Ashlee Vance – Elon Musk

0
ANOTACE:

Když v Silicon Valley hledali po Stevu Jobsovi nový idol, našli jej ve svérázném Elonu Muskovi.
Ve své investigativní biografii přináší reportér Ashlee Vance vyvážený pohled na život podnikatelského titána. Jako jediný novinář strávil desítky hodin se samotným Muskem, s jeho spolupracovníky, přáteli, ale i s protivníky a kritiky, aby vytvořil dechberoucí obraz mimořádného muže na cestě za svými vizemi. Kniha sestavuje mozaiku střípků o Muskově dětství v jihoafrické Pretorii, o prvních vydělaných milionech, o partě podivínů z PayPalu, aby nakonec převládly dva hlavní motivy: elektromobily a létání do vesmíru. Samozřejmě věnuje také méně pozitivním okamžikům z Muskova osobního i pracovního života. Několik rozvodů, odvrácení krachu firmy jen několik hodin před oficiálním vyhlášením a poněkud kontroverzní vztah k zaměstnancům…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Amerika je země netušených možností a kalifornské Silicon Valley místo zaslíbené géniům. Dlouhá léta byl ikonou křemíkového údolí Steve Jobs, jeho smrti místo vizionáře a ikony technologických nadšenců obsadil svérázný Elon Musk. Muž, který stojí za takovými pojmy jako PayPal, Tesla, či Space X. A stejně jako řada dalších známých osobností se i Elon Musk dočkal svého životopisu, který navíc nedávno u nás vyšel i v audiopodobě. Pokud vás zajímají technologie, lákavá budoucnost a především pak fascinující život tohoto vizionáře, je právě audiokniha v podání vynikajícího Filipa Švarce skvělou příležitostí, jak se dozvědět něco víc.

ashlee_vance_elon_musk_audio_onehotbook_3dMuskův životopis si vzal na starosti jeden z nejuznávanějších amerických publicistů zaměřených na špičkové technologie Ashlee Vance. Vance má k Silicon Valley skutečně blízko, ostatně pracoval zde dlouhá léta, jako reportér pro New York Times a Bloomberg Businessweek, kde se věnoval právě problematice počítačů a nových technologií. Lepšího kandidáta k sepsání Muskova životopisu bychom tedy hledali jen těžko.

Vance se navíc, alespoň podle dostupných informací, dostal k Elonu Muskovi nejblíž ze všech novinářů. I díky tomu se mu dle anotace podařilo „vytvořit dechberoucí obraz mimořádného muže na cestě za svými vizemi“. Na kolik je toto tvrzení pravdivé, je otázkou. Jisté však je, že Muskův životopis, jenž u nás vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing, si u kritiky a čtenářů vede více než dobře. Není proto divu, že se vydavatelství OneHotBook rozhodlo po Stevu Jobsovi a Jeffu Bezosovi sáhnout právě po další ikoně technologického světa. Díky tomu se tak jejich malá sbírka biografií utěšeně rozrůstá a posluchači tak mají možnost sáhnout i po jiných titulech, než jsou již profláknuté “severské detektivky”.

elon_musk_966x260-cz

Jak již bylo řečeno, za audioknižní verzí stojí vydavatelství OneHotBook. To je více méně zárukou skvěle odvedené práce. Po profesionální stránce se tak posluchači rozhodně nemají čeho obávat. Zůstává jen otázka, jak si samotný interpret poradí s textem. Přeci jen biografie skýtají oproti klasické beletrii řadu úskalí, navíc je Muskův životopis od začátku do konce prošpikován technickými výrazy.

Filip_Svarc_OneHotBookDo pomyslného narátorského křesla tentokrát usedl Filip Švarc, jehož můžeme znát například z adaptací Landsmanova Deníčku moderního fotra. Švarce tedy rozhodně nepatří na tomto poli k žádným nováčkům, což je bezpochyby znát i na jeho výkonu. Odvádí zde naprosto skvělý výkon, který je radost poslouchat a nevadí ani přehršel technických pojmů, nebo méně zajímavé pasáže. Švarc předčítá poutavým stylem a posluchače rozhodně nenudí. Je však potřeba podotknout, že na výsledném dojmu má lví podíl také samotná knižní předloha Ashleeho Vance, která je zpracována do nejmenšího detailu a je především úžasně čtivá. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak hudební doprovod, který dotváří celkovou atmosféru a spojuje tak celou audioknihu v jeden kompatní celek.

Je více méně jasné, že životopis Elona Muska nezaujme široké spektrum posluchačů, ovšem ty, kteří dávají přednost právě životopisům, nebo chtějí zkusit něco nového a dozvědět se spoustu zajímavých věcí, jednoznačně potěší. A je jen a jen dobře, že se výběr audioknižních titulů utěšeně rozrůstá i o ty, které nebudou trhat žebříčky prodejnosti. Za to patří OneHotBook i dalším vydavatelům velký dík.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.