Ann Leckieová – Ve službách Spravedlnosti

0

ANOTACE:
Ve vyhnanství na mrazivé planetě, kdesi ve vesmírném zapadákově, se originální hrdinka Breq pokouší o dokončení své mise. Kdysi bojovala v podobě obrovské vesmírné transportní lodi Spravedlnost Toren: měla k dispozici neomezenou umělou inteligencí a propojovala tisíce vojáků ve službách rádčké civilizace, jež ovládla celou galaxii. Nyní následkem zrady o své výlučné a vlivné postavení přišla a ocitla se za trest lapená v křehkém lidském těle, ke všemu ještě ženském. A zatím moc neví, co si s ním počít. Stojí před ní řada nezodpovězených otázek, ale především v ní hoří touha po pomstě.
První díl vesmírné trilogie se ve svět sci-fi stal hned po vydání naprostou senzací a i druhý díl už je nominován na nejlepší knihu tohoto žárnu na čtenářském serveru Goodreads. Svým tématem ovšem přesahuje úzce scifistické publikum a oslovuje mnohem širší škálu čtenářů. Kniha krom celé řady jiných získala všechny tři nejprestižnější ceny v žánru sci-fi: Nebulu, Huga i cenu Arthura C. Clarka.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Málokterý román vzbudil v poslední době ve světě angloamerické fantastiky tolik pozornosti, jako cenami ověnčená prvotina Ann Leckieové Ve službách Spravedlnosti. Ta se navíc díky nakladatelství Plus dostává nyní i k nám. Bude však její pověst a nejprestižnější žánrové ceny stačit, aby zaujala i české čtenáře? Vydejme se tedy v prvním dílu originální vesmírné trilogie na fantastickou cestu za pomstou, jenž nezastaví ani čas.

28a8d9345a4a868286f2b6f17cf2eb02Ačkoliv jste se pravděpodobně se jménem této autorky ještě nesetkali, v zahraničí patří mezi největší hvězdy žánru a to i přesto, že publikovat začala až ve svých téměř padesáti letech. O jejím úspěchu ostatně svědčí i pěkná řádka žánrových cen v čele s nejvýznamnějším trojlístkem Hugo, Nebula a cena  A. C. Clarka. Ty by měli svědčit o nesporných kvalitách její knihy, přesto se vyplatí přistupovat k její prvotině lehce obezřetně.

Autorka přináší ve své prvotině originální hrdinku Breq, která začíná svou cestu za pomstou kdesi na mrazivé planetě ve vesmírném zapadákově. Kdysi bývala součástí umělé inteligence obrovské vesmírné lodi Spravedlnost Toren. Ovšem následkem zrady o své postavení přišla a ocitla se lapená v křehkém lidském těle. Její touha po pomstě je však silnější než všechny armády impéria. Toto není příběh pouze o její pomstě. Nemalou část vyprávění zabírá Breqin vnitřní boj mezi její současnou podobou a vzpomínkami na její předchozí já.

Leckieová stvořila vskutku zajímavý kousek, který má rozhodně šanci zaujmout. Na druhou stranu může svými odlišnostmi i nejednoho čtenáře od čtení odradit. Tím prvním je fakt, že i když se jedná o žánr space opery, je Ve službách Spravedlnosti v mnoha ohledech jiná než na co jsme u nás zvyklí. Obzvláště když to porovnáme s edicí Evropská Space Opera, kterou má na svědomí nakladatelství Brokilon. To však neznamená, že by byla snad o něco horší, to určitě ne, jen do tohoto žánru přináší odlišné prvky, než ty, se kterými se běžně setkáváme.

ancillary-justice-by-ann-leckieDalší a zároveň nejdiskutovanější a nejzmiňovanější věcí v souvislosti s tímto románem je používání zájmen ženského rodu pro všechny postavy bez ohledu na jejich skutečné pohlaví. Může za to fakt, že hlavní hrdin(k)a pochází z kultury, jejíž jazyk rody nijak nerozlišuje. Tento prvek je vskutku originální a bezpochyby dokáže zaujmout. Na druhou stranu však klade na čtenáře zvýšené nároky na pozornost. Což především ze začátku, kdy na nás čeká celá řada postav a navíc se střídají dvě dějové linie, může být dosti matoucí.

Pokud se však prokoušete nezbytným úvodem a zorientujete se v absenci rodů, otevře se před vámi fascinující příběh, který si pro nás autorka připravila. Těšit se můžeme na dvě dějové linie. V té první pátrá Breq na mrazivé planetě po mýtické zbrani, která by jí pomohla s její pomstou. Zatímco v druhé části se ocitáme v minulosti –  v době, v níž postupně odkrýváme tajemství spiknutí, jenž stálo za zničením Spravedlnosti Toren. Společně pak dávají dohromady příběh, která zahraniční kritika vynáší do nebes.

Upřímně… hodnotit tuto knihu asi moc dobře nejde. Těžko budete hledat knihu, u které, jako v tomto případě, tolik záleží na aktuálním rozpoložení a náladě čtenáře a především pak na faktu, jak se dokáže vyrovnat s odlišnostmi, které Ve službách Spravedlnosti přináší. I přes nesporné a nezpochybnitelné kvality tak nemusí tato jedinečná prvotina Ann Leckieové sednout úplně všem. Jisté však je, že Ve službách Spravedlnosti dostáváme po delší době do rukou příběh, který přináší vskutku zajímavé a inovativní nápady, které posouvají svůj žánr kupředu.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..