Světlonoš – desková hra

0

Vánoční šílenství už nezadržitelně klepe na dveře a tak si pro nás distributoři deskových her přichystali pořádnou nálož novinek. Jednou z nich je i minimálně po grafické stránce nepřehlédnutelná desková hra Cédricka Chaboussita s lehce poetickým názvem Světlonoš (Glow). Staňte se neohroženými dobrodruhy, jejichž životním posláním je boj o hledání záblesků světla, kterými rozptýlíte temnotu…

Jak již bylo řečeno, za hrou stojí francouzský designer a tvůrce her Cédrick Chaboussit. Ten v našich končinách sice nepatří k zrovna nejznámějším autorům, i tak jsem si o něj již mohli zahrát nedávno vydanou karetku Shamans, či povedeného Lewise & Clarka. A jelikož platí do třetice všeho dobrého a zlého, přichází na naše pulty třetí deskovka tohoto autora. Světlonoše na náš trh přináší společnost Blackfire a jedná se o rodinnou hru pro 2-4 hráče od 10 let s tím, že na jednu partii byste si měli vyhradit přibližně 45 minut.

Samotnou hru si rozhodně jen tak s něčím nespletete. Autor vsadil na originální černobílý vizuál podpořený velice zajímavými ilustracemi, které jen tu a tam doplňuje pár barevných prvků. Barvičky v tomto případě obstarávají především kostky, které tvoří jeden z hlavní herních prvků. Po vizuální stránce se nám tak do rukou dostává velice zajímavý a líbivý kousek, který si na stole jen tak s něčím nespletete.

Na druhou stranu líbivý vizuál mnohdy nestačí a u deskových her to platí dvojnásob. Bude tedy líbivý vizuál v případě tohoto kousku stačit na úspěch, nebo se autorovi podařilo zapracovat i na hratelnosti a Světlonoš tak bude povedený po všech stránkách. Odpověď samozřejmě nebude úplně jednoduchá a bude záležet především na vašich preferencích. Věřte však, že v případě této hry se nám do rukou dostává zajímavá karetní draftovací hra s pořádnou kupou kostek.

Ale hezky pěkně popořadě. Ve hře se stanete jedním ze sedmi dobrodruhů, jejichž životním posláním je boj o hledání záblesků světla, kterými se budete snažit rozptýlíte temnotu. Na začátku hry si tak každý z hráčů vybere svého hrdinu a vezme si odpovídající herní komponenty včetně dvou velkých hracích kostek. Připraví se herní plán, jenž je oboustranný a nabízí dvě varianty hry. Vybrat si můžete stranu „Provincie stínů“, kde putujete zemí, nebo „Souostroví temnoty“, kde se plavíte mezi ostrovy. Během hry se budete na plánu snažit dosáhnout míst, která vám poskytnou nejvíce světla (bodů). Po této nezbytné přípravě všech potřebných komponent se můžete pustit směle do hry.

Ta se hraje typicky na osm kol (dní) během nichž se budete snažit nasbírat co nejvíce záblesků světla. K tomu by vám měli pomoci tzv. společníci. Ty si budete vždy vybírat na začátku každého kola. Ke každému společníkovi se váží i příslušné barevné kostky, kterými budete následně házet. Vaším úkolem je naházet ideálně takové symboly abyste splnili podmínky na svých kartách. Následně vyhodnotíte své karty podle výsledku hodů a poté budete putovat po herním plánu. A k tomu budete opět využívat hod kostkami. 

Ve výsledku je to samozřejmě o něco složitější. Do hry vstupuje celá řada dalších drobných pravidel a podmínek, které upravují hratelnost a tak je dobré si přečíst podrobně návod, nebo využít některého z videí dostupných na youtube. Zde ovšem pozor, ne vždy je v manuálu (i ve videích) vše vysvětleno zcela jasně a tak je opravdu dobré dávat bedlivý pozor a ideálně se zaměřit na nejrůznější příklady, které vám mohou s nejasnostmi trochu pomoci.

Ve výsledku jde však jen o jedno, sbírání bodů. Právě ty na konci hry určí celkového vítěze. K nim se dostanete dvěma způsoby. Oba (karty i cestování po mapě) jsou však silně ovlivněny všudypřítomným prvkem náhody v podobě hodu kostkami. Ano, tento prvek se dá sice do určité míry korigovat, občas vám ale hra může nepěkně házet klacky pod nohy a nic s tím zkrátka neuděláte. V rámci rodinných her zde obsažená náhoda není sice nic extra přehnaného, pokud však nejste její příznivci doporučím se Světlonoši přeci jen raději vyhnout.

Náhoda tak sice nemusí vyhovovat všem, na druhou stranu se v jejím případě nedá mluvit ani o záporu. Záleží na osobních preferencích. Co ale mezi záporné body určitě počítat můžeme, je celková interakce mezi hráči v průběhu hry. Ta totiž prakticky neexistuje a to nejen při “karetní části”, ale ani při pohybu po mapě. A to je velká škoda. Obzvláště, když vezmeme v potaz, že Světlonoš je hra primárně zaměřená na rodinné hraní a tyto hry by v sobě přeci jen nějakou interakci většinou mít měli.

Za co je naopak potřeba autora pochválit, je vcelku slušná znovuhratelnost. Jednak za to můžeme vděčit faktu, že na výběr nemáme jen ze 4 předem daných hrdinů, ale i oboustrannému hernímu plánu. Možností jak si hru obzvláštnit je zde tedy více než dost. Na straně druhé, hra po herní stránce extra nad konkurencí nevyniká a jedná se tak v podstatě o průměr, ze kterého si na zadek nesednete.

Druhý Root, Mars, či 7 divů světa tak od Světlonoše nečekejte. Na to si tato hra ostatně ani nehraje její síla a ambice jsou zcela jinde. Je to hlavně pohodová rodinná hra, u které nemá smysl dlouho přemýšlet a vymýšlet strategie k vítězství. Hra naopak zcela exceluje po grafické stránce a v rodinném kruhu s menšími hráči si určitě najde uplatnění. Minimálně jednu šanci si tak určitě zaslouží a kdo ví, třeba i vás okouzlí putování temnotou a hledání záblesků světla….SVĚTLONOŠ
VYDAVATEL ORIGINÁLU: BOMBYX
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2021
POČET HRÁČŮ: 2-4
VĚK: 10 LET
HERNÍ DOBA: 45 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..