Xavier Dorison – Asgard

0

 

ANOTACE:
Z vůle bohů se narodil jako mrzák, kterým Vikingové říkají „skraëling“. Jmenuje se Asgard Železná noha… Býval válečníkem královské Hildy, teď je největším lovcem Fjörlandu.

Je obrovský mořský dravec pouhé zvíře nebo opravdu had světa Jörmundgand, syn bohů z dávných proroctví? Tím líp, nevyřízené účty s bohy hodlá nyní vyrovnat hlavou jejich syna! Ale netuší, že tohle bude ten nejtěžší souboj jeho života…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Severská mytologie se u nás  v poslední době těší vcelku slušnému zájmu. Vděčit za to může především celé řadě knih, filmů, televizním seriálům a v neposlední řadě i komiksům. Když necháme stranou tradiční mainstream prezentovaný marvelovským Thorem, stále můžeme narazit na celou řadu více než zajímavých titulů. Krásným příkladem je například poslední novinka nakladatelství Josef Vybíral, jenž nám ve své edici ERB přináší další kousek od známého Xaviera Dorisona.

Ten bezpochyby patří k význačným autorům evropského komiksu. Na svém kontě má již celou řadu úspěšných titulů. Ostatně i u nás se již stihl představit dvěma kousky v rámci Modré Crwe, která českým čtenářům přinesla jeho Třetí zákon a Dlouhého Johna Silvera. Avšak až Josef Vybíral dává tomuto francouzskému autorovi i odpovídající úpravu a formát. Aktuální novinka Asgard totiž vychází ve velkém formátu francouzských “žiletek” a samozřejmě pevné vazbě. A již po zběžném prolistování je jasně vidět na kolik tento velký formát celému komiksu pomáhá.

Po lehce rozpačitém Třetím zákonu a skvělém Dlouhém Johnu Silverovi tak tento autor přichází s dalším zajímavým počinem. Tentokrát necháváme inkvizici i piráty odpočinout a vydáváme se na daleký sever do nehostinných krajů, které ovládají Vikingové. Právě do těchto kulis zasadil Xavier Dorison další z typických dobrodružných příběhů, v nichž se opírá o známé legendy a báje, tentokrát okořeněný trochou severské mytologie.

Dorison ve svém příběhu využívá známého příběhu o mořském hadu Jörmundgandovi, jenž byl podle severské mytologie synem Lokiho a obryně Angrbodé. I tentokrát ohrožuje obyčejný lid Midgardu. Avšak zatímco v původní báji je jeho hlavním protivníkem Thor, Dorison nechává bohy z Asgardu odpočívat a přivádí na scénu nového hrdinu.

Jeho jméno je trochu příznačně Asgard Železná noha (snad jako výsměch samotným bohům) a již od narození byl stíhán řadou nepřízní osudu. Narodil se totiž jako mrzák – skraëling. Avšak i přes nepřízeň bohů a svůj handicap se stal válečníkem královské Hildy a nyní je největším lovcem Fjörlandu. A právě na něj čeká nyní čeká největší výzva jeho života. Jeho schopnosti a odhodlání má prověřit tajemný kraken, jenž řádí v místním moři. Jedná se však o pouhé zvíře, nebo je tajemný mořský dravec synem bohů z dávných proroctví?

Samotný příběh se nese na jednoduchém základu – nekonečný boj trochu specifického hrdiny s mořskou příšerou v ledovém prostředí. Avšak tato přímočarost a jednoduchost rozhodně není v tomto případě na škodu. Asgard je tak krásným příkladem toho, že i jednoduché nekomplikované příběhy mohou naprosto skvěle fungovat a zaujmout. Stačí k tomu jen zkušený scénárista, kterým Dorison bezesporu je, a v neposlední řadě i povedená kresba.

Tu v případě tohoto alba obstaral Ralph Meyer, jenž se tak vůbec poprvé představuje českým čtenářům. Jeho grafické pojetí k samotnému příběhu skvěle sedí a společně s výborným coloringem, se kterým Meyerovi pomáhala Caroline Delabie, perfektně dotváří celkovou atmosféru. Jsou to právě barvy, se kterými se zde naprosto výborně pracuje. Ponurejší a vážnější části se tak halí do temnějších tónů, aby naplno podtrhly vážnost příběhu, abychom se o pár panelů dál dočkali projasnění. Právě tato celková úprava relativně jednoduchému příběhu neskutečně pomáhá a ještě více podtrhuje jeho celkové vyznění.

To ostatně platí i pro samotný formát knihy. Ten narostl do rozměrů klasického evropského alba a je na něm krásně vidět, jak obrovský rozdíl ve vnímání celého komiksu dělá právě velikost. Když porovnáme předchozí Dorisonovi příspěvky z Modré Crwe právě s Asgardem. Vítězí aktuální novinka na celé čáře. Je tak obrovská škoda, že se čeští vydavatelé neuchylují k tomuto formátu častěji.

Po originálních a lehce nezvyklých Dětech z Montmartru přichází Josef Vybíral s poněkud tradičnějším kouskem, jenž rozhodně zaujme nemalé množství čtenářů. Vybíralova nová ediční řada ERB, zaměřená na současný frankofonní komiks, tak má nakročeno k zajímavému úspěchu. Ostatně aktuální Dorisonova novinka je toho krásným důkazem a ani chystané novinky na příští rok nevypadají vůbec zle. Milovníci frankofonního komiksu se tak mají skutečně nač těšit…

 


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..