Blake Crouch – Městečko Pines

0

„Městečko Pines nadchne všechny fanoušky Stephena Kinga, Petera Strauba a Paula Wilsona i milovníky Lynchova seriálu Městečko Twin Peaks, jímž se Crouch nechal podle svých vlastních slov inspirovat. A nejen je. Potěší každého, kdo má rád napětí a kvalitní literaturu.“ Toto jsou závěrečná slova anotace a nejednoho čtenáře napadne, že určitě hodně odvážná. Jak je to ale Wayward Pines doopravdy?

Blake Crouch se poprvé českým čtenářům představil již v roce 2013 díky nakladatelství Jota, které nám přineslo první díl Crouchovi mysteriózní série Městečko Pines. Ta se navíc v roce 2015 dočkala i své seriálové podoby a tak nebylo velkým překvapením, že se tato kniha u nás nakonec dočkala i nového vydání, tentokrát pod hlavičkou nakladatelství Laser (2018). To se nakonec rozhodlo v sérii pokračovat a my tak máme nyní možnost začíst se celkem třech knih této zajímavé série, která se ocitá na pomezí pomezí hororu, thrilleru a sci-fi. 

Podle autorových vlastních slov se mají čtenáři skutečně na co těšit. Již od mala je obrovským fanouškem dnes již kultovního seriálu Městečko Twin Peaks. A to se samozřejmě odráží i na jeho tvorbě – thrillery s ponurou hororovou atmosférou plné napětí a nečekaných zvratů, které vyráží dech. Zářným příkladem je právě Městečko Pines, které je poctou Davidu Lynchovi a jeho fenomenálnímu seriálu. A i když je venku již třetí kniha série, sluší se začít pěkně od začátku. VÍTEJTE VE WAYWARD PINES, MĚSTĚ RAJSKÉHO KLIDU…

Ethan Burke, tajný agent vlády spojených států, má se svým parťákem tajný úkol. Vypátrat, kam zmizeli jeho kolegové v jednom zapadlém městečku uprostřed malebné přírody. Ovšem než stihnou do Wayward Pines vůbec dorazit, stanou se obětí automobilové nehody, kterou přežil jen Ethan. Burke se probouzí v místní nemocnici se ztrátou paměti a prý, jak mu tvrdí místní lékař, poraněním mozku.

Burke má ovšem hodně tuhý kořínek, a tak se se z nemocnice vydává na vlastní pěst pátrat po stopách své paměti a záhad, které obestírají toto idylické městečko. Vše se zdá až příliš dokonalé, než aby to byla pravda, jakoby tohle město zamrzlo v šedesátých letech a svět kolem sebe vůbec nevnímalo. Kde je ovšem pravda a co se skrývá za tímto zvláštním rájem na Zemi?

Jak již bylo řečeno na začátku, tuto knihu provází hodně odvážná tvrzení a otázka je, zda to knize nemůže spíše uškodit. Tady je jednoznačná odpověď – rozhodně ne. Vše co se o knize tvrdí je naprostá pravda a osobně bych jí připočetl ještě dalších pár bodíků k dobru. Blake Crouch namixoval dokonalý koktejl napětí, akce a nečekaných zvratů, které čtenářům nedovolí knihu jen tak odložit. Ano, pokud půjdeme do hloubky pár slabších míst bezpochyby najdeme, celkově však kniha působí opravdu svěžím dojmeme.

Hlavní postava Ethana Burka je navíc vykreslena do nejmenších detailů, včetně jeho střípků dávných vzpomínek na druhou válku v Zálivu a vracející se paměť. Díky všem těmto detailům nebudete mít nejmenší problém se vžít do Ethanovy kůže a prožívat s ním všechny útrapy, které mu pátrání v Pines přinese.

A právě příběh je hlavní předností knihy. Děj se pozvolna mění z klasického thrilleru s detektivní zápletkou, na příběh s výraznými hororovými prvky, aby závěrem Blake přidal i notnou dávku science fiction. Tento vyvážený mix dokáže udržet u knihy i náročnější čtenáře, protože o napětí a nečekané zvraty není v knize rozhodně nouze. Autor vás dokáže vtáhnout do děje hned od prvních stran a pustit až na konci, úplně vyždímané a plné pocitů, které vás budou nutit o knize přemýšlet ještě dlouho po jejím dočtení.

Na čtenáře čeká opravdu silný příběh, plný zvratů s opravdu nečekaným závěrem, který bude šokovat nejednoho čtenáře. Díky skvělé kombinaci žánrů dokáže Městečko Pines zaujmout nejednoho čtenáře a fanouška Akt X, Fringe, Lost a spousty dalších. Závěrem lze říct snad jen to, že se opravdu jedná o skvělou poctu Davidu Lynchovi. Pokud tedy milujete jeho legendární seriál mohlo by vás zaujmout i Crouchovo Městečko Pines.BLAKE CROUCH – MĚSTEČKO PINES
PŘEKLAD: JAN SLÁDEK
VYDAL: LASER
ROK: 2018
STRAN: 320
ISBN: 978-80-7617-059-9

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..