Zombicide: 2. edice – desková hra

0

Společnost Blackfire nás rozhodně nešetří, tedy alespoň co se zombie apokalypsy týče. Sotva jsme se se svými ratolestmi vypořádali se zombíky v Zombie Teenz, už se na nás hrne další horda. A tentokrát jím není nic jiného, než další přírůstek z univerza Zombicide. Tentokrát však necháme meče a kouzla stranou a za nemrtvými se vydáme s brokovnicí nebo motorovou pilou..

Po třech přírůstcích z fantasy světa totiž Zombicide konečně na náš trh přichází i ve své nejryzejší podobě. To jest kostkové řachandě ze současnosti, která v řadě fanoušků může evokovat vzpomínky na veleúspěšnou komiksovou ságu a televizní seriál The Walking Dead. Na Negana a Deryla samozřejmě zapomeňte, avšak i bez této licence má Zombice 2. edice rozhodně co nabídnout. Ostatně, dlouholetí fanoušci série by o tom mohli vyprávět dlouhé hodiny.

Zombicide: 2. edice je stejně jako předchozí hry z tohoto univerza zcela samostatnou hrou, která však se svými předchůdci sdílí to nejpodstatnější. I tentokrát tak zůstávají základní herní principy a mechanismy, které známe například z Černého moru, či Zeleného hordy, zachovány. Návdavkem však přidává i celou řadu nových prvků a vylepšení, díky kterým je nejnovější přírůstek do rodiny Zombicide vymazlenější než jeho předchůdci.

Ještě než se však k těmto rozdílům dostaneme sluší se zmínit nezbytné náležitosti. S ohledem na fakt, že hra vychází ze svých předchůdců, zůstává nám zachován počet hráčů, doporučený věk i herní doba. Tato kooperativní figurková hra je tak určena pro 1-6 hráčů s herní dobou okolo 60-120 minut v závislosti na daném scénáři. Hra má na sobě uvedenou nálepku 14+, i zde jde však především o důsledek americké legislativy a samotného tématu. Zombicide si tak v pohodě zvládnete zahrát i se svými malými ratolestmi.

Ty ostatně budou zcela nadšeni z obsahu krabice. Jak už je totiž u této značky dobrým zvykem, do rukou dostáváme obří krabici doslova narvanou plastem. Protože o ten jde v případě této akční série především. Detailní figurky tak i nadále zůstávají hlavním tahákem celého Zombicide a ani Druhá edice hry  na tom nic nemění. Mimochodem celkový počet miniatur nám mírně narostl a tak jich v aktuální novince najdeme hned 88! Což už je vcelku slušná horda, která doslova láká k nabarvení.

Malování figurek však nechme stranou a podívejme se na to, co se v sobě krabice kromě detailních figurek dále ukrývá. Obsahu je tradičně více než dost. Vedle nezbytných pravidel, které jsou vskutku jednoduchá najdeme i pořádnou kupku scénářů, do kterých se v této hře můžete pustit. Zombicide je navíc takovou komunitní hrou a tak vznikají scénáře i v rámci herní komunity, potažmo jsou bonusové scénáře ke stažení i přímo na stránkách výrobce.

Kromě pravidel zde najdeme i devět oboustranných mapových dílů. Dále pak karty vybavení, karty zombíků a samozřejmě i karty samotných hrdinů. K nim se pojí i šest plastových desek. Na které karty položíte, budete zde přikládat a hromadit vybavení a uvidíte i své životy a zkušenosti. Opravdu šikovná a praktická věcička. Dále pak nezbytnou sadu kostek, žetonů a dalšího nezbytného vybavení bez kterého se u této hry neobejdete. Obsah balení tedy více méně kopíruje své předchůdce a je skutečně velkorysý.

Pokud vás náhodou až do teď Zombicide zcela míjel tak vězte, že samotná hra je vcelku jednoduchá, i když se to po rozbalení a pročítání pravidel nemusí zdát. Budou vám stačit dvě, tři hry, abyste se naplno ponořili do světa Zombicide a pochopili veškeré jeho mechanismy. Každá hra začíná výběrem scénáře, rozlosováním hrdinů a samozřejmě přípravou herního plánu, včetně všech nezbytností, které jsou k tomu, či onomu scénáři potřeba. Po tomto nezbytném úvodu již začíná samotná hra. Zde malé upozornění: pokud hrajete v menším počtu hráčů, vždy si mezi sebe rozeberte všechny nabízené hrdiny. Někteří z vás tak sice budou hrát za více postav, což nemusí být pro někoho zcela pohodlné, ale vězte, že v pozdějších fázích hry to rozhodně využijete a nebudete se muset vztekat, že vám hordy zombíků neustále vašeho osamělého hrdinu zabíjejí.

