnější kreslíři a scenáristé z komiksové branže s jediným úkolem: vytvořit skvělý Batmanův příběh zcela bez barev. Jen v černé a bílé. Měli se soustředit na to nejpodstatnější: Na světlo a stín. Na lásku a nenávist. Na dobro a zlo. Na Batmana. Ve sborníku najdete poctu klasickým příběhům i cesty do budoucnosti. Najdete tu drsné kriminálky, psychologická dramata, akci, horory i grotesky.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Jedna z nejslavnějších komiksových postav historie legendární Batman letos slaví “osmdesáté narozeniny”. A vzhledem k tomu, že i nás tato postava patří mezi nejoblíbenější, bylo více než jasné, že si pro nás i čeští nakladatelé připraví něco speciálního. A nakladatelství CREW rozhodně netroškaří, jelikož nám právě přináší mamutí sborník, ve kterém se sešli ti nejslavnější kreslíři a scenáristé z komiksové branže s jediným úkolem: vytvořit skvělý Batmanův příběh zcela bez barev.  Batman v černé a bíle je zde!!!

Mimochodem na českém trhu pravděpodobně nenajdete publikaci, ve které by se sešlo tolik slavných jmen komiksové branže, jako právě v tomto sborníku. A věřte, že seznam jmen je opravdu působivý. Ostatně, kde jinde najdete pohromadě jména jako Gaiman, Azzarello, Dini, Kubert, Bisley, Corben, Gibbons, či Alex Ross. Celý seznam je však mnohem, mnohem delší a střídá se v něm jedna hvězda vedle druhé. Když k tomu navíc připočteme fakt, že se celá kniha věnuje Temnému rytíři, je prodejní úspěch takřka zaručen.

Předně je však potřeba zmínit, že podobné publikace se rozhodně nehodnotí vůbec snadno a například s klasickými komiksovými booky, které obsahují vždy jeden ucelenější příběh, ve většině případů prohrávají na celé čáře. A ačkoliv je Batman v černé a bíle veskrze jedinečnou publikací, kterou byste si rozhodně neměli nechat ujít, pocity po jejím dočtení mohou být vskutku různorodé. Ostatně, stejně jako jsou různorodé příběhy, na které v této knize narazíme.

Batman v černé a bílé je takřka po všech stránkách vskutku unikátní projekt, který zaštítil editor Mark Chiarello a jenž v originále narostl na čtyři samostatná komiksová alba. Jak už je ale dobrým zvykem, u nás musíme mít vždy něco extra. A tak se CREW rozhodla dvě úvodní alba spojit a přinést nám je v jedinečném sborníku, který narostl na 416!!! stran. To už je pořádná bichle, která by vám i na pár dlouhých zimních večerů mohla vydržet.

Tato publikace však nepřináší jen samé novinky, ale hraje i tak trochu na nostalgickou strunu. Psal se rok 1997, když světlo světa spatřil komiksový magazín CREW, který odstartoval novodobou éru komiksu u nás. A právě na stránkách tohoto magazínu jsme se mohli setkat s krátkými černobílými batmanovskými příběhy, které nyní o více než dvacet let později našli své uplatnění právě v tomto mamutím sborníku. Pokud tedy patříte mezi pamětníky, můžete tak díky této publikaci i trochu zavzpomínat na léta dávno minulá a připomenout si divoké devadesátky. Dobu, kdy byl moderní komiks u nás v plenkách a magazín CREW působil jako zjevení. 

Jak už samotný název napovídá, spojovacím článkem všech zde obsažených prací je čistě černobílá kresba. Na ní sice krásně vyniknou jednotlivé detaily a kreslířova práce s tužkou, zároveň je však specifická a nemusí úplně všem čtenářům vyhovovat. Co si budeme povídat, je rok 2019 a barva zkrátka táhne. Na druhou stranu je přesně tohle ten typ publikace, u které je zcela jedno jestli je v barvě, nebo ne, uniknout by vám neměla ani tak.

Již jsem zmiňoval, že s hodnocením podobných sborníků je to velice ošemetné. Někomu mohou vadit odlišné kresební styly, někomu naopak fakt, že samotné příběhy nepatří zrovna k nejdelším. V případě této knihy se autoři museli omezit na cca 8 stran, což pro vytvoření hlubšího příběhu skutečně není mnoho. Navíc je vcelku jasné, že i samotná kvalita bude mnohdy kolísat. Batman v černé a bílé v tomto ohledu samozřejmě není výjimkou. Najdete zde opravdu jedinečné kousky, které se vám zaryjí pod kůži a naprosto si vás získají jedinečnou atmosférou, či poselstvím. Na straně druhé zde najdeme i pár skutečných bizarností, které k Batmanovi skutečně moc nesedí a maličko tak sráží celkový dojem o stupínek níž. To bohužel platí i pro samotný překlad, který na pár místech maličko skřípe. Naštěstí se nejedná o celou knihu a tak těch pár “nepřesností” snad dokáží fanoušci odpustit.

Co naopak rozhodně každého fanouška potěší, je i vcelku bohatý bonusový materiál, kterým se především první část knihy jen hemží. Těšit se tak můžete na medailonky autorů, alternativní obálky jednotlivých sešitů, či různé skici a kresby. Najdete zde zkrátka přesně to, co by podobná publikace měla mít. Ve výsledku je tak zcela jedno, zda vás osloví černobílá kresba jednotlivých kreslířských es, či se vzhlédnete v některém z velké spousty příběhů, nebo budete tento kousek brát jen čistě jako sběratelskou záležitost, Batman v černé a bílé skládá Temnému rytíři poctu tak, jako žádná jiná u nás vydaná publikace a žádnému fanouškovi by tak rozhodně neměla chybět v knihovně.


  

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..