Jonathan French – Praví bastardi

0

Už jsou tomu takřka dva roky, co nám nakladatelství Host představilo Jonathana Frenche a jeho zajímavou fantasy sérii Souzené země v podobě knihy Šedí bastardi. Nyní se po dvouletém čekání tato série nasáklá krví a sarkasmem vrací s novým přírůstkem. Nastal čas se znovu pořádně ušpinit. Žij v sedle! Zemři na mazlovi! Praví bastardi přicházejí…

Šedí bastardi byli bezpochyby velmi zajímavým přírůstkem do portfolia brněnského nakladatele. Přeci jen Host se nejčastěji zaměřuje na tradiční epickou fantastiku a hard sci-fi. Souzené země tak byly velmi příjemným oživením, které rozhodně dokázalo zaujmout a navíc ukázalo i své kvality. Ostatně, i dva roky od svého vydání si první kniha série, kterou Jonathan French vydal nejprve samonákladem, drží nadprůměrná hodnocení. Určitá očekávání jsou tak tedy rozhodně na místě.

Ještě než se ale vrhneme na samotnou knihu, dovolím si dvě malá upozornění. Praví bastardi jsou druhým dílem série a tak je vcelku jasné, že není zrovna ideální, začínat právě touto knihou. To ale naštěstí většina čtenářů dobře chápe a tak začnou od prvního dílu. Druhé menší doporučení míří na ty, co s touto sérií ještě neměli možnost se setkat. Připravte se na to, že Jonathan French se vůbec s ničím nemaže. A když říkám s ničím, tak doopravdy myslím s ničím.

Střeva, krev a testosteron stříkají na všechny strany, abyste posléze vše smázli pořádnou dávkou sarkasmu a sexuálních narážek. Zkrátka a dobře zapomeňte na “pohádkové young adult” příběhy, tohle je prostě čtení pro velké kluky a holky. Bastardi si zkrátka neberou žádné servítky. Celá série je tak pořádně drsná, krvavá, sprostá a místy se nebojí jít hodně za čáru. Pokud patříte mezi útlocitnější a slabší povahy mohli by vám bastardi místy dělat maličko problémy. Samozřejmě French nepřichází s ničím extra novým, s čím bychom se v minulosti nesetkali, upozornit na to ale rozhodně není špatné. Obzvláště pokud se s tímto žánrem setkáváte pouze výjimečně.

Zkrátka a dobře, Souzené země jsou pořádně špinavou fantasy, kde se nikdo s nikým a ničím nemaže. A k takovému světu je potřeba zaujmout i správný postoj. A nutno říct, že to se Frenchovi podařilo na výbornou. Právě vypravěčský styl byl společně se samotným světem a příběhem jedním z hlavních taháků první knihy. A jak se zdá Praví bastardi na tomto směru rozhodně nehodlají nic měnit. Ba právě naopak. French si evidentně řekl jen houšť a chvílemi pořádně přitlačil na pilu. Ani tentokrát ale French na sexuálních narážkách a přehnaném násilí rozhodně nepostavil celou knihu. Ba právě naopak.

Necelých šest set stran slibuje pořádný příběhový nášup, který uspokojí i ty nejnáročnější čtenáře. Rozebírat zde samotný děj nebudu, s ohledem na anotaci, která toho prozrazuje více než dost, to ani nemá smysl. Věřte však, že se máte skutečně na co těšit. A Jonathan French naplní prakticky všechna vaše očekávání. Snad až na samotný závěr, jenž s ohledem na předchozí děj maličko pokulhává. I tak se ale dá říct, že Praví bastardi jsou více než důstojným pokračováním Šedých bastardů, které v mnoha ohledech aktuální novinka i předčí.

Postavy, stvoření, děj, akce a neustálé intriky vykreslené v tomto románu vám nedají spát a vy tak budete neustále otáčet stranu za stranou a toužit po dalším a dalším dobrodružství z tohoto neutěšeného světa. A právě v tom se skrývá opravdové mistrovství a talent, kterým Jonathan French oplývá. Pokud vás tedy už omrzeli všichni ti nafintění hrdinové a pohádková fantasy pro mládež, které velmi často hraničí z telenovelou, seberte trochu odvahy a vydejte se společně s bastardy na pořádně špinavou pouť. Litovat rozhodně nebudete…JONATHAN FRENCH – PRAVÍ BASTARDI
SÉRIE: SOUZENÉ ZEMĚ #2
PŘEKLAD: LADISLAV VÁCLAVÍK
VYDAL: HOST
ROK: 2021
STRAN: 583
ISBN: 978-80-275-0522-7

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..