Vánoční tipy – audioknihy pro děti a mláděž

0

Vánoce. Čas klidu a pohody. Zároveň však také nejhektičtější část roku, kdy se všichni honíme za úklidem, vánočním cukrovím a především pak dárky. Jenže co má pořád člověk kupovat, že? Nikdy tedy neuškodí maličko se inspirovat. Obzvlášť pokud máte doma ratolest a v nepřeberném množství knih, hraček a nejrůznějších blbostí pro děti se zcela ztrácíte. Tentokrát však necháme klasické knihy stranou a zaměříme se na jejich audioknižní sestřičky.

Přeci jen audioknihy mají i pro nás rodiče řadu výhod a jsou tak více než zajímavým zpestřením ke klasické knize. Ostatně málokterý rodič dokáže příběh podat takovým způsobem, jako je tomu u nejlepších interpretů, kteří audioknihy namlouvají. Navíc si audioknihu zvládne pustit ve většině případu i dítko samo, když zatouží ponořit se do fantastických světů, plných dobrodružství a vy jako rodič zrovna nemáte moc času. Velkou výhodou navíc je, že výběr mezi nahrávkami pro děti je opravdu široký. Najdeme zde jak příběhy pro nejmenší posluchače, tak klasické pohádky, ale i dobrodružné fantasy příběhy plné napětí a fantastických světů. A jaké kousky mě zaujali a rozhodně stojí za pozornost?

Karel Poláček – Bylo nás pět

Klasické a oblíbené příhody Petra Bajzy i jeho kamarádů Čeňka Jirsáka, Tondy Bejvala, Edy Kemlinka a Pepka Zilvara z chudobince patrně není potřeba moc představovat. Většina z nás četla knihu, nebo si minimálně vzpomene na výborný seriál, jenž svého času vysílala Česká televize. A právě tato nesmrtelná kniha se loni dočkala zbrusu nové audioknižní adaptace, jejíž načtení obstaral výborný Jan Zadražil. O tom že se tato audiokniha skutečně povedla není pravděpodobně potřeba dlouze spekulovat, ostatně loni získala v rámci cen Audioknihy roku Cenu posluchačů. Zadražil se zde s textem doslova mazlí a dokonale se převtěluje do malého mudrlanta Petra Bajzy, jehož očima tato dobrodružství sledujeme. Společně s bohatou hudební složkou pak tvoří skutečně jedinečný celek, jehož poslech je skutečným zážitkem.


Cressida Cowell – Jak vycvičit draka / Jak se stát pirátem

Dalším neméně zajímavým přírůstkem je pak “vikingská” série Škyťák Šelmovská Štika III. z níž se audioknižní verze dočkali již dva první díly. Jestli vám tento název moc neříká, možná vám napoví, když zmíním populární animák Jak vycvičit draka. Právě tato série byla jeho předlohou a nechybí jí v podstatě nic, co by si mohl posluchač přát. Najdeme zde napínavý příběh, zajímavé postavy a originální humor, jenž dodává příběhu tu pravou šťávu. Když k tomu připočteme nekorunovaného krále dětských audioknih Davida Novotného, je více než jasné, že se máme na co těšit. Ostatně o Davidu Novotném bude ještě řeč. Jeho eskapády s hlasem jsou již v podstatě legendární a ani v případě těchto dvou knížek se rozhodně nedrží nijak zkrátka. Škyťákova dobrodružství v podání Davida Novotného vás zkrátka chytí a už nepustí.


