Fredrik Backman – Medvědín

Král “citového vydírání” Fredrik Backman se opět vrací na pulty českých knihkupců. A jelikož si pro nás tentokrát přichystal závěr své úspěšné série Medvědín, která vychází u nakladatelství Host s podtitulem Vítězové, není úplně od věci se ohlédnout trochu zpět a připomenout si, kde tato série vlastně začala. Ostatně, ne nadarmo se Medvědín dá označit za jednu z nejlepších Backmanových knih.
Fredrik Backman se u nás, za necelých deset let co zde vychází, již stihl pěkně zabydlet. Ostatně, jeho předchozí knihy sklidily u čtenářů značný úspěch, a v audiopodobě se Muž jménem Ove stal dokonce i absolutním vítězem ceny Audiokniha roku 2014. Je tedy vcelku nasnadě, že spousta čtenářů vyhlíží každou novou Backmanovu knihu s nemalým očekáváním. A nejinak tomu bylo samozřejmě i v případě Medvědína. Ten navíc vyšel, jak v klasické papírové a elektronické podobě, tak v audiopodobě, jejíž načtení obstaral herec a dabér Pavel Soukup.
V době svého vydání (rok 2017) se Medvědín vcelku pochopitelně nebránil srovnávání s předchozími Backmanovými knihami. A to přesto, že právě tato kniha se od svých předchůdců v mnohém lišila. Backman zde totiž pomalu, ale jistě opouštěl svůj osvědčený koncept humoru a hraní na city. Medvědín byl tak v mnoha ohledech vyspělejší a vyzrálejší, než jeho předchozí knihy. Ostatně už samotné téma může leccos napovídat.
Ocitáme se na malém městě uprostřed lesů, kde rozhodně není úplně snadné žití. Klasický “zapadákov”, jenž nevyhnutelně spěje ke svému úpadku. Jedinou nadějí do budoucna a také pýchou místních obyvatel je juniorské hokejové mužstvo, jenž se dostalo až mezi nejlepší v zemi. Kdyby se jim náhodou podařilo vyhrát i finále, byl by to bezpochyby i nový impuls pro celé město, které by se mohlo odrazit ke světlejším zítřkům. Nic však není tak jednoduché…
Oproti předchozím knihám se Backman nezaměřuje pouze na úzký okruh hrdinů. Tentokrát si bere na paškál prakticky celé město, jehož očima vypráví zcela jedinečný příběh. Jedna jeho rovina se věnuje teenagerům, kteří touží za každou cenu uspět. A je jedno jestli mezi kamarády, ve škole, v rámci rodiny, či právě hokeji, který je hlavní kulisou dramat odehrávajících se v Medvědíně. Autor však neopomíná ani jejich ambiciózní rodiče, pro které je úspěch a štěstí svých dětí tím hlavním a pro jeho dosažení se nezastaví takřka před ničím. Je to příběh o přátelství, o pýše i žárlivosti, o rodinných vztazích a osobních tragédiích, o odvaze a v neposlední řadě i o síle sportu.
Především ale ukazuje Fredrika Backmana ve zcela nové rovině a nutno říct, že mu sakra sluší. Autor odhodil lehkou pohádkovost a neuvěřitelnost svých příběhů a předkládá nám syrový a skrz na skrz skutečný příběh, kterému nebudete mít sebemenší problém uvěřit. Ve všech ohledech je dospělejší, nehraje zbytečně na city, přesto dokáže s úžasnou lehkostí, jak to umí pravděpodobně jen Backman, rozesmát i dojmout.
Pokud jste na předchozích Backmanových knihách našli nějaké chyby, což pravděpodobně asi ano, v tomhle případě je budete hledat opravdu těžko. Pokud zde vůbec nějaké jsou, jsou tak malé, že nestojí ani za řeč. Tohle se králi “citových vyděračů” skutečně povedlo. Paradoxně však až ve chvíli, kdy se od svého obehraného konceptu odchýlil a rozhodl se jít trochu jinou cestou. Díky tomu se nám dostala do rukou opravdu jedinečná kniha, která mohla směle aspirovat na ocenění Knihy roku.
Pozadu samozřejmě nemohla zůstat ani audiokniha, kterou pro posluchače připravilo již tradičně vydavatelství OneHotBook. Po Janu Vlasákovi, Valerii Zawadské a Lukáši Hejlíkovi přišel v tomto případě na řadu již čtvrtý narátor, jenž se zhostil některé z Backmanových knih. Tentokrát OneHotBook a režisér Michal Bureš, jenž stojí za všemi Backmanovými audioknihami, přizvali ke spolupráci ostříleného herce, dabéra a v neposlední řadě i interpreta audioknih Pavla Soukupa.
Po Písni krve Anthonyho Ryana a TO Stephena Kinga se jednalo o v pořadí již o třetí audioknihu, kterou Soukup ve spolupráci s tímto vydavatelem svého času vytvořil. O jeho profesionalitě asi není třeba moc spekulovat. Soukup odvedl zcela přesvědčivý výkon, kterému není moc co vytknout. Jeho hlubší hlas a dramatičtější projev perfektně souzní s celkovým vyzněním příběhu. Zapomeňte tak na hravé a lehké pasáže, naopak se připravte na hutnou atmosféru, kterou Soukup svým projevem ještě umocňuje.
Soukupův hlas i projev je hodně specifický, což nemusí sedět úplně všem posluchačům, drtivá většina z nich si však na něj během pár úvodních pasáží zvykne a nebude jim činit sebemenší problém. Ostatně díky samotnému zaměření příběhu a narůstající dramatičnosti, jeho hlas, především v pozdějších pasážích patnácithodinové nahrávky, nejednou jistě oceníme.
Aby byl dojem takřka dokonalý, nechybí ani nezbytný hudební doprovod, jenž se stal u tohoto vydavatele nepsaným pravidlem. Ten je tentokrát vcelku výrazný, nese se v temnějších tónech a odkazuje na celkové vyznění příběhu. Na druhou stranu by možná neuškodilo u tohoto titulu začít něčím trochu lehčím a postupně hudební pasáže gradovat společně s příběhem. To je však pouze malá výtka u jinak výborné audioknihy, která je rozhodně důstojnou alternativou výjimečné papírové předlohy.
Je jedno, po které variantě Medvědína sáhnete, ať už po klasické knize, či její audioknižní verzi, v obou případech na vás čeká skutečně jedinečný zážitek, který si nesmíte za žádnou cenu nechat uniknout. Backman teprve v této knize naplno odkryl své mistrovství a předložil svým fanouškům jednoho z horkých kandidátů na knihu roku (2017). Nyní o takřka šest let později se navíc příběh Medvědína a jeho obyvatel nadobro nachýlil ke svému konci. A tak pokud vás až doposud tato jedinečná série míjela. S vydáním třetího a závěrečného dílu je ten nejlepší čas to napravit a čím jiným začít, než právě Medvědínem.
FREDRIK BACKMAN – MEDVĚDÍN
PŘELOŽIL: HELENA MATOCHOVÁ
VYDAL: HOST
ROK: 2017
STRAN: 396
ORIG. NÁZEV: Björnstad
ISBN: 978-80-7577-167-4
AUDIO
VYDAL: ONEHOTBOOK
NAČETL: PAVEL SOUKUP
DÉLKA: 15 H. 10 MIN.