World of Warcraft – Kletba Worgenů

0

Je tomu již více než šest let, co jsme se mohli naposled vydat v komiksové podobě prozkoumávat rozlehlé pláně Azerothu. Díky licenční politice samotného Blizzardu na nás však čekala léta strádání. Tomu je ale naštěstí konec a tak nám může Nakladatelství CREW představit další fantastické příběhy z tohoto univerza. A začínáme pěkně z ostra, tajemstvím a historií vlkodlačí rasy Worgenů…

Blizzard a WoW má sice nejlepší léta za sebou, o čemž svědčí i nepřeberné množství problémů, kterým tato společnost v současné době čelí, u nás má však stále silnou fanouškovskou základnu. Když k tomu připočítáme fakt, že knižní a komiksové tituly se u nás x let nemohli kvůli licenční politice vydávat je vcelku jasné, že očekávání od aktuální novinky Kletba Worgenů nebudou zrovna malá. 

Naštěstí vás mohu rovnou uklidnit, Worgeni si nevedou vůbec špatně, byť pár výhrad by se samozřejmě našlo. Ale už původní ohlasy ze zahraničí ukazovaly, že se na nás chystá jeden z povedenějších kousků ze světa World of Warcraft. Na svědomí jej má Micky Neilson a James Waugh s tím, že tato jejich pětisešitová minisérie vyšla v originále již v roce 2011. K nám se tak Kletba Worgenů dostává s “mírným” zpožděním, ale jak se říká, lepší pozdě, než vůbec.

Avšak, ještě než se vůbec podíváme na to, co na nás v tomto komiksu čeká, hodí se na začátek jedno malé upozornění. Ačkoliv mají hráči a znalci světa Warcraftu zažité anglické názvy, v případě tohoto komiksu se CREW rozhodla vše překládat (asi kvůli co největší přístupnosti). Naštěstí, jsou vždy dostupné i vysvětlivky s původními názvy a tak nebudete muset dlouze pátrat, co který název asi v originále znamená. Tento přístup je vždy o osobních preferencích a každý preferuje něco jiného. Je však dobré s tím dopředu počítat a nelámat nad komiksem kvůli tomuto přístupu hůl.

Jak už samotný název tohoto komiksu napovídá, příběh jako takový se točí okolo tajemné vlkodlačí rasy Worgenů. Avšak ještě než odhalíme jejich tajemství podíváme se do kdysi krásného a mocného království Gilneas. Před jeho branami se totiž právě shromažďují nemrtvé armády Opuštěných a aby toho nebyl málo smrtelná hrozba se ukrývá i za samotnými branami. Ve městě totiž řádí skryté zlo, které vraždí a trhá nevinné občany na kusy…

Na scénu tak přichází proslulý královský vyšetřovatel Halford Ramsey, který se nezastaví před ničím, aby nepolapitelného vraha dopadl. Při rozkrývání případu však Halford narazí na dávná tajemství a bytosti známé z legend.  Ramsey je záhy zatažen do deset tisíc let starého eposu, ve kterém nechybí láska, tragédie ani zrada, a který se točí kolem války prastarých nočních elfů proti démonické Plamenné legii. 

Jak už to u knih a komiksů ze světa WoW bývá, samotný příběh dále rozširuje a prohlubuje už tak složitý lore, ve kterém se vyznají jen skuteční znalci. Pokud tedy patříte k nováčků, či vaše znalosti loru skončili u původní vanili připravte se na to, že vám v případě tohoto komiksu bude leccos unikat. Autoři se nikterak nezaobýrají přílišným vysvětlováním a předpokládají, že máte určité znalosti. A pokud je skutečně máte, užijete si tento komiks opravdu naplno.

Jedině vy máte možnost ocenit i ty nejmenší detaily, které si pro vás autoři připravili. A tak pokud patříte k milovníkům tohoto světa a jeho lore hltáte plnými doušky, patrně si Kletbu Worgenů opravdu užijete. Zacílení na fanoušky je tak opravdu patrné, bohužel se ale nedá občas ubránit dojmu, že autoři občas jen kloužou po povrchu, jakoby si nebyli úplně jistí, kam až mohou zajít a jak vlastně lore WoW do hloubky vlastně funguje. Nezřídka se tak přistihnete při tom, že naprosto zjevné věci se vám autoři snaží vysvětlit a naopak různá pomrknutí a easter eggy přecházejí bez povšimnutí. A to je rozhodně škoda. Jelikož kdyby se autoři více věnovali i těmto detailům troufnu si říct, že je komiks daleko stravitelnější i pro naprosté nováčky. Takto ale opravdu cílí na zkušené harcovníky.

Buď, jak buď po mnoha letech se můžeme opět vydat na stránkách komiksu do světa World of Warcraft a nutno říct, že Kletba Worgenů je návratem více než důstojným. Užijí si jej však primárně fanoušci a znalci tohoto herního světa. Na druhou stranu to nemusí být nutně na škodu. Ostatně lákat takřka po dvaceti letech od vydání původní hry nové fanoušky je sice záslužné, ale v tomto případě asi těžko proveditelné. A tak je třeba ocenit, že se autoři zaměřili právě na věrné fanoušky Azerothu. Navíc tímto komiksem ani zdaleka nekončíme a v dohledné době bychom se měli dočkat i dalších komiksových a knižních titulů z tohoto světa… Do té doby…. FOR THE HORDE!WORLD OF WARCRAFT – KLETBA WORGENŮ
SCÉNÁŘ: M. NIELSON, J. WAUGH
KRESBA: L. LULLABI
PŘELOŽIL: ZUZANA KOMPRDOVÁ
VYDAL: CREW
ROK: 2021
STRAN: 160
ORIG. NÁZEV: World of Warcraft: Curse of the Worgen
ISBN: 978-80-7679-006-3

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..