Václav Šorel – Vzduch je naše moře

ANOTACE:
Unikátní publikace Vzduch je naše moře aneb České a československé letectví v komiksu mapuje komiksovou formou nejen osudy lidí, kteří se zasloužili o rozvoj našeho letectví, ale také legendárních létajících strojů. Příběhy jsou vždy doplněny historickým úvodem do děje. Od takřka mytických počátků se kniha dostává k prvním doloženým aktérům českého letectví Jana Kašpara a Boženy Laglerové. Nechybí kapitola o smrti Rastislava Štefánika, ani letecké bitvy generála Fajtla. Přes éru komunismu se pak dostává až ke dnešku. Kniha je doplněna souborem dobových fotografií a bokorysů letadel, která se významnou měrou podílela na historii českého a československého letectví.
K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
Velký knižní čtvrtek již tradičně nabídl celou řadu zajímavých publikací napříč žánry. Vedle tradiční beletrie na pulty knihkupců zamířila i jedinečná publikace Vzduch je naše moře – Historie českého a československého letectví k komiksu. Ta vcelku příznačně vychází u příležitosti stého výročí vzniku Československa a autoři Václav Šorel, Michael Kocián a Petr Kolmann se v ní vydávají mapovat osudy lidí, kteří se zasloužili o rozvoj našeho letectví.
Autora této publikace patrně netřeba dlouze představovat. Václav Šorel je doslova legendou a to nejen pro komiksové fanoušky, kterým při zmínění jeho jména okamžitě naskočí tituly jako Vzpoura mozků, či Galaxia. Mimo to je i předním publicistou a odborníkem právě v oblasti letectví a létání, odkud je už jen krůček k modelářství. Jeho záběr je tedy skutečně široký a jeho jméno tak najdeme na celé řadě zajímavých publikací, nejvýznamnější z nich je pak patrně dvoudílná Encyklopedie českého a slovenského letectví, která vyšla již před více než deseti lety. V posledních letech navíc stále více propojuje své dvě vášně letectví s komiksovou tvorbou, která vrcholí právě touto rozsáhlou publikací, která mapuje dějiny letectví na našem území.
Samotné zaměření a cílení této publikace je především na mladší čtenáře, kteří se zhlédli právě v letectví. Tato generace ocení především letmý průlet celými českými dějinami letectví, které Šorel společně s Kociánem a Kolmannem zabalili do atraktivního komiksového hávu. Postupně se tak od nedoložených bájů a legend z 18. století dostáváme k významným osobnostem Jana Kašpara a Boženy Laglerové, kteří stály u zrodu moderního českého letectví. Nechybí zde samozřejmě kapitoly týkající se bojů v první i druhé světové válce, letecké bitvy generála Fajtla, smrt Rastislava Štefánika, ani úspěchy československých letců na mezinárodních soutěží. Postupně překleneme i období komunismu až k dnešním dnům k éře Grippenů, Albatrosů a Alcám.
Každá z 23 kapitol je navíc doplněna i textovými pasážemi, které vždy uvádějí komiksové příběhy do historických kontextů a přidávají řadu informací a nejrůznějších zajímavostí. Nechybí ani bohatý soubor dobových fotografií a bokorysů letadel zde zmíněných. Právě tyto části ocení především starší čtenáři, popřípadě příznivci modelářství, kteří vždy rádi hledají nejrůznější zajímavé zdroje informací pro své modely. A těch je zde opravdu slušné množství.
Pokud jste již měli možnost nahlédnout například do komiksového Vrabce: Příběhu skauta, generála Fajtla či Tří králů, nebude pro vás grafická stránka komiksů žádným překvapením. Samotné komiksy jsou v působnosti Michaela Kociána, zatímco Petr Kolmann se zaměřil především na samotné kresby bokorysů letadel, často zařazené na rozkládací list. Kolmann v nich vycházel jednak z dobových fotografií a druhak mu nemalým pomocníkem byly i plastikové modely letadel, díky kterým se mu podařilo zachytit jednotlivé stroje opravdu na výbornou. Tyto kresby se tak stávají jedním z největších lákadel celé publikace.
Bohužel to samé se nedá úplně stoprocentně říct i o samotných komiksech, které tvoří hlavní část celé knihy. Ty ve své podstatě jen opakují to, co již bylo zmíněno v samotném textu, který každému komiksu vždy předchází. Navíc velmi často dost zkratkovitou formou, která rozhodně pravověrné komiksové fanoušky příliš neuspokojí. Právě v těchto chvílích se nejvíce projevuje, pro koho je tato publikace primárně koncipována.
Pro mladší čtenáře se jedná o perfektní knihu, která jim dá zevrubnou a graficky přitažlivou formou základní náhled o naší letecké historii. Nic víc, nic míň. Pokud však toužíte po hlubších a detailnějších informacích, bude lepší se poohlédnout jinde. Nakladatelství Argo si však rozhodně zaslouží pochvalu za celkové zpracování této publikace. Rozkládací strany, barevné ilustrace, i obálka s reliéfními prvky pozdvihují celou knihu o stupínek výš a dávají čtenářům pocit, že v rukou drží něco jedinečného.