Armand Baltazar – Timeless: Zachránci nového času

0

 

ANOTACE:
Po Srážce časů se zrodila nová Země: kontinenty změnily tvar, vyrostla nová pohoří a oceány se vylily z břehů. Divočinou táhnou stáda mamutů a dinosaurů, nad městy se tyčí mrakodrapy a v přístavu New Chicaga se potkávají parníky, plachetnice a obří roboti. Minulost, přítomnost a budoucnost splývají a vytváří nový, naprosto originální svět. V den svých třináctých narozenin se Diego Ribera probudí s jedinou myšlenkou: dostane konečně vytoužené létací prkno? Netuší, že brzy bude muset řešit mnohem závažnější věci. Stane se totiž svědkem únosu svého otce – geniálního vynálezce Santiaga. Nájezdníci z Aeterna chtějí využít jeho schopností a ovládnout svět. Odvezli ho neznámo kam a Diegovi nezbývá nic jiného, než na to přijít a vyrazit mu na pomoc…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


První zásilka z Knihozemě již úspěšně dorazila a přinesla sebou celou řadu fantastických titulů pro děti a mládež. Jedním z nich je i úvodní díl série Timeless: Zachránci nového času, kterou nám přináší Armand Baltazar. Malíř, grafik a animátor, jehož jméno je dlouhodobě spojeno s prací pro filmová studia DreamWorks, Walt Disney nebo Pixar. Dokáže však tento talentovaný umělec se svou knihou napodobit úspěch světoznámých animovaných filmů, na kterých spolupracoval?

Tuhle knihu v knihkupectví rozhodně jen tak neminete. A to nejen díky svému rozsahu, kdy kniha nabobtnala na úctihodných 624 stran. Vzhledem k tomu, že se jedná o knihu pro čtenáře od 10 let, může být tohle číslo maličko děsivé. Na druhou stranu si Timeless rozhodně jen tak s něčím nespletete. Už po otevření je totiž více než jasné, že tuto knihu dělal především malíř.

Armand Baltazar navíc není žádným troškařem. Kniha obsahuje na 150 jeho fantastických ilustrací, ze kterých až oči přecházejí. U Zachránců nového času tak bude pravděpodobně platit více než kdykoliv jindy, že vzhled prodává. Grafické zpracování této knihy je opravdu fantastické a nedá se mu prakticky cokoliv vytknout. To se však bohužel úplně nedá říct o samotném příběhu. I když i zde záleží především na úhlu pohledu…

Baltazar původně vytvořil příběh pro svého malého synka, který toužil po příběhu, kde by hráli hlavní roli oni dva. Během pár večerů tak vznikla základní kostra příběhu, jenž se nyní díky nakladatelství Fragment dostává i k nám. Autor vytvořil opravdu zajímavou knihu, ve které hraje prim především prostředí, ve kterém se příběh odehrává.

Po Srážce časů prakticky zanikla stará Země, lidstvo však dostalo novou šanci. Z popela povstala nová Země. Vznikly nové kontinenty, vyrostla nová pohoří a oceány se vylily z břehů. Zatímco divočinou táhnou stáda mamutů a dinosaurů, ve městech se potkávají parníky, plachetnice i obří roboti. Minulost, přítomnost a budoucnost se střetla v jednom okamžiku aby splynula v jeden celek a vytvořila zcela nový a originální svět.

A právě v tomto světě žije i třináctiletý Diego Ribera, jenž netouží po ničem jiném, než po svém vlastním létajícím prkně. Sám však ještě netuší, že v den svých narozenin se mu zcela změní život. Před očima mu unesou jeho otce – geniálního vynálezce Santiaga. Diego se tak musí ve chvíli rozhodnout a ve společnosti čtyř podobně starých dětí se vydává na nebezpečnou výpravu s cílem zachránit svého otce a odvrátit tak celosvětové nebezpečí, které jeho únosci skýtají.

Ačkoliv samotná kniha může působit skutečně originálně a veskrze zajímavě (a ona taková i je) jejím největším problémem je pravděpodobně fakt, že je určená mladším čtenářům. Díky tomu je psaná nejen jednodušším jazykem, což by nikterak nevadilo, ale autor si zároveň nedal moc záležet na detailech. Ačkoliv má kniha neskutečný potenciál, celý svět i příběh funguje tak nějak chaoticky, aniž by určité věci dávali větší smysl.

Určitě si nemyslím, že by desetiletí čtenáři nemohli být náročnější, ostatně i takový Harry Potter je určen i pro mladší čtenáře a vše v něm funguje famózně. Toto se bohužel Baltazarovi tak úplně nepovedlo. Na druhou stranu je potřeba vypíchnout úžasný nápad s prolnutím časů, který dává úžasný prostor dětské fantasii. V lecčems tak Timeless může připomínat moderní výpravu do Země Nezemě.

Timeless: Zachránci nového času je na první pohled zcela úžasná kniha, kterou bohužel poněkud sráží celá řada nedodělků. Přesto má rozhodně kniha co nabídnout, jen je potřeba nedat na první dojem a přehnaná očekávání. Za normálních okolností by tato kniha pravděpodobně asi zapadla, ale stále jsou zde úžasné ilustrace, které zabírají snad čtvrtinu knihy a přidávají k celkovému hodnocení pěkných pár bodů navíc. Na Timeless je zkrátka velmi dobře vidět, že tuto knihu dělal primárně ilustrátor, jenž si na chvíli odskočil k jiné profesi. Pokud však na tuto hru přistoupíte, Baltazar vám nabídne pěkných pár chvilek s jeho originálním příběhem, který ještě zdaleka nekončí…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..