Samuel Bjørk – V lese visí anděl

0
ANOTACE:

Policejní detektiv Holger Munch se chystá do důchodu, v němž si chce užít vážnou hudbu, matematické hádanky a pokuřování cigaret. Jenže Norskem právě otřásají podivné vraždy šestiletých holčiček, které někdo obléká do bílých šatiček a nechává v lese s cedulkou „Cestuji sama“ na krku.

Munch se tak musí postavit do čela speciální jednotky a hlavně přesvědčit Miu Krügerovou, slavnou vyšetřovatelku, aby se vrátila do služby. Podaří se jim Norsko zbavit strachu, že se v lese objeví další malý anděl?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Severským detektivkám se na našem trhu věnuje především nakladatelství Host, potažmo Kniha Zlín. Přesto však i u dalších nakladatelů může najít zajímavé kousky, které rozhodně dokáží zaujmout. Jedním z nich je bezpochyby i V lese visí anděl norského spisovatele Samuela Bjørka, který vyšel v loňském roce u nakladatelství Plus. A právě ten se dočkal tento měsíc i své audiopodoby v podání Petry Špalkové. Obstojí však tato zástupkyně něžného pohlaví v tvrdé konkurenci svých mužských kolegů, nebo je severská krimi doménou především mužů?

CD-ArtUž na první pohled je patrné, že se autor nesnažil za každou cenu něčím šokovat a přinést něco nového. Ba právě naopak, staví na osvědčených pilířích tohoto žánru, které však piluje takřka k dokonalosti a přináší tak svým fanouškům opravdu zajímavý zážitek. Na vyšetřovatele  čeká zapeklitý případ podivných vražd šestiletých holčiček, které otřásají celým Norskem.

Hlavním tahákem této knihy paradoxně není právě detektivní vyšetřování, i když i to zde hraje nezanedbatelnou roli, ale především samotné postavy a jejich vývoj. Sledujeme tak osudy detektivního týmu okolo Holgera Muncha, ostříleného detektiva, který je u policejního sboru takřka legendou. Další roli a možná stejně zásadní jako vůdce celého týmu, hraje i Mia Krugerová, nadaná policistka, jenž prochází existencionální krizí a pouze spojení se slavným detektivem ji drží nad vodou. A právě tyto dvě postavy, ve spojení se svižným a napínavým příběhem, dávají dohromady skvělý mix, který vás vtáhne do děje a nepustí.

V případě audioknihy narážíme na poněkud zvláštní fakt, že samotného načtení se zhostila žena, konkrétně Petra Špalková. A to i přesto, že hlavní postavou by měl být právě stárnoucí detektiv Holger Munch. Avšak díky tomuto faktu a angažování Petry Špalkové, získává postava Mii Krugerové pocitově daleko více na prostoru a dostává se tak více do popředí, než tomu je v samotné knize.13129143_1929645583928813_933683191_n

Po profesionální stránce není Petře Špalkové prakticky co vytknout. Ostatně, V lese visí anděl není její první audiokniha a zkušenosti nasbírané načtením Dívky ve vlaku či Game, se zde bezpochyby projevily. Interpretka se tak nebojí ani práce s hlasem, díky čemuž skvěle odlišuje jednotlivé hrdiny tohoto románu. Pozadu nezůstala ani v akčních scénách, kterým dodává patřičné napětí a adrenalin. Během úvodních pár minut tak prakticky zapomenete na fakt, že daleko přirozenějším narátorem pro tuto knihu by byl muž.

V neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na originální hudební doprovod, který nás v průběhu poslechu doprovází. Ve většině případů získává samotná nahrávka díky doprovodu pár plusových bodů. Hudební složka dokáže skvěle dotvořit celkovou atmosféru a zároveň napomoci s celkovou orientací. Bohužel v tomto případě platí pouze druhý bod, co se týče atmosféry zde již malinko ztrácí. Hudební vsuvka mezi kapitolami je místy zbytečně agresivní a vůbec nekoresponduje se samotným dějem. Nehledě na to, že i samotná hlasitost těchto intermezz by stála za to poněkud upravit. Je to docela škoda, protože právě hudba většinou pozvedává celou nahrávku do patřičných výšin, bohužel v tomto případě je tomu spíše naopak a celkový dojem tak maličko kazí.

Když však odhlédneme od ne vždy povedené hudební vložky, dostáváme velice kvalitní audioknihu, jenž vám během necelých 15 hodin zpříjemní nejednu cestu autem, či domácí úklid. Špalková odvádí skvělou práci a svým výkonem se bez problémů vyrovnává i svým zkušenějším kolegům a jasně ukazuje, že severská krimi nemusí být nutně doménou pouze mužského pohlaví.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..