Samuel Bjørk – V lese visí anděl

0

ANOTACE:
Holger Munch miluje vážnou hudbu, matematické hádanky a pokuřování cigaret. Kromě toho je policejní detektiv. Už se chystá do důchodu, v němž si tohle všechno užije, jenže Norskem právě otřásají podivné vraždy šestiletých holčiček, které někdo obléká do bílých šatiček a nechává v lese s cedulkou „Cestuju sama“ na krku.
Munch se tak musí postavit do čela speciální jednotky a hlavně přesvědčit Miu Krügerovou, slavnou vyšetřovatelku, aby se vrátila do služby. Podaří se mu to? Dokáže Mia Měsíční paprsek, jak jí přezdívají norská média, vyřešit případ plný symbolů a slepých uliček? Vrah si s detektivy evidentně pohrává a celé Norsko se může jen strachovat, že se v lese objeví další malý anděl.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Ačkoliv je bezpochyby jasné, že největší boom severských detektivek máme již pomalu, ale jistě za sebou, stále však můžeme narazit na nové autory, kteří dokáží čtenáře upoutat. Jedním z nich je bezpochyby i Samuel Bjørk se svou prvotinou V lese visí anděl, která právě vychází v nakladatelství Plus.

1c7a333563311381d645f4180f7cbd7aSamuel Bjørk však v oblasti literatury není úplným nováčkem. Za tímto jménem se skrývá ostřílený a ve Skandinávii velice oblíbený norský spisovatel, dramatik, zpěvák a textař Frode Sander Øien. Díky tomu jsou prohlášení o úžasném debutu v případě jeho nejnovější knihy trochu zavádějící. Jisté však je, že Bjørk (Øien) prvním dílem chystané série o komisaři Holegeru Munchovi u čtenářů zabodoval na plné čáře. Otázkou zůstává, zda se mu stejné pozornosti dostane i od českých čtenářů.

Už na první pohled je patrné, že se autor nesnažil za každou cenu něčím šokovat a přinést něco nového. Ba právě naopak, staví na osvědčených pilířích tohoto žánru, které však piluje takřka k dokonalosti a přináší tak svým fanouškům opravdu zajímavý zážitek. Na vyšetřovatele tak čeká zapeklitý případ podivných vražd šestiletých holčiček, které otřásají celým Norskem.

Zde si ostřílení čtenáři tohoto žánru řeknou, že vraždy malých dětí zde již několikrát byly. Může tedy tento autor nabídnout něco navíc? Odpověď bezpochyby není lehká, přeci jen sto lidí – sto chutí. Bjørk však dokázal případ v této knize opravdu skvěle propojit i se soukromým vyšetřovatelů. Díky tomu se zde takřka stírá rozdíl mezi hlavní a vedlejší dějovou linií a celá kniha dostává daleko osobnější ráz.

Když už jsme zmínili soukromí vyšetřovatelů, bylo by dobré se také podívat na hlavní postavy, které si autor pro čtenáře připravil. Nejdůležitějším článkem v celé mozaice je bezpochyby Holger Munch, ostřílený detektiv, který je u policejního sboru takřka legendou. Miluje vážnou hudbu, matematické hádanky a pokuřování cigaret. V mnoha ohledech tak připomíná jiného legendárního vyšetřovatele z tohoto žánru – Mankellova Kurta Wallandera.

b8fa5fb7-5b0b-4626-9892-a26200aa0309Ostatně i v dalších postavách můžeme nalézt inspiraci u Bjørkových kolegů. Je možné, že tato podobnost je pouze náhodná, ovšem zběhlý čtenář si jí bezpochyby může všimnout. Tím však nechci nijak snižovat autorův talent, ba právě naopak. Touto zajímavou kombinací poskládal dohromady opravdu zajímavý vyšetřovací tým, který čtenáře rozhodně upoutá. Na druhou stranu, pokud máte dost všech těch vyšetřovatelů utápějících se v sebelítosti a bojujících s nejrůznějšími závislostmi, radši se ohlédněte po jiné četbě, protože ani Samuel Bjørk se tomuto již zaběhnutému klišé nevyhnul.

Samotný příběh spolu se zajímavým policejním týmem dává dohromady opravdu čtivý mix, který nutí čtenáře otáčet stranu za stranou. To navíc autor podpořil i krátkými údernými kapitolami, díky kterým děj ubíhá opravdu svižným tempem. Odhalení pachatele si autor nechává až na samotný závěr a i když dává čtenářům pár indicií uhodnout kdo za těmito hrůznými činy stojí, nebude nijak jednoduché.

V lese visí anděl je ukázkou skvěle odvedené práce, kterou autor na prvním díle chystané série odvedl. Samuel Bjørk tak dává tušit, že severská detektivka ještě zdaleka není na ústupu. Čtenářům přináší přesně to po čem touží  – čtivý, promyšlený a napínavý příběh, který vás nenechá klidnými. Po dočtení tak nezbývá než doufat, že se brzy dočkáme i pokračování, které by mělo v Norsku vyjít ještě letos.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..