Zóna: Tajemství Černobylu – desková hra

0

Černobyl. Jméno, které v nás i po více než třiceti letech od tragické havárie vyvolává mrazení v zádech. Nyní se navíc do nechvalně proslulé Zóny můžeme vydat i prostřednictvím atmosférické deskové hry, v níž se budete snažit objevit tajemství Černobylu a dostat se až k samotnému sarkofágu…

Zóna: Tajemství Černobylu byla pravděpodobně poslední lokalizovanou hrou, která v loňském roce na náš trh zavítala. Vánoce stihla jen s odřenýma ušima a tak mohla řadě hráčů proklouznout mezi prsty. Nyní však nastal ideální čas maličko se ohlédnout a na tuto pecku od polských Rebelů se podívat maličko blíž.

Na náš trh ji v kompletní lokalizované verzi přináší společnost Blackfire. Hra je určena pro jednoho až čtyři hráče s věkovým doporučením od osmnácti let. Za to však nemůže náročnost hry, jako spíše samotné téma. Pokud vám však téma, trochu zrůd a krve nevadí, tak Zónu s přehledem zvládnou i daleko mladší hráči. Hra totiž v sobě ukrývá vcelku jednoduché, ale osvědčené a funkční mechanismy, se kterými jsme se mohli setkat již v řadě her.

Jak už samotný název hry napovídá, vydáme se do nechvalně proslulé zóny okolo jaderné elektrárny v Černobylu. Zde pravděpodobně pamětníci a fanoušci počítačových her zbystří, jelikož se o stejné téma otírala i dnes již legendární herní série S.T.A.L.K.E.R. Z té ostatně aktuální novinka vychází  autorskému duu Krzystofu Głośnickému a Maciejovi Drewingovi se podařilo získat od původních vývojářů licenci s jedinou podmínkou, že se hra nesmí jmenovat stejně, jako její počítačový předobraz.

Fakticky však dostáváme S.T.A.L.K.E.R.A. v deskoherní podobě. Pro všechny fanoušky počítačové předlohy a příznivce atmosférických deskovek je tak Zóna v podstatě povinností. Dokáže však Zóna zaujmout i ty hráče, kterým toto téma nic neříká? Odpověď na tuto otázku není úplně jednoduchá a pravděpodobně vám na ni tato recenze ani neodpoví. Zóna je totiž jednou z těch her, které si musíte zahrát a udělat si o ní obrázek sami…

Cíl hry je jednoduchý. Přežít. A ideálně se dostat až do samotného sarkofágu v němž by se měl ukrývat bájný artefakt, který vám zajistí slávu a bohatství až do konce vašeho jadernou katastrofou poznamenaného života. Zóna však rozhodně není místem, kde byste chtěli trávit svůj veškerý čas. Život však není peříčko a tato opuštěná oblast skrývá spoustu možností k relativně lehkému výdělku. Tedy, když pomineme všudypřítomné anomálie, úniky radiace a mutanty, kteří vám neustále půjdou po krku.

Autoři hry se navíc rozhodli, že vám průchod hrou nikterak neulehčí. Zapomeňte tedy na jakoukoliv kooperaci, v tomhle kousku jede každý pěkně na své vlastní umaštěné triko. Až ve čtyřech hráčích se tak stanete jedním z “mrchožroutů”, kteří budou prolézat zdejší nebezpečnou oblast a hledat vzácné artefakty. Tím se dostáváme k samotným komponentům, které na vás ve stylizované krabici budou čekat.

Pochválit musím autory za grafické zpracování, které je opravdu perfektní a skvěle se k celkovému vyznění hry a její atmosféře hodí. Samotné kvalitě komponent není prakticky co vytknout. Vše je opravdu kvalitně zpracované, jedinou výtku bych tak mohl mít snad jen k velikosti některých žetonů, nejedná se však o nic co by výrazným způsobem narušovalo dojem ze hry. 

Za co je naopak autory potřeba pochválit, je opravdu bohatý výběr postav, kterých se v této hře můžete ujmout. Zóna jde v tomto ohledu maličko proti proudu a tak zatímco se ostatní hry omezují na minimální počet postav, zde jich najdeme hned deset. Každá má svou pevnou kartonovou desku postavy, na které jsou uvedeny její základní atributy ale i startovní lokace, počáteční hotovost, zranění a také místa, kde se na začátku hry objeví anomálie či mutanti. Právě tyto vlastnosti zaručují společně s rozdílným setupem pro každou postavu zaručují hře určitou variabilitu, kterou bezpochyby oceníte při častějším hraní. Každá z postav má navíc i svou figurku, takže si zde na své přijdou i milovníci barvení miniatur.

