A. Conner & J. Palmiotti – Harley Quinn 1: Umřít s úsměvem (Rebirth)

0

 

ANOTACE:
ŠPIČKA SEBEVRAŽEDNÉHO ODDÍLU ROZJÍŽDÍ SÓLOVOU DRÁHU!

Jmenuje se doktorka Harleen Quinzelová, ale přátelé i nepřátelé jí říkají prostě Harley Quinn. Její naprosto a definitivně bývalý přítel Joker je sice nesporný korunní kašpar zločinu, ale Harley je zase královna Coney Islandu! A když existenci jejího malého kousku přímořského ráje ohrozí zombie apokalypsa, koho jiného zavoláte, aby nemrtvým ustřelil palici? Na nesmírně hlubokomyslných stránkách tohoto zásadního díla se nejpadouštější padouška celého vesmíru DC spřáhne s kýmkoliv počínaje svou kámoškou Poison Ivy až po největší celebrity newyorské punkové scény, a rozbije kukuč všem, kdo jí brání to pořádně rozjet – živým i nemrtvým. Pěsti sviští, kladiva dopadají, borci budou ztýráni a dámy ovládnou noc!

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Znovuzrození hrdinů DC. Jedinečný komiksový projekt, o kterém bezpochyby ještě hodně uslyšíme. Po úspěšném startu prvních příspěvků do české obdoby DC Rebirth, nám nakladatelství BB art přináší další přírůstek do tohoto mamutího projektu. Po Batmanovi, Wonder Woman a Sebevražedném oddílu přichází na řadu další známá postava, aby si užila svou chvilku slávy. A nemůže jí být samozřejmě nikdo jiný, než špička Sebevražedného oddílu Harley Quinn, která se opět vydává na sólovou dráhu.

Harley Quinn, stejně jako její společníky ze Sebevražedného oddílu, patrně netřeba dlouze představovat. Fanoušci, kteří se okolo komiksů, potažmo jejich filmových adaptací, nějakou tu dobu točí, jistě tuto šílenou hrdinku znají. Ostatně, právě vydaná novinka Harley Quinn #01: Umřít s úsměvem rozhodně není prvním komiksem, ve kterém se u nás můžeme s touto postavou potkat. Mimochodem, je to právě BB art, jenž u nás již vydává jinou sérii s Harley Quinn, coby hlavní hrdinkou. Tu novou (rebirthovou) však poznáte velice snadno. Jednak díky typickým černomodrým pruhům ve vrchní části, které označují všechny série spadající pod Znovuzrození hrdinů DC. A v neposlední řadě i díky ceně, která je stejně jako u ostatních sérií z tohoto projektu více než příznivá a jde čtenářům vyloženě vstříc.

O novou Harley Quinn se dokonce postaralo stejné autorské duo, jako tomu bylo v případě předchozí série. Amanda Conner a Jimmy Palmiotti se tak pouští do “nového” začátku, který by měl přiblížit tuto ztřeštěnou hrdinku novým čtenářům. Alespoň takové je poselství samotného Znovuzrození. Již teď však můžeme říct, že v případě Harley Quinn to zase tak úplně neplatí. A důvodů je hned několik.

Komiksová Harley Quinn prakticky nikdy neoplývala, až na světlé výjimky, nějakým vážnějším, či hlubším příběhem. V jejím případě šlo vždy především o zábavu. Samozřejmě v jejích příbězích jsme mohli nalézt nějakou společnou linii, která posouvala celou sérii kupředu. Oproti jejím superhrdinským kolegům však vždy v tomto ohledu maličko pokulhávala. A jak se zdá ani Znovuzrození v tomto ohledu nepřináší výraznější obrat.

Nová série de facto pokračuje ve šlépějích svého předchůdce. Ostatně vzhledem k tomu, že ji píší stejní scénáristé, je vcelku jasné, že se moc změn udát nemohlo. Ano, pro nové čtenáře se zde najde pár střípků z její minulosti, jinak však Rebirthovou Harley můžeme označit za přímé pokračování předchozí série. Tedy alespoň co můžeme podle úvodní knihy, která obsahuje sedm sešitů původní série Harley Quinn (Rebirth) soudit.

Jedinou výraznější změnou, kterou tato postava zatím prošla, je tak patrně pouze lehká změna jejího outfitu a účesu. Tím ostatně prošly i další postavy, které se v Rebirthu objevily. Takže se nejedná o nic extra překvapivého. Přestože rebirthová Harley nenabízí výraznější změny a inovace, naopak zachovává vše kvůli čemu si jí fanoušci po celém světě oblíbili. A tím nejhlavnějším je samozřejmě pořádná porce ulítlého humoru a ztřeštěných situací, do kterých se naše hrdinka dostává. Ostatně, kdo jiný by se mohl dostat do situace, že jeho milovanou čtvrť začne ohrožovat zombie apokalypsa způsobená mimozemšťany?

Za zmínku bezpochyby stojí i samotná kresba. Na té se podílela opět celá řada kreslířů, z nichž se například John Timms a Chad Hardin podíleli i na předchozí sérii. Ovšem na rozdíl od série z New 52 si ta Rebirthová v této knize zachovává určitou konzistentnost a nesnaží se v každém sešitu přijít se zcela odlišnými styly. Jinak se ve své podstatě jedná o klasický mainstream, který sice výrazněji neohromí, rozhodně však ani nekazí celkový dojem z této ulítlé jednohubky.

V případě nové série Harley Quinn patrně nemůže být o klasickém restartu ani řeč. Na druhou stranu to u této postavy ani příliš nevadí. Daleko důležitější je fakt, že i po “restartu” nabízí stále dostatek šíleně ulítlého humoru, kvůli kterému si ji čtenáři oblíbili. Tohle zkrátka rozhodně není komiks, který byste vyhledávali jen kvůli příběhu, který nabízí. Jako nenáročná akční ztřeštěná jednohubka však funguje stejně jako Sebevražedný oddíl skvěle. Pokud tedy toužíte po něčem úlítlejším, rozhodně nemusíte moc váhat.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..