Andrzej Sapkowski – Bouřková sezóna

3
ANOTACE:
Zaklínač Geralt. Muž, jehož posláním je chránit obyčejné lidi před magicky stvořenými nestvůrami. Mutant, který má za úkol zabíjet nepřirozené bytosti. Používá magická znamení, kouzelné lektvary a chloubu každého zaklínače – dva meče, ocelový a stříbrný. Co se však stane, když Geralt nešťastnou shodou okolností o své meče přijde? Zaklínačské zbraně mají nejen obrovskou hodnotu, ale jejich ztráta je pro majitele zároveň obrovskou potupou. Geralt je musí získat zpátky. Co nejrychleji…
Andrzej Sapkowski se na stránkách samostatného románu vrací ke svému nejpopulárnějšímu hrdinovi. Zaklínač Geralt znovu bojuje, cestuje a miluje, Marigold zpívá a lítá z průšvihu do průšvihu, čarodějové intrikují… a nad celým světem se stahují mračna – přichází bouřková sezóna.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Zaklínače v našich luzích a hájích asi netřeba moc představovat. Ostatně, když se na veřejnost dostala zpráva, že Sapkowski chystá návrat do tohoto univerza, pro drtivou většinu fanoušků se jednalo o událost roku. Bouřková sezóna je již pár měsíců na pultech knihkupců a ohlasy na ní jsou poněkud rozporuplné. Na druhou stranu, je to stále starý dobrý Geralt z Rivie a tak je vcelku jasné, že v žádné fantastické knihovničce tento kousek nesmí chybět. Navíc se Bouřková sezóna dočkala i svého audiozpracování a tak si mohou fanoušci svého oblíbeného hrdinu užít i formou audioknihy.

t470s-rKj8WAz097Xd5W7IniuTa7VqlStsqPc0dHl-4Za Bouřkovou sezónou stojí audiovydavatelství Tympánum, jenž do role vypravěče a jediného narátora této knihy obsadilo herce Martina Fingera. Zaklínač coby audiokniha však není úplnou novinkou. Před dvěma lety přinesla Audiotéka svým posluchačům velkoryse pojaté zpracování první povídkové knihy o Zaklínači, Poslední přání. Bouřková sezóna není na rozdíl od Posledního přání nijak dramatizovaná, přesto určitě neunikne srovnávání. Dokáže však v tomto nerovném boji obstát?

Nápis na samotné audio/knize hlásá Román o Zaklínačovi. Bouřková sezóna by tedy neměla být pokračováním ságy o Geraltovi a Ciri a ani povídkovou knihou. Přesto stojí na pomezí, plnohodnotným románem se nazvat nedá. Jelikož celý příběh spojuje linie ukradených zaklínačových mečů, již na první pohled je poznat, že Sapkowski poslepoval celou knihu z několika povídek.

V Geraltově pátrání po mečích se tak fanoušci mohou těšit na řadu více či méně napínavých dobrodružství, ve kterých se Geralt ocitá tváří tvář smrti a nebezpečí. Přestože má autor ze Zaklínačské ságy to nejlepší za sebou, fanoušci se nemusí bát, že by pro ně byla Bouřková sezóna přílišným zklamáním. Sapkowksi je přeborníkem ve tvorbě atmosféry a samotný příběh je tak jen pomyslnou třešničkou na dortu. Kdo z Vás by se po dlouhých 14 letech nechtěl znovu vydat do fascinujícího světa zaklínačů?

Vraťme se však zpět k samotnému zpracování audioknihy. Jak již bylo řečeno, na posluchače tentokrát čeká klasická jednohlasá audiokniha, v níž veškerou práci obstarává Martin Finger. Ačkoliv se nedá tvrdit, že by byl Finger v oblasti načítání audioknih přeborníkem, ostatně pro Tympánum načetl zatím pouze jednu audioknihu Michal přes noc, úplným nováčkem také není. Za své zkušenosti může vděčit především svému působení v rozhlasových inscenacích. Díky tomu nemá sebemenší problémy s přednesem. Jeho neoposlouchaný hlas na sebe při poslechu nestrhává zbytečnou pozornost a tak si posluchači mohou naplno vychutnat ničím nerušený příběh. Tento tah zkrátka Tympánu vyšel na jedničku a nelze udělat nic jiného, než vydavatele za tento krok pochválit.

ftFKRujVjygZhemPBx9VLbXWfNXSlMKxZZ1lEh4Te5APřestože Martin Finger odvedl opravdu výborný výkon, kterému se dá vytknout jen opravdu málo, jedna či dvě výtky se přeci jen najdou. Fingerova výslovnost při různých latinských či anglických citátech není vždy právě ideální. Běžný posluchač se nad tímto asi nikterak nepozastaví, ovšem ten, kdo je zvyklý slýchat cizí jazyky každý den, možná trochu zapláče. To je ovšem pouze malinký problém, který v samotném poslechu nikterak nevadí. Co je však znát více, je fakt, že by interpret mohl trochu více zapracovat s hlasem v bojových scénách, které pak vyznívají nemastně neslaně a postrádají jakýkoliv adrenalin.

Je jasné, že ústřední postavou audioknihy je interpret. Ani hudební doprovod není nezanedbatelný a dotváří celkový dojem z celé knihy. V tomto případě se posluchači mohou těšit na hudební předěly obsahující fantastické a mysteriózní prvky. Hudba jako taková na sebe nijak nestrhává pozornost a skvěle ladí s celým konceptem audioknihy. Nahrávka čítající 13 hodin a 7 minut je tak krásnou ukázkou profesionální péče, se kterou Tympánum své audioknihy připravuje.

Je sice pravda, že se Bouřková sezóna nemůže Poslednímu přání ani zdaleka rovnat, je však potřeba si uvědomit, že zpracování je naprosto jiné. Zaklínačské povídky jsou o řád lepší než poslední Sapkowského kniha, přesto by ani tento kousek neměl ve vaší audioknihovničce chybět. Tympánum již teď pro své posluchače chystá 1. část ságy o Zaklínači a Ciri, je tedy jasné, že se máme na co těšit.


   

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

3 komentáře

  1. Jiří Pravda on

    Nejhůř namluvená kniha, co jsem mohl zažít. Nulové emoce, práce s hlasem. Na to, že za to chcou peníze, děs.

  2. Díky za recenzci. Zaklínače jsem svého času četl a zavažuju, že bych si ho dopřál jako oddechovku v audio podobě.
    Dovolím sí jen poznámku, myslím, že název nakladatelství by měl být uváděn s krátkým „a“, tedy Tympanum.

    • upřímně u Tympána si nejsem nikdy jistej hlavne diky tomu ze je to uvadene vsude jinak napr. na facebooku je a dlouhe tak kdo vi

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..