A. Jodorowsky & Gal – Diosamante

0

 

ANOTACE:
Říši Arhas vládne královna Diosamante. Proslula nejen nemilosrdností a krutostí, ale také bájnou krásou. Jen proto se mocní válečníci z celého světa odvažují účastnit bojů na smrt v naději na jedinou noc lásky s ní… všechny je ale o zimním slunovratu čeká smrt právě z její ruky. Tak to aspoň chodí dlouho… než hrdost mladé královny narazí na vůli krále Urbala ze Sarabby. Přestože o něm se ví, že je moudrý a jeho lid jej miluje, stane se nemožné: ač jsou tak rozdílní, zběsile se do sebe zamilují…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


V posledních letech se již stalo takřka tradicí, že si pro nás čeští nakladatelé připraví alespoň jeden či dva komiksy od chilsko-francouzského mága Alejandra Jodorowskeho. A ani letošek v tomto není výjimkou. Po Šílené ze Sacré-Coeur přichází nakladatelství Argo s dalším velkoformátovým kouskem tohoto autora. Moebia na pozici kreslíře však tentokrát vystřídala jiná komiksová legenda, konkrétně Jean-Claude Gal, jenž nám společně s Jodorowskym představuje svou Diosamante.

Alejandro Jodorowsky – francouzsky píšící emigrant z Chile je i u nás více než dobře známý. V průběhu let jsme se již mohli zevrubně seznámit s průřezem jeho tvorby a tak nás nemá již více méně čím překvapit. Oproti tomu Jean-Claude Gal se u nás představuje vůbec poprvé. A to navzdory tomu, že se jedná o skutečnou legendu, jejíž kresba uchvacuje čtenáře po celém světě. Nakladatelství Argo tak touto knihou představuje dalšího jedinečného umělce, se kterým jsme se zatím neměli možnost seznámit.

Tento francouzský komiksový umělec byl známý především pro svou práci v Metal Hurlant. Kromě toho dlouhých 13 let spolupracoval s Jean-Pierrem Dionnetem na jedinečné sérii Armies, která stála u zrodu takzvané Heroic Fantasy. Argo však sáhlo až k pozdější jeho tvorbě, konkrétně do roku 1992. V té době se Gal spojil s Jodorowským a společně pak začali pracovat na Diosamante, když v roce 1994 ukončila jejich spolupráci Galova smrt.

I díky tomu dostáváme do rukou dílo, které tvůrci bohužel nestihli nikdy dokončit. V roce 2002 sice druhý svazek Diosamante Jodorowský dokončil společně s Igorem Kordeyem, Argo nám však přináší pouze tu část, na které pracoval samotný Gal. České vydání  obsahuje celé první album ze čtyř chystaných a jednu kapitolu z druhého. Aby se však český čtenář necítil ošizen, Argo navrch přidává celou řadu více než zajímavých a bohatě komentovaných bonusů včele právě s fragmenty druhé knihy, včetně Galových náčrtů a nehotových stránek.

Samotný příběh Jodorowského fanoušky příliš nepřekvapí. Autor zde využívá již několikrát použitá schémata cesty za sebepoznáním s lehkým nádechem ezoterična. Při čtení Diosamante si tak někteří čtenáři bezpochyby vzpomenou například na Bílého Lámu, Technokněží, potažmo na jaře vydanou Šílenou ze Sacré-Coeur. Jodorowsky se tak začíná pomalu ale jistě opakovat. Naopak je potřeba ocenit fakt, že zatímco předchozí knihy zabíhaly až nepříjemně často k mystičnu, náboženství a ezoterice, Diosamante je oproti nim přeci jen umírněnější a více méně se drží v mantinelech klasické fantasy.

Po scénáristické stránce Diosamante bohužel trpí faktem, že zůstala nedokončená. Díky tomu nám po dočtení zůstává příliš mnoho otazníků a pocit, že nám něco chybí. Úvodní album je sice dokončené a obsahuje “uzavřený” příběh, rozhodně se však nedá označit za do detailu propracované. Těžko říct, zda to byl Jodorowského záměr a chystal se vše rozvíjet v dalších albech, či se jedná pouze o jeho nedbalost, díky které vyznívá Diosamante lehce naivně. Pravdu se však už patrně nikdy nedozvíme a tak se připravte na to, že po příběhové stránce vás Diosamante zcela neuspokojí.

To se však rozhodně nedá tvrdit o kresbě francouzského génia Jean-Clauda Gala, kvůli které si patrně budete tuto knihu primárně kupovat. Galova pompézní kresba je skutečnou pastvou pro oči, kterou ještě více umocňuje velký formát, ve kterém u nás Diosamante vychází. Velký Argomiks je tak skutečně trefou do černého, která podobným dílům neskutečně prospívá a dává čtenářům pocit, že v rukou drží něco jedinečného.

Galova kresba je navíc neskutečně detailní a tak se můžete dlouhé hodiny kochat jeho spletitě ornamentální kresbou, která v sobě ukrývá až neskutečné množství prvků, které můžeme v jeho kresbě odhalit. Mísí se zde starověká antika s asijskými i africkými prvky a dohromady dávají jedinečný mix, jejíž celkové pojetí může v řadě čtenářů evokovat vzpomínky například na legendárního Barbara Conana a další heroické fantasy ze “starých časů”.

A tak tam, kde Jodorowského scénář malinko pokulhává, vše zachraňuje právě Gal se svou geniální atmosférickou kresbou, které se dokáže vyrovnat, či přiblížit jen málo umělců, kteří se věnují komiksu. Diosamante je skutečně jedinečnou knihou, která si bezpochyby zaslouží naší veškerou pozornost. Přesto se po dočtení neubráníte pocitu, že Diosamante stále něco chybí…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..