Yoon Ha Lee – Mašinérie říše: Liščí gambit

0

 

ANOTACE:
Válka. Kacířství. Šílenství.
Kapitánka kel Čeris z hexarchátní pěchoty upadla v nemilost, protože v bitvě proti kacířům použila nekonvenční metody, které nejsou schválené doktrínou. Kelské velitelství jí poskytne příležitost se očistit — musí pro hexarchát získat zpět vesmírnou Pevnost rozsypaných jehel, uzlovou tvrz, kt
eré se nedávno zmocnili kacíři. V sázce však není pouze Čerisina kariéra — pokud neuspěje, mohl by vzápětí padnout celý hexarchát.
Její jedinou nadějí je spojit se s nemrtvým stratégem šaosem Jedaem. Dobrá zpráva je, že generál Jedao ještě nikdy žádnou bitvu neprohrál. Je možná jediný, kdo dokáže vymyslet způsob, jak pevnost úspěšně znovu dobýt, aniž by ji úplně zničil, přestože ji chrání nepřemožitelné štíty z invariantního ledu.
Špatná zpráva je, že Jedao ve svém předchozím životě zešílel a zmasakroval dvě armády. Jedna z nich přitom byla jeho vlastní. Během obléhání musí Čeris odhadnout, jak dalece může nemrtvému generálovi věřit — mohla by se totiž sama snadno stát jeho příští obětí.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Nakladatelství Host již nejednou dokázalo, že je s ním i v rámci fantastiky skutečně potřeba počítat. V jeho portfoliu tak najdeme skutečné perly, které patří mezi to nejlepší, co u nás v rámci žánrové literatury v posledních letech vyšlo. A ani nejnovější přírůstek tohoto nakladatele rozhodně nemíří nikterak nízko. Seznamte se s úvodním dílem oceňované trilogie Mašinérie říše americko-korejského autora Yoon Ha Leeho, jenž u nás vychází v překladu Dany Krejčové pod názvem Liščí Gambit.

Tento američan s korejskými kořeny bude pro naprostou většinu českých čtenářů velkou neznámou. Byť Liščí gambit není jeho prvním dílem, které u nás vyšlo. Již v roce 2007 jsme se mohli s tímto autorem seznámit prostřednictvím povídky Jak pozřít srdce, která vyšla v rámci publikace Fantasy & Science Fiction 2007/04. Od té doby však uplynula spousta času a Lee se vypracoval mezi zkušené povídkáře. V roce 2016 však přispěchal i se svým debutovým románem, za který rovnou získal cenu Locus pro nejlepší debutový román. A nyní se do tohoto povedeného díla můžeme díky nakladatelství Host začíst i v českém překladu.

A že je skutečně o co stát se přesvědčíte již během několika úvodních stran. Liščí gambit je úvodním dílem do chystané trilogie, která spadá do subžánru military science fiction. Lee však v rámci tohoto žánru přichází s celou řadou originálních nápadů, díky kterým se zcela odlišuje od konkurence a výrazně přesahuje mantinely tohoto žánru. Díky těmto specifikům však zároveň platí, že tuto knihu rozhodně nelze doporučit úplně všem. Lee totiž stejně jako například Liou Cch´-Sin klade na čtenáře nemalé nároky.

Základní náčrt příběhu se sice nese v relativně tradičním duchu, kdy sledujeme nelehkou cestu hlavní hrdinky za vykoupením. Poté co kapitánka kel Čeris upadla v nemilost získala poslední příležitost se očistit. Musí pro hexarchát získal zpět vesmírnou Pevnost rozsypaných jehel, které se nedávno zmocnili kacíři. Úkol to rozhodně není jednoduchý, navíc na osudu této mise nezávisí pouze Čerisina kariéra, ale pokud neuspěje, mohl by vzápětí padnout celý hexarchát. Jedinou nadějí na úspěch je tak spolupráce s nemrtvým stratégem šaosem Jedaem. Ten sice nikdy žádnou bitvu neprohrál, zároveň se však jedná tak trochu o šílence, který pro vlastní úspěch neváhá obětovat úplně vše…

Ačkoliv se může podle tohoto popisu zdát, že se jedná o klasickou military sci-fi tak věřte, že dále od pravdy být ani nemůžete. Lee se při svém vyprávění vydává zcela jinou cestou než většina autorů věnující se tomuto žánru. V knize se navíc odráží původ samotného autora, jehož “východní styl” vyprávění se zcela odlišuje od toho, na co jsme běžně u anglo-americké produkce zvyklí. Podobným směrem se vydal i již zmíněný Liou Cch´-Sin u svého Problému tří těles. 

Lee ve svém románu staví na skvěle propracované psychologii ústřední dvojice postav, kterou okořeňuje zajímavým motivem dvou myslí v jednom těle. I díky tomu působí Liščí gambit skutečně originálním dojmem. Zároveň to však po čtenářích vyžaduje při čteních zvýšenou pozornost, jelikož se vám může snadno stát, že se v textu zcela ztratíte. Tomu ostatně nikterak nenapomáhá ani obrovská záplava zcela nových pojmů a názvosloví, která s touto knihou přichází. V tomto ohledu se Dana Krejčová skutečně vyřádila a opět tak dokazuje, že po právu patří mezi naše nejlepší žánrové překladatele.

Na první pohled se tak může zdát, že v rukou máme skutečnou perlu, která má šanci stát se vedle Henleinovi Hvězdné pěchoty další klasikou tohoto žánru. A bezpochyby tomu tak může být, rozhodně však ne pro všechny čtenáře. V očích některých čtenářů může knize paradoxně ublížit její přílišná originalita a to, že se zcela vymyká zajetým kolejím tohoto žánru. Lee se navíc příliš nezaobírá podrobným vysvětlováním a hodně toho nechává na samotných čtenářích. Když k tomu připočteme fakt, že tato kniha nepatří k nejdelším (cca 300 stran) je vcelku jasné, že celá řada otázek zůstane nezodpovězena, což bezpochyby nemusí vyhovovat všem. 

Liščí gambit je zkrátka bezesporu zajímavým úvodem do nového univerza, které se vymyká zajetým pořádkům. Pokud vás tedy již omrzely šablonovité příběhy, kterými se tento žánr jen hemží, bude pro vás úvodní díl Mašinérie říše bezesporu zajímavým tipem. Jen je potřeba mít na paměti, že vám Yoon Ha Lee rozhodně nedá nic zadarmo.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..