Leoš Kyša – Sudetenland

FRANTIŠEK KOTLETA je zpět. Tentokrát však maličko jinak, než jsme zvyklí. Už pěkných pár let není žádným tajemstvím, že toto jméno je pseudonymem, za kterým se dlouhá léta ukrýval spisovatel a bývalý novinář Leoš Kyša. Ten pod svým alter egem pravidelně vévodí žebříčkům nejprodávanějších knih a v rámci tuzemské fantastiky se zařadil mezi absolutní špičku.
Jak se ale říká, nejen fantastikou živ je člověk a tak se tento autor rozhodl zabrousit i do trochu jiného žánru. Fenomén české brakové literatury se tak nyní vydává do vod pro něj doposud neprobádaných. Konkrétně na pole kriminálních příběhů. V tomto ohledu tak následuje své kolegy Juraje Červenáka, nebo Štěpána Kopřivu. A aby byla aktuální novinka jasně rozpoznatelná, rozhodl se SUDETENLAND publikovat pod svým skutečným jménem Leoš Kyša.
Na knize autor pracoval více než 10 let a jak sám říká je to jeho srdcový projekt, v němž se vrací domů a otírá se o témata, která byly pro českou společnost dlouhá léta v podstatě tabu. I díky tomu tak čtenáře zve do alternativní reality Československa po Sametové revoluci, v němž po druhé světové válce neproběhl kompletní odsun sudetských Němců. Avšak přestože je tato kniha fikcí, příběh je inspirován skutečnými místy a osudy.
Čeká tak na nás jedinečný výlet do minulosti a historie, která se sice nestala, ale přesto před vámi ožívá. Vydejte se tak do Československa na počátku devadesátých let, které je důvěrné známé a zároveň zcela jiné, než si pamatujete. Sametová revoluce je realitou a novým odrazovým můstkem k lepší budoucnosti. Je tomu ale skutečně tak? O tom se bude snažit přesvědčit více než milion Němců, kteří zůstali v česko-polském pohraničí po zastaveném odsunu a kteří se budou hlásit o svá politická práva. V Praze se navíc obávají návratu komunismu a v Bratislavě začínají snít o silné autonomii.
A právě na pozadí těchto turbulentních událostí rozehrává Leoš Kyša kriminální příběh opírající se o vraždu bývalého inspektora Gestapa. Jeho smrt otevírá v Bruntálu a přilehlém okolí staré křivdy a dávná tajemství. A dává nám nahlédnout do rozjitřené atmosféry tehdejší doby a to očima mladého novináře z lokální redakce Mladé fronty, který se k událostem, které zahýbou celým Bruntálskem dostal vlastně tak trochu náhodou.
Na samotnou knihu se lze pak dívat dvěma pohledy. Coby “klasická detektiva” nikterak nevybočuje z řady a jedná se vcelku o klasický, až lehce průměrný příběh, který vás sice výrazněji nezklame, zároveň vás ale ani neposadí na zadek, jako je tomu u největších hvězd žárnu.
Avšak, pak je zde pohled druhý. A to jest nebrat krimi zápletku jako to hlavní co nám kniha nabízí. Kyša totiž vytvořil příběh s daleko větším přesahem, než se může na první pohled zdát a v tomto ohledu je zde ústřední detektivní zápletka tak trochu do počtu. Hlavním lákadlem knihy je především hutná porevoluční atmosféra pohraničních Sudet a hlavně pak celková nálada ve společnosti, která se odráží v jednotlivých charakterech.
Tím hlavním je pak ale určité autorovo zamyšlení nad tématem rasové a národnostní nenávisti, která se line českou společností napříč věky. V Kyšově světě je to napětí mezi Čechy, Sudetskými Němci a Romy, které se v pohraničí táhne po celé generace. O tomto nelehkém tématu by se dalo psát donekonečna. Jednoduché východisko a vysvětlení zde ale není a tak je na každém z nás jak k tomu přistoupí. Jisté však je, že brnkání na tuto notu se Kyšovi skutečně povedlo a pozvedá tak jinak veskrze průměrnou detektivku o úroveň výš a dává čtenářům skutečně hodně prostoru k zamyšlení.
A právě s tím byste ke knize měli přistupovat. Jednak to v žádném případě není klasický Kotleta, to zde rozhodně nenajdete. Zároveň bych ke knize nepřistupoval jako ke klasické detektivce, jelikož můžete sáhnout po lepších kouscích. Ale jako kniha, která je velice zajímavou sondou do tehdejší (i když fiktivní) doby a zároveň kouskem, který se nebojí otevírat nelehká témata, funguje SUDETENLAND na výbornou.
LEOŠ KYŠA – SUDETENLAND
VYDAL: VENDETA
ROK: 2023
STRAN: 288
ORIG. NÁZEV: SUDETENLAND
ISBN: 978-80-277-2437-6