A. Larsson, I. Korsell – PAX 9: Noční můra

0

 

ANOTACE:
Konec se blíží! Hladina magie a napětí v devátém díle série PAX stoupá!

Černá čarodějnice uzavírá osudovou dohodu s noční můrou a Estridin strážce snů se tím ocitá mimo hru. Krkavčí bratři Alrik a Viggo se vydávají Estrid zachránit do jejích snů. Iris je varuje, že vstoupit do světa snů je velmi nebezpečné: kdo zemře tam, zemře doopravdy…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Už tomu jsou tři roky, co se nakladatelství Host pustilo do originální fantasy série pro mládež PAX. Nyní však nastal ča,s aby se i tato povedená série nachýlila ke svému konci. Devátý, předposlední, díl s podtitulem Noční můra opět slibuje skvělý příběh, který nezadržitelně graduje a je více než slibným lákadlem pro velké finále celé série.

Severská fantasy série pro mládež PAX se již u nás stihla velmi dobře zabydlet a těší se rostoucímu zájmu mladých čtenářů. Není se co divit, napínavé dobrodružství “krkavčích” bratrů Vigga a Alrika rozhodně dokáže zaujmout. Nakladatelství Host navíc nikterak neotálí s vydáváním a tak se tato desetidílná série dočká svého konce, již po třech letech od vydání první dílu. Což této sérii bezpochyby hodně pomáhá.

Již tradičně pokračujeme přesně tam, kde jsme v předchozí knize skončili. Nyní je však více než jasné, že konec se nezadržitelně blíží. Poté co se černá čarodějnice neúspěšně utkala s Iris začíná opět splétat své ďábelské plány. Tentokrát uzavírá osudovou dohodu s noční můrou, která má vylákat z našich hrdinů přístup do magické knihovny, jinak se tam totiž čarodějnice dostat nemůže. Magická ochrana je příliš silná na to, aby zaútočila přímo. Nyní tak přichází na řadu jeden z posledních zoufalých pokusů, jak dosáhnout svého. Podaří se Maggie Migrénu zastavit včas, nebo se nad Mariefredem na dobro stahují mračna?

Samotný děj se již tradičně točí na relativně malém prostoru s několika málo postavami. Což je pro menší čtenáře rozhodně plus, protože díky tomu nebudou mít sebemenší problém s orientací, která by jim bránila užít si tuhle urban fantasy jízdu naplno. Když k tomu připočteme úsporný, přesto však dostatečně barvitý styl vyprávění, dostáváme do rukou sérii, která potěší i ty, kteří čtení moc neholdují. To ostatně platí pro všechny knihy této série, takže více méně opakujeme již známá fakta.

Assa Larsson a Ingela Korsell tak opět dokazují, že ve svém oboru patří bezesporu k naprosté špičce. S přibývajícími knihami se navíc ukazuje, jak moc mají celý příběh promyšlený do nejmenšího detailu. Opět se tak můžeme připravit na vskutku zajímavý příběh, který vás takřka okamžitě vtáhne a nepustí. Výraznější změny, či novoty však rozhodně nečekejte. Ostatně vzhledem k tomu, jak je celá tato série koncipována to nelze ani očekávat. Opět tak dostáváme další střípek do fantastické mozaiky příběhu, který se s postupem času před námi odvíjí.

Autorky se s ubíhajícím dějem stále častěji opírají o temnou až hororovou atmosféru. A devátý díl v tomto ohledu rozhodně není výjimkou. Napomáhají tomu i bohaté ilustrace Henrika Jonssona, jenž je s touto sérií již neodmyslitelně spjatý. Ten ukázal svůj um již několikrát a i Noční můra se může pyšnit celou řadou krásných a děsivých ilustracích. Těch je však o něco méně, než v předchozích dílech. Daleko větší prostor tak dostal samotný děj, který nezadržitelně míří ke svému konci.

O vhodnosti, či nevhodnosti začínat číst tuto sérii od předposledního dílu asi není třeba moc dlouho debatovat. Pokud však máte již předchozí díly za sebou, což je více než pravděpodobné, nebude pro vás ani devátý díl žádným překvapením. Celá série tak pokračuje ve vyjetých kolejích, přesto se jí daří držet nastavenou laťku kvality proklatě vysoko, která jde ruku v ruce s úžasnou čtivostí.  Po dočtení tak nezbývá, než netrpělivě očekávat velké finále, kterého bychom se naštěstí měli dočkat již na podzim.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..