Anthony Ryan – Čepel krkavce #1: Volání vlka

2

Když v roce 2014 vydalo nakladatelství Host úvodní díl epické fantasy ságy Stín krkavce, způsobilo to mezi řadou čtenářů nemalý rozruch. Anthony Ryan se díky svému povedenému debutu záhy zařadil mezi nejzářivější hvězdy současné fantastiky. Nyní, čtyři roky po posledním rozloučení s Vélinem Al Sornou nastal čas se do jeho fascinujícího světa vrátit a vyslyšet Volání vlka.

Anthony Ryan se tak po steampunkově laděné Draconis Memoria vrací do známého světa z trilogie Stín krkavce. Aby v úvodním díle chystané dilogie Čepel krkavce načrtl a začal nové epické dobrodružství se svým nejoblíbenějším hrdinou. Vélin Al Sorna se tak se vší parádou vrací na scénu a to nejen v podobě klasické knihy, ale i audioknižního zpracování, které tak doprovází české vydání Volání vlka. O to se stejně jako o původní sérii postaralo vydavatelství OneHotBook. Vrací se i Ivan Lupták, kterého tentokrát doplňuje velezkušená Milena Steinmasslová.

K audioknize se však ještě vrátíme, nejdříve se podívejme na to, co si pro nás Anthony Ryan vlastně připravil. Přeci jen se po Královně ohně mohlo zdát, že se Vélinův příběh završil a my jsme se s tímto hrdinou jednou provždy rozloučili. Naštěstí tomu tak není a my se tak můžeme opět vydat za žijící legendou, jehož jméno zná celé království. Na tomto místě budou mít nemalou výhodu především ti čtenáři, co četli i původní trilogii. Volání vlka sice obsahuje nový relativně samostatný příběh, Ryan však s původní trilogií pracuje a na mnoha místech na ní odkazuje. Pokud si tedy chcete užít tento kousek naplno, ještě než se do něj pustíte zkuste se podívat i po Stínu krkavce.

Vélin Al Sorna má za sebou nespočet bitev a jen díky němu bylo poraženo zlo strašlivější než cokoli, co tento svět dosud spatřil. Avšak Vélin zaslouženou slávu vyměnil za poklidný život v Severních provinciích Sjednoceného království. Jak už to tak ale bývá, všechno jednou končí. Na obzoru se objevuje nová hrozba a tak se Vélin musí vydat za dalším dobrodružstvím, tentokrát až do vzdálených říší Kupeckého krále. Právě tam, za zvuku bubnů, jež svolávají znesvářené země do války, si Vélin uvědomí strašlivou pravdu: existují bitvy, ve kterých zvítězit nedokáže možná ani on…

Ačkoliv nás Anthony Ryan zcela uchvátil svým debutem Píseň krve, s dalšími jeho knihami to již bylo maličko horší. I když si ani ty nevedly vůbec špatně a stále se jednalo o vysoký nadprůměr, svůj stín z první knihy Ryan už nepřekročil. Tedy až do tohoto okamžiku. Volání vlka je tím nejlepším pokračováním, jaké jsme si mohli přát. Autor velice elegantně navázal na původní Vélinův příběh a předkládá čtenářům další, ne moc komplikovaný, ovšem velmi poutavý příběh. Nechybí skvěle vykreslené a fascinující postavy, ani do detailu propracovaný svět. Zkrátka vše, po čem můžeme toužit.

Příjemným bonusem je pak fakt, že se autor tentokrát nesnaží příběh roztříštit na x linií. Naprostou většinu knihy si tak vystačíme se samotným Vélinem, jenž je v audioknize prezentován, stejně jako v úvodní trilogii, hlasem Ivana Luptáka. Toho pak místy doplňuje i “pohled z druhé strany” barikády, konkrétně z perspektivy Kehlbrandovy sestry, která v audiu promlouvá hlasem vynikající Mileny Steinmasslové. Toto rozdělení dává vcelku dobrý smysl a ukazuje nám příběh ze širší perspektivy. Navíc díky Ryanovu vypravěčskému talentu nepůsobí obě strany černobíle a tak se vám může snadno stát, že ve finále budete fandit oběma stranám.

Pozadu samozřejmě nezůstává ani takřka 19hodinová nahrávka z produkce vydavatelství OneHotBook. O její načtení se postarali Ivan Lupták a Milena Steinmasslová, do režisérského křesla usedl velezkušený Hynek Pekárek, jenž s Luptákem spolupracoval i na původní trilogii. I díky tomu se aktuální novinka nese ve stejném duchu, jako její předchůdci. Pokud tedy již máte Stín krkavce za sebou, bude vám i Volání vlka opravdu důvěrně známé.

O Luptákových kvalitách jsme se tak již mohli přesvědčit. Ten se tak opět převtělil do postavy Vélina Al Sorny. Luptákovým vyrovnaným hlasem nám vypráví svůj poutavý a napínavý příběh, ve kterém si každý přijde na své. Interpret ani tentokrát  svůj projev rozhodně nikterak nepřehání a nezavádí do krajností, přesto posluchače svým projevem rozhodně nenudí, či snad dokonce neuspává.

To samé samozřejmě platí i o Mileně Steinmasslové, která také nepatří k žádným nováčkům. Tedy ve fantastickém žánru se s ní zase tak často nesetkáváme, i tak má ale za sebou pěkných pár audioknih. Steinmasslová tak zde odvádí naprosto profesionální výkon, jenž se nese v podobném stylu, který předvádí Ivan Lupták.Díky tomu spolu oba audioknižní party skvěle souzní a vy se tak nemusíte bát žádných rušivých elementů. Pomyslnou třešničkou na dortu je nezbytný hudební doprovod, jenž celou nahrávku skvěle podtrhuje a dodává jí patřičnou atmosféru.

Anthony Ryan je zpět v plné síle a vůbec poprvé se mu daří vystoupit ze svého stínu. Volání vlka se tak může hrdě postavit vedle Písně krve, s níž se tento talentovaný autor nesmazatelně zapsal do srdcí fanoušků fantastiky po celém světě. Jen to čekání na dokončení tohoto skvělého příběhu, bude opět nesnesitelně dlouhé…ANTHONY RYAN – VOLÁNÍ VLKA
SÉRIE: ČEPEL KRKAVCE

PŘELOŽIL: JAKUB NĚMEČEK
VYDAL: HOST
ROK: 2020
STRAN:560
ORIG. NÁZEV: THE WOLF´S CALL
ISBN: 978-80-275-0336-0
AUDIO
VYDAL: ONEHOTBOOK
NAČETL: IVAN LUPTÁK, MILENA STEINMASSLOVÁ
DÉLKA: 18 H. 56 MIN.

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

  1. Souhlasim, ze Pisen krve proste autor nedokaze prekonat. Dalsi dve pokracovani uz byly horsi a u toho posledniho jsem mela znacny problem to vubec docist. Zkusila jsem i prvni dil nove serie a dost me to utvrdilo v tom, ze s autorem proste koncim. Jeho styl mi proste nesedi. Coz je skoda, Pisen krve byla bozi…

    • Náhodou tenhle nový kousek se Písni krvi dost blíží a osobně bych ho stavěl skoro na stejnou úroveň, ale tak je to sto lidí sto chutí a tak je to správně 🙂

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..