Výběr postav navíc není jen o grafice. Jednotlivé charaktery  (ožrala, lovec, zmetek, zlatokopka…) mají odlišné atributy, navíc má každá z nich nějakou speciální vlastnost, která jí pomáhá překonat nástrahy Zóny. Výběr postavy tak do určité míry definuje váš následující postup hrou a strategii, kterou budete muset při procházení Zónou využít. Na druhou stranu, ale nejde ani říct, že by hra za různé postavy byla diametrálně odlišná, spíše se liší v detailech. Zcela asymetrické hry se zde tak nedočkáme. To některé hráče může samozřejmě maličko zklamat, na druhou stranu je díky tomu hra přístupnější a snazší na pochopení jednotlivých pravidel. Což při herní době přes dvě hodiny rozhodně není na škodu.

Samotná hra se skládá z několika fází, kdy se hráči střídají na tahu ve směru hodinových ručiček. V první Fázi akcí může každý z hráčů ve svém tahu provést až 2 akce. Na výběr máte od tradičního pohybu, prozkoumávání, či boje i otevírání tajných lokací, až po odpočinek a pasování. Kromě toho je zde řada akcí je svázaná s určitou lokací, kdy si například v bunkrech můžete snížit únavu, léčit se, ale i nakupovat a prodávat předměty.

Poté co se všichni hráči vystřídají u svých akcí nastává fáze událostí, která je zde představena speciálními kartami. Právě díky nim získává hra na atmosféře a prohlubuje hráčský zážitek. V drtivé většině vás události tažené v rámci této fáze vystaví nějaké zkoušce. Karta událostí vás uvede do situace ukáže vám čemu čelíte a zároveň vám řekne co se v případě úspěchu, či selhání stane.

Aby těch nepříznivých událostí nebo náhodou málo, je zde ještě Fáze zvěstí. Ta ve většině případů znamená únik radiace, příchod nějakého toho mutanta, či zranění hráče. Zóna vás zkrátka nikterak nešetří a bohužel mnohdy nebudete mít moc šance to ovlivnit. Ve hře je totiž docela silný prvek náhody, a když při vás nebude stát štěstí, dokáže vás nepříznivý sled karet v kombinaci se špatnými hody kostkou docela pěkně zaříznout.

A tak i když se na počátku cíl hry nemusí zdát kdo ví jak složitý, realita je mnohdy jiná. Najít dvě tajné lokace, získat jejich tajemství a pak dojít až do sarkofágu, kde musíte projít závěrečnými zkouškami je opravdu skutečná výzva, u které se můžete vcelku pěkně zapotit. Když k tomu připočteme fakt, že se v Zóně opravdu snadno umírá ,dokáže být tato deskovka chvílemi opravdu hodně frustrující. Smrt zde sice není konečnou a vy tak budete mít možnost začít s novou postavou, málokdy se vám ale v této situaci podaří své protihráče dohnat.

I díky tomu nelze doporučit Zónu úplně všem. Při větším počtu hráčů se hra dokáže opravdu slušně natáhnout, což ve spojení s neustálým strachem ze smrti nemusí některým hráčům úplně vyhovovat. Na druhou stranu hře nechybí pár opravdu povedených momentů, které perfektně dotváří atmosféru, kterou naopak většina fanoušků ocení. Zóna tak sice nepřichází s ničím extra novým, využívá ale osvědčené principy, které vcelku dobře fungují. Pokud jste si tedy oblíbili například takový Arkham Horror mohla by být pro vás Zóna opravdu zajímavým typem. Nakolik se jí však podaří zaujmout širší publikum ukáže až čas. 

ZÓNA: TAJEMSTVÍ ČERNOBYLU
AUTOR: KRZYSTOF GLOSNICKY, M. DREWING
VYDAVATEL ORIGINÁLU: REBEL
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2020
POČET HRÁČŮ: 1-4
VĚK: 18 LET
HERNÍ DOBA: 120 MINUT +

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..