Rudý úsvit – desková hra

0

Stonemaier Games jsou zpět. A spolu s nimi i designerská superstar posledních let Jamey Stegmaier. Právě ten si pro nás připravil po pompézním Scytheu, či Tapestry, lehce nenápadnou avšak o to zajímavější karetní hru, která si bere inspiraci z knižní ságy Red rising. Rudý úsvit přichází a spolu s ním i 14 barev společnosti.

Filmové, či herní licence jsou v deskoherním světě vcelku častým tématem. S čistě literární předlohou je to však o něco horší. Výjimky se samozřejmě najdou, rozhodně ji však není tolik, kolik by mohlo být. Titul Rudý úsvit navíc u nás startuje s menším handicapem, protože ze stejnojmenné ságy od Pierce Browna se do češtiny přeložil pouze první díl, který nesklidil moc velký úspěch. A tak většině hráčů a čtenářů toto tématické propojení pravděpodobně moc neřekne.

Naštěstí hra na znalosti knižní předlohy vyloženě nestojí. A tak si jí užijete, i když vás tato zajímavá YA science fiction zcela minula. Samozřejmě znalci knižní předlohy budou mít maličko výhodu a o něco hlubší zážitek. Autor této hry – Jamey Stegmaier je totiž velkým fanouškem ságy Pierce Browna a rozhodl se využít propracovaného kastovního systému, který se v knize nachází, pro vytvoření své nové deskové hry.

Inspiraci pro ní však nenašel jen v knižní sáze, ale i v úspěšné karetní hře Tajuplné říše, jejíž mechanismy se staly základem pro nejnovější Stegmaierovu hru. Rudý úsvit je karetní deskovka pro 1-6 hráčů s věkovým doporučením 14 let. Jak už je ale u deskových her tradicí, hru samozřejmě zvládnou i daleko mladší hráči. Obzvláště pokud již s podobným typem her (Tajuplné říše a spol) mají určité zkušenosti.

Herní doba se pak odvíjí od počtu hráčů a typicky se pohybuje od 45 do 60 minut. Cílem hráčů je v průběhu hry vytvořit co nejsilnější (bodově nejhodnotnější) sadu karet a doplnit jí o různé body, které lze získat z různých stupnic na herním plánu. Vytváření silných komb z karet a využívání jejich speciálních efektů je tak alfou a omegou celé hry. S tímto herním mechanismem jsme se mohli setkat již mnohokrát. Typickým zástupcem jsou však již zmíněné Tajuplné říše, z nichž si Rudý úsvit bere mnohé. Ostatně autoři to i otevřeně přiznávají

Jak již tedy bylo řečeno základní herní mechanismy tak vychází z již zmíněných Tajuplných říší. Ve kterých šlo také o kolektování a vzájemnou provázanost karet. V tomto ohledu tak Stegmaier nepřichází skutečně s ničím extra novým. Ano, přidává něco málo navíc, nejedná se však o nic, co by zcela změnilo dojem ze hry. Nutno však říct, že tento základní koncept se mu podařilo velice dobře odladit a ve spojení s knižním tématem a povedenou grafickou stránkou hry funguje opravdu dobře. 

Hra v sobě navíc neskrývá žádné extra záludnosti a tak se jedná v podstatě o velice jednoduchou hru s přístupnými pravidly, kterou si bez problému užijete i s relativními nováčky. Na poměry Stonemaier Games se tak jedná o opravdu jednoduchou hru, která v tomto ohledu trumfne i velice přístupné Tapesty.  Což ale samozřejmě není nutně na škodu. Ostatně, ne nadarmo platí, že v jednoduchosti je krása. A když vše podpoříte zdařilou grafikou a kvalitními komponenty, máte hnedka zaděláno na úspěch. Nebo snad ne? Právě zde přichází na scénu jedna z mála nevýhod Rudého úsvitu oproti konkurenci. 

Hry od tohoto vydavatele jsou známy vysokou produkční kvalitou a nejinak tomu je i u této novinky. Hra na stole vypadá opravdu krásně a vy se tak můžete těšit nejen na povedenou grafiku ale i celou řadu žetonků, ukazatelů a kamenů s efektním pořadačem. Za necelých 900 korun to není zrovna málo a tak si Rudý úsvit svou cenu vcelku snadno obhájí. Bohužel, když si odmyslíme toto líbivé pozlátko, zůstávají nám stále trochu přifouknuté Tajuplné  říše, které pořídíte již za necelých 300 korun. Což je skutečně markantní cenový rozdíl. A je tak jen na vás zda sáhnete po “základních” Tajuplných říších, či dáte přednost této efektnější a líbivější variantě.

Druhá výtka pak už míří ke hře jako takové. Autoři se rozhodli přifouknout základní balíček na více než 100 karet, což u kombící karetky, kde byste ideálně měli karty znát, abyste je mohli správně využít není opravdu málo. Navíc se vám mnohdy stane, že v určitých partiích budou některé karty a jejich efekty zcela zbytečné, což samozřejmě kazí herní zážitek.

A věřte, že tento stav může začít už na samotném začátku hry. Náhoda je v tomto ohledu všudypřítomná a prakticky nemáte možnost ji jakkoliv ovlivnit. Pokud se tedy hra rozhodne zaříznout vás hned na začátku rozdáním opravdu špatných a nezkombinovatelných karet pravděpodobně s tím už nic neuděláte. Hra je tak lehce nevyvážená a dokáže vám na jedné straně nabídnout opravdu povedené partie, zároveň však i ty u kterých budete skřípat zubama. Což je rozhodně škoda, jelikož původní Tajuplné říše, které byly pro Rudý úsvit předlohou, jsou po herní stránce mnohem vyváženější a globálu nabízí mnohem lepší herní zážitek.

I přes všechny tyto negativa není Rudý úsvit vyloženě špatnou hrou, jen se nezařadí do výkladní skříně Stonemaier Games. Své příznivce si tato kombící karetka i díky tématu určitě najde, zkušenější hráči se však velice pravděpodobně radši poohlédnout někde jinde. Přeci jen, na výběr je tolik skvělých her…RUDÝ ÚSVIT
VYDAVATEL ORIGINÁLU: STONEMAIER GAMES
VYDAL CZ: ALBI
ROK: 2021
POČET HRÁČŮ: 1-6
VĚK: 14 LET
HERNÍ DOBA: 45-60 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..