A. Larsson & I. Korsell – PAX 1 & 2

0
ANOTACE:

Až se ozve tep času, vstoupí temnota.Bratři Alrik a Viggo přicházejí do městečka Mariefred, aby se stali členy nové pěstounské rodiny. Zdá se však, že kam vkročí, tam se dějí podivné věci. Jakoby se k životu se probouzely nadpřirozené bytosti. Možná jsou tu oba chlapci hlavně proto, aby pomohli chránit tajnou knihovnu, ukrytou pod kostelním návrším, neboť kdosi přivolává z hlubin věků temné síly a svět se ocitá v ohrožení. V okolí po nocích řádí záhadný tvor podobný ohromnému psovi a napadá místní obyvatele. Může to být vlkodlak? A jak s něčím takovým bojovat?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Nakladatelství Host loni rozhodně nelenilo a kromě řady zajímavých titulů pro dospělé čtenáře nezapomnělo ani na ty mladší. Jasným důkazem je například velmi zajímavá urban fantasy série PAX, jenž se loni dočkala hned čtyřech dílů. Tuto čtveřici navíc krátce před Vánoci doplnila i audiokniha vydavatelství OneHotBook, v níž přineslo první dva díly této série Hůl prokletí a Grim přízrak.

PAX_3D_OneHotBookPax spatřil světlo světa teprve loni a téměř okamžitě si v domovském Švédsku získal nadšené ohlasy čtenářů. Navíc má tato ambiciózní fantasy série pro čtenáře od deseti let čítat celkem deset dílů. Což už je vcelku slušná porce a tak se čtenáři i posluchači mají rozhodně na co těšit. Avšak nepředbíhejme a podívejme se blíže na první dva díly této série, respektive na jejich audiozpracování. Stojí PAX za poslech nebo je lepší zůstat u knižní předlohy?

Hluboko pod městečkem Mariefred se ukrývá starobylá magická knihovna, o jejíž existenci nemají běžní smrtelníci ponětí. Z celého města o ní vědí pouze dva lidé – staří sourozenci Estrid a Magnar, kteří jsou zároveň i jejími strážci. Dlouhá léta se zde nic nedělo. Ovšem časy se mění a knihovnu začínají ohrožovat temné síly. Naštěstí se má vyplnit proroctví, jenž strážcům pošle pomocníky, kteří jim v boji s temnotou pomohou a časem je možná i na jejich místě vystřídají.

Shodou okolností právě v této době se v Mariefredu ocitají bratři Alrik a Viggo, jenž zde mají žít u nové pěstounské rodiny. Magnara brzy napadne, že by se mohlo jednat o sourozence zmíněné v proroctví a tak se je snaží neprodleně zasvětit do tajemství knihovny a nebezpečí s ní spojených. O jejich přítomnosti však vědí i síly zla, které se jich snaží za každou cenu zbavit. Mariefredem tak obchází temnota a začínají se dít opravdu zlověstné věci…

pax

PAX se v knižní předloze může pyšnit ilustracemi Henrika Jonssona, které skvěle dotváří celkovou atmosféru. O ty budou sice posluchači v audiopodobě ochuzeni, avšak jejich absenci plně kompenzuje jednak originální hudební doprovod, jenž nás během poslechu doprovází a v neposlední řadě také hlas Jana Vondráčka. Ten dostal po naprosto skvělém výkonu ve Sběrateli Kostí a epizodní roličce v Game na starosti i tuto fantasy sérii pro mladší posluchače.

Jan_Vondracek_OneHotBookAčkoliv se na první pohled může zdát, že se Vondráčkův hlas hodí především pro krimi příběhy, již během pár úvodních minut vás naprosto vyvede z omylu. Právě v této audioknize dal naplno vyniknout svému hereckému umění a práci s hlasem. Bezpochyby za to může i samotné zaměření knihy. Ve fantasy pro mládež se rozhodně nemusel bát experimentů tolik jako například ve Sběrateli kostí. Rozhodně se tedy nemusíte bát, že byste od sebe neodlišili jednotlivé postavy. Ba co víc, můžete se těšit na takové lahůdky jako jsou originálně namluvení skřetové a další potvůrky. V tomto ohledu Vondráček opravdu exceluje a dodává tak celé nahrávce až nebývalý náboj.

Samotná audiokniha v sobě skrývá hned dva příběhy (Hůl prokletí, Grim přízrak), které sice mají každá relativně uzavřený děj, ale minimálně závěr prvního dílu jasně ukazuje, že knihy na sebe plynule navazují. Ve OneHotBook se sice rozhodli nechat jednotlivé knihy zvlášť a zbytečně je nespojovat v jeden celek, ale na druhou stranu zvolili opravdu efektní můstek, který naláká k dalšímu poslechu a dá jasně najevo, kde jednotlivé knihy končí.

PAX je bezpochyby další skvělou audioknihou pro mládež, kterou byste neměli minout. Nabízí svižný a zábavný příběh, který dokáže zaujmout. Navíc v podání výborného Jana Vondráčka se jedná o opravdu jedinečný zážitek, který je vskutku radost poslouchat. Nezbývá tedy než doufat, že se OneHotBook rozhodne natočit i další díly z této série, protože úvodní dva rozhodně stojí za pozornost.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..