Anthony Ryan – Píseň krve

0

ANOTACE:
Vélin Al Sorna, zasvěcený Šestému řádu, byl od dětství cvičen k boji a zabíjení ve službách Víry. Řád se stal jeho jedinou rodinou. Vélinův otec sloužil jako rytíř králi Janusovi, panovníkovi Sjednoceného království, rozhodl se však Vélina zbavit jeho práv a v pouhých deseti letech ho zanechal na prahu Šestého řádu. Chlapec se během pobytu v řádu dozvídá zatím netušené podrobnosti o své matce, která zemřela, když byl ještě dítě. Nenávidí otce za jeho rozhodnutí jej opustit a ponechat napospas řádu, ale postupně také odhaluje důvody, jež ho k němu vedly. Jedna pravda je však důležitější než všechny ostatní: Vélina Al Sornu čeká budoucnost, kterou má teprve pochopit. Budoucnost, jež změní nejen království, ale i celý svět.

První díl epické fantasy ságy STÍN KRKAVCE

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
knihaebooky


Když v roce 2015 vydalo nakladatelství Host úvodní díl epické fantasy ságy Stín krkavce, způsobilo to mezi řadou čtenářů nemalý rozruch. Anthony Ryan se se svým debutem záhy zařadil mezi nejzářivější hvězdy fantastiky. Není proto divu, že Píseň krve neunikla ani hledáčku českých audioknižních vydavatelů. S více než dvouletým odstupem od knižního vydání tak spatřila světlo světa nahrávka v podání Ivana Luptáka a Pavla Soukupa čítající více než dvacet šest hodin poslechu.

Fantasy a především ta pro dospělé, byla dlouhá léta vnímána jako žánr okrajový, v němž čtenáři jen těžko najdou nějakou větší literární hodnotu. Naštěstí však přišel Peter Jackson a jeho filmová adaptace Tolkienova Pána Prstenů, která celému světu ukázala, že v tomto žánru nejde jen o brak. Fantasy se tak v posledních letech dostává do všeobecného podvědomí a i fanoušci, kteří tento žánr až doposud míjeli objevují jména, jako Erikson, Martin, Herbert, či Sapkowski. A právě mezi tyto velikány míří i Anthony Ryan se svým nadějným debutem Píseň krve.

Nadšené kritiky po celém světě označily tento román za jeden z nejlepších debutů roku a jeho autora Anthonyho Ryana za obrovský talent tohoto žánru. Cesta ke slávě ovšem rozhodně nebyla jednoduchá. První díl plánované trilogie Stín krkavce psal více než šest let a rukopis odmítli všichni agenti, které oslovil. Naštěstí to nevzdal a stejně jako například Hugh Howey (autor Sila) se rozhodl knihu vydat sám v elektronické podobě. Netrvalo dlouho a smlouva na kompletní trilogii byla na světě. Amazon navíc zařadil knihu mezi 10 nejlepších knih roku 2013.

Čeští čtenáři sice již vědí, jak celá trilogie dopadla, u příležitosti vydání audioknižní verze Písně krve, však rozhodně nezaškodí si úvodní díl této epické fantasy trilogie trochu připomenout. Píseň krve je románem hlavně o jednom hlavním hrdinovi. Tím je Vélin Al Sorna, syn proslulého Pána bitev, který se ho ovšem v pouhých deseti letech rozhodl zbavit a svěřil ho do výchovy Šestému řádu. Vélin je tak již od dětství cvičen k boji a zabíjení ve službách Víry. Jak postupně dospívá přichází na nové skutečnosti o své zemřelé matce, ale také odhaluje důvody, jenž otce vedly k tomu, aby se ho zbavil. V tu chvíli ovšem ještě netuší, kam ho osud a budoucnost zavede. Jelikož má schopnost změnit nejen celé království, ale také celý svět.

Po přečtení anotace, popřípadě předchozího odstavce, může řada čtenářů nabýt dojmu, že se jedná o další lehkou fantasy pro mládež, kterých je na každém kroku….no prostě vcelku dost. Nenechte se ovšem mýlit, ačkoliv sledujeme osudy hlavního hrdiny od útlého dětství, to hlavní se ovšem odehrává mnohem později. Navíc i tento úvod je pro pochopení celého děje a autorova světa vcelku podstatný.

Samotný příběh je vyprávěn Vélinem, jenž je v zajetí. Hlavní hrdina jej vypráví historikovi ve službách nepřítele, jenž jeho příběh zaznamenává pro příští generace. Jak se ovšem do zajetí hlavní hrdina dostal se čtenáři dozví až mnohem, mnohem později. Kniha jako taková je rozdělena do pěti částí, z nichž každá začíná právě historikovi zápisky, které doplňují do celého příběhu další zajímavé střípky informací.

Ty v případě audioknihy obstaral právě Pavel Soukup, zatímco samotné Vélinovo vyprávění nechal na mladistvém hlasu Ivana Luptáka. Toto rozdělení jednak přidává celé knize na dynamice a v neposlední řadě dopomáhá i lepší orientaci. Ostatně knižní předloha čítá více než 600 stran, na kterých autor rozehrává skutečně spletitý příběh, jenž si čtenáře i posluchače získá prakticky hned od úvodních chvil.

Oba interpreti již mají řadu audioknih za sebou. Ostatně, jak Soukup, tak Lupták pro OneHotBook načetli již řadu titulů. V případě Soukupa například poslední knihu Fredrika Backmana Medvědín. Ivan Lupták se naopak podílel na Palahniukovu Klubu rváčů. Oba herci tak rozhodně nejsou bez zkušeností, což se příznivě projevuje na jejich projevu u této knihy. Ač jsou Soukupovi části výrazně kratší, odvádí naprosto profesionální práci. Díky němu je historikův hlas distingovaný a působí přesně takovým dojmem, jaký bychom od podobného vzdělance čekali.

Pozadu samozřejmě nezůstává ani Ivan Lupták. Ten se v tomto případě převtělil do postavy Vélina Al Sorny, hlavního hrdiny této knihy. Luptákovým hlasem nám tak vypráví svůj poutavý a napínavý příběh, ve kterém si každý přijde na své. Lupták svůj projev rozhodně nikterak nepřehání a nezavádí do krajností, přesto posluchače svým projevem rozhodně nenudí, či snad dokonce neuspává.

Celkové atmosféře této šestadvacetihodinové nahrávky v režii Hynka Pekárka dopomáhá i nezbytný hudební doprovod. Ten tvoří pompézní až epické skladby, jenž skvěle vystihují celkové vyznění nahrávky. Hudební doprovod rozhodně není monotónní a najdeme zde celou řadu různorodých variací. Od melodických linek “středověkých” strunných nástrojů, až po něžnější lyrické předěly symbolizované hrou na loutnu, či mandolínu.

Ačkoliv trilogie Stín krkavce pravděpodobně nikdy nedosáhne věhlasu Pána Prstenů, nebo Písně ledu a ohně, její první díl je více než zajímavým příslibem do budoucna. Pokud navíc přihlédneme k faktu, že se jedná o debut, mají se fanoušci epické fantasy opravdu na co těšit. Píseň krve je bezpochyby jedna z nejlepších prvotin, se kterou jsme se mohli během posledních let setkat a rozhodně by neměla uniknout žádnému fanouškovi žánru napříč všemi věkovými kategoriemi.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..