Rozepisovat zde dopodrobna pravidla a herní mechanismy je pravděpodobně zcela zbytečné, v tomto ohledu daleko líp určitě poslouží některý z videonávodů, nebo gameplay videí, kterých je plný youtube. Avšak věřte, že pokud již máte nějakou Zombicide hru za sebou, budete i ve druhé edici jako doma. Zombicide 2. edice je tak kooperativní hrou, ve které se budete snažit vytvořit se svými spoluhráči sehraný tým, abyste co nejlépe odolali záplavám zombies a splnili zadané úkoly.

Zmínit však musím i jednou z menších nevýhod (alespoň pro někoho), kterou tato série obecně skýtá je vcelku velký podíl náhody, což samozřejmě nemusí vyhovovat úplně všem. Tuto nevýhodu poznáte obzvláště ve chvílích, kdy se vám v počátečních fázích hry (řízením osudu, či náhodou) dostane na herní plán Zrůda. V té chvíli prakticky končí jakékoliv vaše šance na úspěch a vy můžete začít zase pěkně od začátku. To jsou však jen malé vady na kráse této jinak skvělé akční hry.

Nyní se však už dostáváme ke změnám, které aktuální novinka oproti svým předchůdcům přináší. Změn je zde celá řada a nutno říct, že naprostá většina z nich výrazným způsobem přispívá k celkové plynulosti hry. Čímž se vcelku pochopitelně ještě umocňuje zážitek, který ve vás tento kousek zanechá. Ponechme stranou již zmíněný počet figurek, či větší počet scénářů a podívejme se na to nejzásadnější co nás čeká.

Jednou z drobných a přesto nejvýraznějších změn je například fakt, že vám v průběhu hry nesmí žádná z postav umřít. Lidí je málo a každý život má nedozírnou hodnotu. Pokud vám tedy v průběhu scénáře zemře byť jediná postava, automaticky prohráváte a můžete začít znovu. Tuto drobnou úpravu pravděpodobně ocení především zběhlejší hráči. Právě ti se totiž vcelku často zmiňovali o tom, že je Zombicide až příliš lehký. No tak s tímto pravidlem se obtížnost posouvá o stupínek výš. Rozhodně však nemusíte mít strach z přílišné složitosti, byť samozřejmě mohou nastat chvíle, ve kterých vám bude pořádně ouzko. Ostatně, to už je jedna z nevýhod her řízených kostkami a náhodným tažením karet. Nikdy nebudete mít vše plně ve své moci.

Další novinkou, která z druhou edicí Zombicide přichází jsou dětské postavy. Ty samozřejmě nepatří k nejsilnějším ani nejodolnějším a přináší do hry vcelku zajímavý prvek v podobě speciální schopnosti, která jim dává jednou za kolo možnost takzvaného proklouznutí, kdy zjednodušeně řečeno například udeří soupeře a zase se rychle stáhnou. Při dobrém taktizování dokáže tato schopnost docela divy a rozhodně se vyplatí ji využívat.

Řada drobných úprav se však týká i samotných zombíků. Například nyní má každá ze 4 zrůd svou vlastní mechaniku, čemuž se samozřejmě budete muset přizpůsobit. Změn se dočkalo i nasazování zombíků do budov, které v sobě mají nyní tzv. temné zóny. Jak je vidět novinek je zde celá řada, navíc jsem nezmínil ani zdaleka všechny. A i když jsou ve většině menšího rázu ve výsledku vcelku příjemným způsobem mění základní koncept hry a dělají z něj ještě příjemnější zážitek.

A tak stejně jako tomu bylo u fantasy předchůdců tohoto kousku, je Zombicide i ve své druhé edici jednoduchou, ale hlavně opravdu zábavnou hrou, která vás zabaví na opravdu, ale opravdu dlouho. Veškeré změny kterými hra prošla hratelnost příjemným způsobem oživují, ale zároveň nechávají to, kvůli čemu je tato série tak oblíbená. Pro skutečně náročné hráče bude sice Zombicide i nadále jednoduchou hříčkou, která jim toho zas tolik nenabídne, vývojářům se však rozhodně nedá upřít snaha, kterou do této série vkládají. Navíc kompletní odklon od fantasy tématu, bezpochyby může k této sérii přilákat nové hráče. Což je jen a jen dobře. Venku jsou totiž již i velice zajímavá rozšíření, která by bylo fajn mít i v češtině…ZOMBICIDE: DRUHÁ EDICE
AUTOR: R. GUITON, N. RAOULT, J-B LULLIEN
VYDAVATEL ORIGINÁLU: CMON
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2020
POČET HRÁČŮ: 1-6
VĚK: 14 LET (REÁLNĚ CCA 8 LET)
HERNÍ DOBA: 60+ MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..