A. Jodorowsky & Moebius – Šílená ze Sacré-Coeur

0

 

ANOTACE:
Pro Alaina Mangela, emeritního profesora ze Sorbonny, sex ztratil veškerý živočišný význam a stal se zdrojem posvátné energie. Začal se oblékat do fialové, která je barvou spirituální otevřenosti, a skoncoval jednou provždy s erekcí. Ne že by byl impotentní, ale svou pohlavnost daroval Bohu. Už se ani nepovažuje za člověka, ale za „duchovního“. Vrátil se k nejčiřejší formě judaismu jako k cestě ke svatosti, vrhl se cele do studia talmudu a otevřel srdce slovům proroků. Jenže pak se všechno pokazilo, Alaina Mangela opustila žena, studenti ho zavrhli jako zpátečníka, který žvaní o barvotiskovém duchovnu…Jen mladá Elizabeth v něm probudila démona chlípnosti, ačkoli ji žádal, ať mu pomáhá odolávat pokušení… Eli-za-bet: neznamená to hebrejsky doslova „prorokův dům“? Alain Mangel vyráží za neslýchaným dobrodružstvím za hranicemi morálky a zdravého rozumu a jeho průvodkyní bude právě Šílená od Sacré-Coeur…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Alejandro Jodorowsky společně s Moebiem patří bezesporu mezi největší ikony evropského, potažmo celosvětového komiksu. Stačí zmínit legendární Incal, či lehce erotické Andělské drábky a každý fanoušek komiksu vrní blahem. Nyní se na český trh dostává díky nakladatelství Argo další zásadní dílo této dvojice – dvousetstránkové komiksové album Šílená ze Sacré-Coeur.

S oběma tvůrci jsme se již mohli vcelku dobře seznámit. Kromě společných počinů (Incal, Andělské drábky), je na našem trhu celá řada dalších titulů, které mapují práci těchto dvou ikon komiksového světa. Šílená ze Sacré-Coeur je však již plně v režii těchto dvou legend. Jodorowsky již tradičně obstaral scénář, zatímco Moebius vtiskl Šílené grafickou podobu. Coloring pak obstarala hned čteřice kreslířů Florence Breton, Daniel Cacouault, Zoran Janjetov, Scarlett Smulkowski. Každý z nich má svůj osobitý styl a tak je i každá tohoto grafického románu, lehce odlišná.

Zatímco Incal ukázal čtenářům především zálibu v klasické science fiction, které holdoval Jean Giraud (Moebius) okořeněnou trochou Jodorowského mystiky, Andělské drábky naopak zabrnkaly na lehce erotickou strunu. A právě tolik oblíbenou mystiku s erotikou kombinují tvůrci v aktuální novince, která se ve společné bibliografii řadí k vrcholům jejich tvorby. Bezbřehý vesmír však tentokrát vyměníme za poněkud přízemnější Paříž.

Jodorowsky před námi začíná rozvíjet zajímavý příběh, jenž začíná ve chvíli, kdy emeritní profesor ze Sorbonny Alain Mangel obdrží od své ženy vskutku originální dárek k narozeninám. Rozvodové papíry! Důvod je vcelku jednoduchý, Mangel zcela ztratil veškerý zájem o sex a rozhodl se naplno věnovat spirituální rovinně. To je opravdu silná káva i pro “milující manželku”, která při profesorovi stála pětadvacet let. Aby toho nebylo málo, rozvodem to jen začíná. Záhy se celý Mengelův život sesypává jak domeček z karet.

Jak už to tak bývá i v nejčernější hodině nalezneme maličký záblesk naděje. Tím je v tomto případě mladičká Elizabeth, jenž se snaží v profesorovi opět probudit živočišné pudy. Cíleně se ho snaží svést a mít s ním potomka – sv. Jana. A právě v tomto okamžiku začíná Mangelovo neslýchané dobrodružství za hranice morálky a zdravého rozumu a jeho průvodkyní bude právě Šílená od Sacré-Coeur…

To je však velmi hrubý nástin samotného děje. Jak už je ale u Jodorowského dobrým zvykem, vše se začíná vcelku záhy komplikovat a zamotávat, na scénu přicházejí nové postavy, prvky i prostředí. Jodorowsky je navíc velmi dobře známý svým kladným vztahem k mystičnu. Ostatně o tom jsme se mohli již naplno přesvědčit například v Bílém lámovi, potažmo i dalších dílech, které nesly tuto nezaměnitelnou linii. Šílená ze Sacré-Coeur jde však mnohem dál a je tak vcelku věrná svému názvu. Některé nápady, které zde tento francouzsky píšící emigrant z Chile představuje skutečně hraničí se šílenstvím. Díky tomu si nebudete nikdy uplně jisti, zda je vše myšleno smrtelně vážně, nebo se jedná o pouhopouhou parodii. Ostatně stačí zmínit, že podstatnou roli v příběhu hraje novodobá Marie, kolumbijský drogový kartel, popřípadě Mengelův průjem. Ano, slyšíte správně průjem!

I díky tomu rozhodně není vůbec jednoduché toto dílo hodnotit. Po grafické stránce se samozřejmě opět jedná o úchvatnou podívanou. Velký formát, který Argo používá u své edice Argomiks, v níž vychází i Šílená ze Sacré-Coeur, Moebiově kresbě neskutečně svědčí a každý jeho fanoušek si zde přijde na své. S příběhovou stránkou už je to poněkud složitější. Na jedné straně je krásně vidět jak Jodorowsky naplno popustil uzdu své fantazie a roztáčí doslova neuvěřitelný kolotoč nejroztodivnějších prvků, které dávají dohromady ještě šílenější výsledek. Autor v něm spojuje mystičnost s erotikou, zároveň však přidává i akci, kritiku společnosti, náboženství a celou řadu nejrůznějších témat, které snad ani do podobného díla nepatří. Jodorowskému se však překvapivě podařilo dosáhnout určité symbiózy, kdy nakonec vše více méně funguje a drží pohromadě. Zároveň je však prakticky jasné, že toto dílo je natolik specifické, že rozhodně nesedne všem.

Ať už se nakonec přikloníte na kteroukoliv stranu Šílená ze Sacré-Coeur si rozhodně svou šanci zaslouží. Když už ne kvůli příběhu, ve kterém Jodorowsky stále opakuje už obehrané téma mystiky a který skutečně nesedne všem, tak minimálně kvůli jedinečné Moebiově kresbě. Ta v tomto českém vydání krásně vyniká a je vidět, že velký formát tomuto legendárnímu francouzskému kreslíři opravdu svědčí.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..