Stephen King – TO

0
ANOTACE:
Kultovní hororový román o podobách zla a nejniternějších lidských děsech, ale i o odvaze, síle přátelství a dětské imaginace ve velkolepé audio adaptaci v podání sedmi interpretů a v dosud neslýchaném rozsahu 50 hodin vícehlasé nahrávky.Americké město Derry ve státě Maine má už od svého vzniku znepokojivé statistiky úmrtnosti, především co se týče dětí a dospívajících… Každých sedmadvacet let tu nastává období plné smrti, které často vyvrcholí katastrofou, tragédií nebo masakrem. Jen v roce 1957 se cyklus zkázy podařilo zastavit partě sedmi dětí, outsiderů, kteří se spojili dohromady. Koktající Bill, černoch Mike, obézní Ben, ukecaný Richie, zakřiknutý Eddie, židovský chlapec Stanley a Beverly, dcera věčně opilého násilníka, ale nakonec vyrostli v úspěšné osobnosti a na dávná traumata už si nepamatují. Jenže teď nastal rok 1985 a TO se vrátilo. A oni musí splnit, co tehdy slíbili.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:

knihaebooky

 

 


Stephen King patří bezesporu mezi autory, kteří dokáží ve čtenářích vyvolat nepřeberné množství emocí včele s naprostou hrůzou. Díky tomu si oprávněně získal přídomek Mistr hororu a fanoušci po celém světě se znovu a znovu pouštějí do jeho příběhů, které dokáží pocuchat nervy i ostříleným čtenářům. Avšak, zatímco je na našem trhu jeho knižní produkce více než bohatá, v rámci audioknih si musíme vystačit s několika málo tituly. Mezi ně se nyní zařazuje i nejnovější adaptace jednoho z nejznámějších Kingových hororů TO.

Tisícistránková bichle bezesporu patří mezi to nejlepší a nejkultovnější co Stephen King svým fanouškům přinesl. Ostatně i u nás se tato kniha dočkala již pěti dotisků, včetně speciální edice k třicátému výročí svého prvního vydání. Je tedy více než jasné, že si tato kniha zaslouží opravdu speciální péči. Knihy se ujalo vydavatelství OneHotBook a rozhodlo se ji přetavit v jeden z nejambicióznějších audioknižních projektů u nás.

Už při prvotním oznámení, že se chystá audioknižní verze tohoto legendárního Kingova románu, srdce nejednoho fanouška bezpochyby zaplesalo. Zároveň však tato informace bezpochyby vzbudila i řadu obav. Přeci jen očekávání fanoušků budou nemalá a nároky na interpreta této knihy více než vysoké. Stačí se podívat na celkovou stopáž, která se zastavila na čase 51 hodin 40 minut. Ano čtete správně 51 hodin!! To tak může směle kandidovat na nejdelší audioknihu na našem trhu. Konkurovat ji snad může jen Píseň ledu a ohně G. R. R. Martina, či Přemyslovaská Epopej Vl. Vondrušky. V obou případech se však jedná o několikadílné série. Navíc obě zpracované zcela odlišným způsobem.

Kultovní hororový román Stephena Kinga fanouškům asi netřeba moc představovat. Znepokojivý příběh z amerického městečka Derry si získal po celém světě nepřeberné množství fanoušků, čemuž bezpochyby dopomohlo i filmové zpracování (jak původní, tak nové). Příběh o velkém zlu v podobě klauna Pennywise je dnes již legendární a právě díky němu se staly klauni pro řadu lidí objektem nočních můr.

To však není jen běžný horor. King ho nechal nabobtnat vskutku do olbřímích rozměrů, tak jak to umí jen on. Přesto vás nebude ani v nejmenším nudit. Je až nechutně detailní, má perfektně vykreslené charaktery a neskutečné množství dějových linek, které se Kingovi podařilo splést do jedinečné zneklidňující mozaiky. Je tedy více než jasné, že režisér Hynek Pekárek stál před opravdu nelehkým úkolem, vše ukočírovat do zdárného konce a pokud možno zachytit co nejvíce z původních Kingových myšlenek.

K tomu mu dopomáhá hned sedmička interpretů, kteří se na tomto ambiciózním projektu podíleli. Angažováním několika různých narátorů bylo rozhodně správným krokem. Přeci jen 51 hodin je už pořádná porce a při takovém rozsahu by mohl jeden interpret začít poněkud nudit a sklouzávat do určité monotónnosti. Aby se tak obsáhlý a spletitý příběh dobře poslouchal jednotliví interpreti si mezi sebe rozdělili party členů Klubu smolařů (Jan Vondráček, David Novotný, Jitka Ježková, Jan Zadražil, Michal Zelenka, Vasil Fridrich)  a části zprostředkované vypravěčem, kterého zde zastupuje Pavel Soukup.

Výběru interpretů již tradičně ve OneHotBook věnují speciální péči a ani u této audioknihy tomu nebylo jinak. Tentokrát  zde máme prakticky samé ostřílené narátory, kteří mají již nějaké ty nahrávky za sebou. Což je bezpochyby na výsledné nahrávce znát. Dostáváme tak do rukou vcelku vyváženou skladbu hlasů, kdy ani jeden z interpretů na sebe zbytečně nestrhává pozornost, pokud to samozřejmě nevyžaduje jeho role (viz. David Novotný a Richie Tozier). Snad jen Michal Zelenka se spolu se svou postavou Bena Hanscoma dost často pohybuje jaksi na hraně. Ne, že by snad na sebe strhával pozornost, v jeho pojetí však působí Benovy party dost často až pohádkově, jakoby tyto části patřili spíše do audioknihy pro děti, než do děsuplného hororu. Nemluvě o tom, že tato postava rozhodně nepatří k nejšťastnějším, v Zelenkově podání však může v určitých chvílích vyvolávat pravý opak.

 

Jinak však všichni interpreti odvádějí opravdu precizní výkon, nijak přehnaně netlačí na pilu a nesnaží se o přehršle hlasových kreací. Naopak se zaměřují spíše na zachycení celkové atmosféry, která je v případě TO více než důležitá. V tomto ohledu se tak vše daří skutečně na výbornou a na posluchače čeká opravdu jedinečný zážitek.

Ostatně této nahrávce se skutečně dá vytknout opravdu jen málo. Je vybroušená takřka k dokonalosti. Nechybí ani nezbytný hudební doprovod, jenž má podtrhovat celkové vyznění 51hodinové audioknihy. Ten je v tomto případě spíše střídmý a ne moc nápaditý. Na druhou stranu nikterak nenarušuje celkový dojem z příběhu a vše nechává plně v kompetenci samotných interpretů.

TO je bezesporu jedinečná audiokniha takřka po všech stránkách. Samotnou délkou počínaje a celkovou kompozicí konče. Bez nadsázky se tak dá říct, že zde máme jednoho z horkých kandidátů na některou z cen v rámci Audioknihy roku. Pokud jste tedy TO ještě nezkusili, rozhodně to napravte, vyplatí se do poslední investované koruny…


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..