Vysoké napětí – desková hra

Pokud bychom hledali deskovou hru, která by co nejlépe vystihovala současnou válečnou a energetickou krizí zmítanou dobu, tak bychom museli sáhnout buď po nějaké válečné strategii a nebo po léty prověřené hře Vysoké napětí. Která se shodou okolností vcelku nedávno vrátila pod hlavičkou labelu Albi Exclusive po delší době na náš trh.
Jak již bylo řečeno tento kousek patří v podstatě k deskoherním matadorům. Ostatně za nedlouho zde s námi bude již 20 let. S klidným srdcem se tak dá říct, že je rozhodně prověřená časem. Ba co víc, i když se nyní vyhřívají na výsluní jiné tituly, Vysoké napětí patří k osvědčeným klasikám jejichž hodnocení patří k vysokému nadprůměru. A i když už dnes nepatří mezi to nejhezčí po čem můžete sáhnout vcelku snadno strčí do kapsy po stránce funkčnosti a herních mechanik podstatnou část své konkurence.
Jedná se o klasické ekonomické euro pro 2 až 6 hráčů s doporučeným věkem 12+ a herní dobou okolo dvou hodin. A stejně jako původní edici i nový reprint přináší na český trh společnost Albi, která ji společně s dalšími neméně zajímavými kousky zařadila do svého exkluzivního labelu Albi Exclusive.
A proč jsem vůbec tuto hru zmiňoval v souvislosti s dnešní nelehkou dobou? Důvod je vcelku nasnadě, asi každý z nás se v současné době potýká s rostoucími cenami elektřiny. A právě o ní, jak už ostatně napovídá samotný název hry, půjde v tomto kousku především.
Ve hře se budete snažit vybudovat síť elektráren a dodávat energii do co nejvíce měst. Kromě elektráren se ale budete na burze snažit vydražit i suroviny, které pro své elektrárny budete potřebovat. Cena surovin stoupá či klesá podle poptávky. Na trhu však panuje tvrdá konkurence a vaši protihráči, kteří budují své vlastní sítě, vám rozhodně nenechají nic zadarmo. Zvítězí jen ten, kdo do své elektrické sítě připojí nejvíce měst a bude schopen do nich dodat energii…
Avšak ještě než se podíváme na samotné herní mechanismy podívejme se v sobě vůbec ukrývá nezvykle velká krabice na dnešní dobu lehce netradičních tvarů. Mimochodem už samotná ilustrace na krabici bude ve většině hráčů patrně evokovat menší retro pocity a věřte, že ty převládnou a ještě se umocní po otevření krabice. Po grafické stránce tak hra rozhodně nepatří k nejhezčím a nějaký ten slušný redesign by ji rozhodně prospěl. Takto se jedná o klasické “německé euro” let minulých, kde vzhled a grafika hrála až druhé housle a především šlo o herní mechanismy a to jak hra funguje.
Když ale odhlédneme od grafického zpracování tak v balení na nás čeká veliký herní plán na němž je vcelku realisticky zachycena střední Evropa a Německo. Je jen na vás, kterou stranu plánu si vyberete a budete se snažit ji co nejlépe zásobit elektrickou energií. Kromě herního plánu a nezbytných pravidel najdeme v krabici i speciální karty elektráren, herní peníze (elektro dolary) a více než 200 kusů nejrůznějšího dřevěného herního materiálu (žetony surovin, domečky..). Úplně málo toho tedy není, přesto je Vysoké napětí relativně přístupnou, avšak perfektně fungující euro hrou, která má co nabídnout skutečně širokému spektru hráčů.
Hra by se dala rozdělit na tři různé epochy, kdy první je ještě takový menší výklus. Oproti tomu v poslední už bývá zaplněn celý plán. Jedno město lze propojit, až do tří rozvodných sítí, což samozřejmě může hodně ovlivnit vaše plánování a strategii, kolem které se tato hra točí především. Vzhledem k tomu, že se jedná o klasické euro tak zde náhody skutečně moc nenajdete.
Samotná hra se klasicky skládá z několika kol, kdy každé z nich se dá rozdělit do pěti fází. V každé fázi provedete předem dané akce (určení pořadí hráčů, dražba elektráren, nákup surovin,stavba domků, byrokracie) a takto stále dokola až do chvíle, kdy některý z hráčů připojí určitý počet měst do své sítě (dvou hráčích je potřeba propojit 21 měst, ve 3 až 4 17 měst atd) a vítězem se stane ten, kdo dokáže zajistit elektřinu do nejvíce svých měst.
Jednotlivé fáze zde rozepisovat dopodrobna nebudu. Tyto akce v sobě neskrývají žádné velké záludnosti, které by měli dělat i začínajícím hráčům problémy. Díky tomu je hra skutečně přístupná. Zároveň však nabízí dost prostoru pro plánování a strategii. Díky čemuž si bez problému najde své místo na stole i u deskoherních matadorů. Zkrátka a dobře krásné, čisté a hlavně dobře fungující euro, kterému po mechanické stránce není moc co vytknout.
Snad jen to, že pokud se chystáte hrát primárně ve dvou hráčích, tak je potřeba počítat s tím, že tato varianta se od běžné hry lehce liší. S ohledem na velikost plánu a počet hráčů vstupuje do partie takzvaný Trust. Ten blokuje stavební místa ve městech a zabírá nejatraktivnější elektrárny, přičemž spotřebovává odpovídající suroviny. Jedná se tak o jakéhosi třetího virtuálního hráče, aby hra měla správný drive a napětí. Toto zapojení “bota” samozřejmě nemusí úplně všem vyhovovat, byť i s ním hra funguje vcelku dobře je ale dobré to zmínit, abyste s tím při případném vybírání hry počítali.
Co je ale potřeba ocenit je fakt, že každá mapa je maličko jiná a přináší různá specifika, jako například trh se surovinami. Například v Rakousku nesmíte používat elektřinu vyrobenou v jaderných elektrárnách a tak dále a tak dále. Hra navíc nabízí celou řadu rozšíření, které sice nenajdete v základní krabici, ale dají se vcelku snadno koupit a nabízí další zajímavé varianty. Pokud vás tedy náhodou omrzí základní hrá a nevadí vám hrát v původním jazyce (hra je prakticky jazykově nezávislá) můžete sáhnout po variantách jako jsou Itálie/Francie, Korea/Čína, Benelux/Střední Evropa a spousty fanouškovským homemade verzí, které ještě více zpestřují základní hru.
Vysoké napětí sice nezaujme svým vizuálem a vypadá jako z minulého století, což ostatně skoro je, zároveň ale nabízí skvěle fungující herní mechanismy s minimem náhody. A navíc s přístupnými pravidly, což u podobných her není vždy úplně pravidlem. Osobně tak musím rozhodně ocenit rozhodnutí Albi vrátit tento kousek zpátky na náš trh protože hra má i přes svůj věk rozhodně stále co nabídnout.
VYSOKÉ NAPĚTÍ
VYDAVATEL ORIGINÁLU: 2F SPIELE
VYDAL CZ: ALBI
ROK: 2022
POČET HRÁČŮ: 2-6
VĚK: 12 LET
HERNÍ DOBA: 120 MINUT