Stephen King – Zelená míle

0

Stephen King je sice všeobecně uznáván jako král hororu, ovšem znalci jeho tvorby mohou potvrdit, že i díla, která moc hororových prvků nemají, stojí rozhodně za přečtení. Skvělým příkladem je v podstatě již legendární Zelená míle, která se fanouškům vryla do paměti především díky skvělému filmovému zpracování z roku 1999. Nyní, si tento výjimečný příběh můžeme díky vydavatelství OneHotBook připomenout i v audiopodobě.

Zelená míle byla původně koncipována jako román na pokračování. Vyšla  jako šest samostatných částí, které byly vydávány zhruba v měsíčních intervalech od května do října 1996. King prozradil, že jednou přistihl svou matku, jak nahlíží na konec knihy, což dělá ostatně hodně lidí, a proto se rozhodl, že bude čtenářům přinášet příběh postupně. Jako celek u nás kniha kompletně vyšla poprvé v roce 2001. Od té doby si získala nespočet fanoušků po celém světě. A jen u nás se dočkala již čtyřech vydání, na které navazuje nejnovější audiokniha  v režii Hynka Pekárka načtená Vladislavem Benešem.

Asi opravdu jen málokdo se ze Zelenou mílí doposud nesetkal. Autor zavádí čtenáře do věznice Cold Mountain, do křídla známého jako Zelená míle. Zde prožívají ti nejhorší zločinci své poslední dny, až do doby, kdy se vydají na svou poslední cestu po Zelené míli, která končí na elektrickém křesle. Mezi touto sebrankou se ocitá i velmi zvláštní vězeň, obr John Coffey, násilník a vrah dvou holčiček. Je ovšem tento hromotluk ztělesněním ďábla v lidské podobě, nebo je pravda někde úplně jinde?

Přestože se autor zaměřuje hlavně na horory, je tato kniha z úplně  jiného soudku. Příběh o životě a smrti, který v sobě obsahuje plno citů. Navíc zde narazíme na zajímavou směsici protikladů. Zázrak života a vyléčení, vedle kruté smrti na elektrickém křesle, krutého vraha, který se na druhé straně s dětskou dojemností stará o malou myš, nebo dozorce, který je krutější než někteří z jeho vězňů. Tento zajímavý mix má v sobě neopakovatelné kouzlo, které čtenáře naprosto pohltí a pustí až v samém závěru naprosto emocionálně vyždímané.

Ve chvíli, kdy se úspěšná kniha dočká své filmové podoby, vyrojí se velký zástup zastánců i odpůrců. Upřímně řečeno ne vždy dopadne zfilmování právě dobře a potom jsou obavy fanoušků vcelku oprávněné. Naštěstí se toto v případě Zelené míle nestalo. Ba právě naopak. Spolu s Vykoupením z věznice Shawshank se tyto dva filmy řadí mezi nejlepší filmové adaptace knih, které kdy byly natočeny. Svědčí o tom i jejich hodnocení na různých filmových databázích, kde vždy patří mezi nejlépe hodnocené filmy.

Je tedy více než jasné, že očekávání od nejnovější audioknižní adaptace této knihy rozhodně nebyla malá. Naštěstí, stejně jako v případě již zmíněného filmu s Tomem Hanksem, zde vše dopadlo na výbornou. Ostatně, OneHotBook je pro svůj výběr interpretů a vůbec celkové zpracování svých nahrávek známé. Navíc za sebou mají i kolosální TO, proti kterému může Zelená míle na první pohled působit jako chudý příbuzný. Zdání samozřejmě klame a Zelená míle nám tak nabízí opravdu jedinečný zážitek, který se vám zcela zaryje pod kůži.

Nemalou měrou za to může i příjemný kultivovaný projev Vladislava Beneše, jenž se zhostil načtení tohoto titulu. Benešův hlasový projev k celé nahrávce perfektně sedí a i když se nepouští do žádných výraznějších hlasových eskapád, jeho vyprávění nepostrádá důraznost a naléhavost, kterou v sobě tato kniha ukrývá. Jediná výtka by snad mohla směřovat jen k výslovnosti některých anglických názvů, které mohou zpočátku působit maličko rušivě. Vše se ale s ubíhajícím časem srovná a vy si tak budete moci naplno užít ničím nerušenou četbu tohoto vrcholného díla krále hororu.

Stephen King znovu a znovu dokazuje jaký je to vypravěč. Předkládá čtenářům velký emotivní příběh, který by neměl uniknout žádnému knihomolovi. A je úplně jedno zda sáhnete po tradiční knize, či se rozhodnete zkusit nejnovější audioknižní zpracování. A byť je Kingovým primárním žánrem horor dokáže fanouškům občas nabídnout i něco z trochu jiného soudku. Možná i díky tomu jsou potom tyto kousky tolik oblíbené a patří mezi to nejlepší, co kdy King publikoval.STEPHEN KING – ZELENÁ MÍLE
PŘELOŽIL: MILAN ŽÁČEK
VYDAL: BETA DOBROVSKÝ
ROK: 2014
STRAN:  344
ORIG. NÁZEV: The green mile
ISBN: 978-80-7593-246-4
AUDIO
VYDAL: ONEHOTBOOK
NAČETL: VLADISLAV BENEŠ
DÉLKA: 15 H. 49 MIN.

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..