Patrik Ness – Volání netvora

Starší posluchače, kteří touží po skutečně silném příběhu a nebojí se ani lehce hororového námětu, bezpochyby zaujme Volání netvora Patrika Nesse. Příběh, jenž v sobě skrývá doslova záplavu emocí a zároveň hlubší poselství je skutečnou perlou pro dospívající posluchače. Kvalit tohoto příběhu si mimo jiné všimli i filmaři, kteří jej přenesli na filmová plátna. V případě audioknihy nám jedinečný zážitek zprostředkovává Jan Vondráček. Ten se například oproti sérii Pax držel umírněnějšího a komornějšího pojetí. To ovšem k této knize dokonale sedí a ještě více umocňuje celkovou atmosféru, která na nás při poslechu dýchá. Volání netvora není typickou dětskou audioknihou, na druhou stranu by v tomto výčtu rozhodně chybět neměla, nabízí totiž mnohem víc než prostoduchou zábavu, která je v dnešní době tak běžná.


Lucy Maud Montgomery – Anne ze Zeleného domu

Dívky by mohla zaujmout audiokniha Anne ze Zeleného domu. Více než sto let stará kniha i přes svůj věk neztrácí nic ze svého výjimečného a osobitého kouzla. Příběhy Zrzavé, pihovaté, hubené, copaté a upovídané Anne Shirleyové okouzlily fanoušky takřka po celém světě a řada z nich si nedovede své dospívání bez této svérázné hrdinky představit. Nyní jsme se díky vydavatelství OneHotBook a Kláře Sedláčkové Oltové dočkali i české audioknižní verze prvního dílu série Lucy Maud Montgomery. Ten potěší všechny fanynky vyloženě dívčího čtení. V podání Kláry Sedláčkové Oltové navíc dostáváme i velmi příjemně načtenou audioknihu, Interpretka zbytečně nic nepřehrává, přesto se ji vcelku věrně podařilo zachytit jedinečnou osobitost zasněné holčičky, která si vymýšlí příběhy a je jiná než ostatní.


Terry Jones – Pohádky k neuvěření

Ani další audioknižní tip není vyloženě klasickým zástupcem příběhů pro děti, i když název může hovořit jinak. Stačí však, když se zaměříte na jméno autora a zmíníme magické sousloví Monty Python. A právě v jejich duchu se nese celá tato nahrávka. Je rozháraná, je šílená a vlastně nemáte ani šanci podle názvu odhadnout, v jakém stylu bude ta nebo ta pohádka. Jsou vtipné, jsou trapně, nebo zase hororové, ale i smutné, či zkrátka šílené. Pokud tedy patříte společně s vašimi ratolestmi mezi fanoušky nevšedních příběhů, které skrývají nejedno bláznivé překvapení, je audiokniha v podání Jana Vlasáka tou pravou volbou pro vás 😉


Jo Nesbø – Doktor Proktor…

Říká se to nejlepší nakonec a alespoň v mém případě to rozhodně platí. Tahle ulítlá série o podivínském vynálezci a jeho dvou malých pomocníčcích bezpochyby patří mezi vůbec to nejlepší, na co můžete mezi dětskými audioknihami narazit. Úspěchu vděčí jednak za skvělý a zároveň dostatečně ulítlý příběh a originální postavy. V případě audioknihy pak především Davidu Novotnému. Před jeho výkony v téhle sérii nezbývá než hluboce smeknout a klanět se co to jde. Novotný si Doktora Proktora vyloženě užívá. Jeho herecké eskapády s hlasem jsou zkrátka nepřekonatelné a poslech této série se stává takřka nezapomenutelným zážitkem. Díky tomu je úplně jedno jestli je vám deset, nebo padesát dvojice Nesbø Novotný zkrátka funguje v každém věku.


Doufám, že se mi podařilo dát vám alespoň pár malých tipů na zajímavé audioknihy pro děti a mládež, které by mohli pod Vánočním stromečkem udělat radost. Titulů které lze vybrat je vcelku pochopitelně takřka nepřeberné množství Knihou džunglí počínaje a Letopisy Narnie konče. Ostatně jen nabídka na portále Audiolibrix čítá přes šest set titulů, takže pokud vás moje nabídka nezaujala, můžete pokračovat v pátrání třeba tam v sekci pro děti a mládež 😉

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..