Suzanne Collins – Gregor a město pod městem

ANOTACE:
Když se Gregor spolu se svojí sestrou zřítí do temné Podzemě, netuší, že jeho pád není obyčejná náhoda. Podle proroctví má sehrát velkou roli v událostech, ke kterým se v Podzemi schyluje. Gregor se střetu mezi podzemními tvory nechce účastnit. Pak mu ale dojde, že je to možná jediný způsob, jak vyřešit největší záhadu svého života – zmizení otce. Proto se nakonec pustí do nebezpečného dobrodružství, které změní život jemu, i celé Podzemi
K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
Už je tomu takřka osm let, co se nám poprvé představila autorka jedné z nejlepších dystopií posledních let. Ano, řeč je o Hunger Games a Suzanne Collins, která se právě vrací na pulty českých knihkupců, aby nám představila svou sérii pro mladší čtenáře Letopisy Podzemě, jejíž první díl Gregor a město pod městem právě vychází u nakladatelství Fragment.
Tuto americkou autorku patrně netřeba příliš představovat. Ostatně Hunger Games se stalo celosvětovým fenoménem, který uchvátil bezpočet čtenářů. Všeobecné popularitě nemalou měrou bezesporu pomohla i filmová adaptace s Jennifer Lawrence v hlavní roli. Ještě před Hunger Games však autorka napsala jednu sérii i pro mladší čtenáře, ve které se Collinsová inspirovala známou Alenkou v říši divů.
Autorka tuto inspiraci nikterak nezastírá a hrdě se k ní hlásí. Ostatně podobností s Alenkou je zde tolik, že cokoliv skrývat není v tomto případě dost dobře možné. Naštěstí se však nejedná o pouhou kopii, či převyprávění známého příběhu, ale autorka přichází i s více, či méně inovativními prvky.
Samotnou Alenku tentokrát nahradili hned dva hrdinové. Kromě Gregora, se do tajuplné země v podzemí dostává i jeho dvouletá sestřička. Na naše hrdiny však nečekají čajové dýchánky, prapodivné kočky, či šílení kloboučníci. Ty v příběhu Suzanne Collins nahrazují o něco méně roztomilí švábi, netopýři, pavouci a potkani. Aby toho nebylo málo, všichni jsou zde v nadživotní velikosti a navíc umí mluvit. Ano jsou zde i lidé, ale asi už chápete správně, že život v podzemí nebude žádné peříčko.
A právě do tohoto nevlídného a nebezpečného prostředí se dostává Gregor společně se svojí malou sestřičkou. A jak už to tak u podobných příběhů bývá, nic není náhoda a tak tuto mladou dvojici provází “prastaré proroctví”, podle kterého mají naši “návštěvníci” sehrát skutečně důležitou roli v událostech, ke kterým se v Podzemi schyluje. I přes jistou nelibost se tak pouští do nebezpečného dobrodružství, které všem změní život…
Letopisy Podzemě bezpochyby mají celou řadu zajímavých nápadů, jako například zakomponování nejrůznější havěti, do rolí vedlejších postav. Napadlo vás snad někdy, že si budete dobrovolně číst o švábech a ještě vám přijdou docela sympatičtí? Ano, i takoví jedinci se samozřejmě najdou, ale ruku na srdce, většině se tato havěť hnusí. V podání Suzanne Collins tomu však tak úplně není a vy jim budete fandit a dokonce možná i nějaká ta slzička ukápne.
Bohužel zajímavé nápady nejsou vše. Letopisy Podzemě trpí především tím, že jsou koncipované, jako kniha pro mladší čtenáře, což je například Harry Potter taky. Jenže na rozdíl od HP, je vše značně zjednodušené autorka klouže po povrchu a vy si tak prakticky nemáte šanci vytvořit s postavami hlubší vztah. Což je rozhodně škoda, jelikož tato série má více než slušný potenciál. Bohužel je v tomto případě vidět, že Collinsová zde ještě sbírala především zkušenosti, aby ze sebe dostala to nejlepší právě v Hunger Games.
Když však odhlédneme od lehkého zjednodušení, které však bude plně vyhovovat právě menším čtenářům, dostáváme do rukou příjemnou akční oddechovku. Ta svým zaměřením zaujme především chlapce. Vzhledem k naprosté převaze YA titulů, které míří především na něžnější pohlaví se jedná o vcelku příjemnou změnu.