Robert Kaločai – Nanits Chronicles

0

Psal se rok 2017, když na mobilní zařízení dorazila inovativní aplikace s prostým názvem Nanits. Ta byla domovem pro první český čistě digitální komiks Nanits Chronicles, která klasické komiksové médium navíc obohacovala o další multimediální obsah, jako je hudba, vizuální a zvukové efekty. Autoři však naštěstí nezapomněli ani na nás staromilce. A tak o necelé čtyři roky později se Nanits i díky nakladatelství Epocha dočkali i klasické tištěné podoby.

Ještě než se ale podíváme na tohoto vymazleného macíka, který může směle kandidovat na jeden z vůbec nejlepších českých původních komiksů, zapátrejme trochu v historii. Je tomu již pěkných pár let, co se Robertu Kaločaiovi vylíhl v hlavě smělý nápad natočit vlastní velký sci-fi film. A ačkoliv měl Robert bohaté zkušenosti z televize i filmu velmi brzy zjistil, že realizovat takovou představu je v českých podmínkách nesnadné, nebo lépe řečeno rovnou nemožné.

Svého nápadu se naštěstí nevzdal a tak právě on stál o pár let později na počátku zajímavého projektu, jenž měl přinést revoluci do světa komiksu. Digitální platformy zde samozřejmě již byli, ale způsob jakým tento komiks moderní technologie využíval byl zcela jedinečný a posouval původní komiksové médium na zcela novou úroveň. Žel bohu aktuální situace a koronavirová pandemie projektu zcela nepřála a tak je tato digitální platforma aktuálně pro nedostatek prostředků pozastavena.

I tak by se o celém tomto projektu se dalo hovořit skutečně dlouho, na to zde však není prostor a vzhledem k tomu, že se budeme věnovat tradičnější tištěné podobě, která výdobytky moderních technologií nevyužívá, necháme pro tentokrát digitální svět stranou a zaměříme se na samotný příběh a svět, který si pro nás autoři Nanits připravili. Právě ten totiž bude hlavním lákadlem tohoto velice zajímavého komiksu.

Robert Kaločai vytvořil se svým týmem opravdu perfektně vymyšlený a hlavně funkční svět. Právě ten dává veškerým příběhům ze světa Nanits Chronicles pevné základy, na kterých lze stavět. Autoři se v rámci tohoto projektu však nerozhodli pro jeden uzavřený příběh, ale o sbírku povídek, z různých časových období, které spojuje prolínající se příběhová linie a samozřejmě samotný svět. Na stránkách této knihy se tak podíváme do blízké, ale i mnohem vzdálenější budoucnosti, ve které budeme sledovat osudy tří hrdinů na pozadí mnohem větších událostí formujících zásadně budoucnost planety Země.

A začínáme pěkně z ostra. Celý svět se v roce 2014 potýká s celosvětovou pandemií viru, který nejvíce ohrožuje seniory… Ehm, kdyby měl náhodou někdo něco k originalitě příběhu, tak si uvědomte, že komiks vznikl ještě v době, kdy o SARS-COV2 věděli maximálně netopýři kdesi v čínském vnitrozemí. Ale zpět k celosvětové pandemii a záchraně před ní. Na scénu přichází zázračná látka Nanits, která je nejen řešením všech aktuálních problémů, ale také základem příběhu, na kterém autoři vystavěli celý svůj velkolepý svět. 

Tímto bychom měli za sebou prolog a můžeme se zaměřit na jednotlivé příběhy, které v knize najdeme. Ty jsou celkem tři. Každý z nich představuje jednak jiné časové období, ale i trochu jiné žánrové zaměření. Je tedy potřeba počítat s tím, že ne vždy vše na sebe bude plynule navazovat a dávat smysl. Svět Nanits Chronicles je skutečně obrovský a my do rukou dostáváme první střípky, tohoto obrovského světa, který může růst prakticky do nekonečna..

Postupně se tak vydáme do různých časových období, které nabídnou rozdílné pojetí i hrdiny. A tak zatímco se v roce 2056 dostává ke slovu westernové postapo, plné ostřílených pistolníků, žijících ve světě trhaném na kusy smrtící pandemií, o více než sto let později si užijeme čistokrevné sci-fi. Právě v té době je smrtící nákaza již minulostí a lidstvo začíná znovu vzkvétat. Nic ale nemusí být tak růžové, jak se může na první pohled zdát. O čem se ostatně přesvědčí i hrdinové tohoto příběhu.

Závěrečná a třetí část knihy nás zavádí až do roku 2225. Právě zde si užijeme špinavou brutální cyberpunkovou detektivku říznutou noirem. V ní se vcelku nepřekvapivě vydává zlomený muž na drsnou cestou za pomstou. Stokrát viděný příběh, který sice nemá extra čím překvapit, ale v atraktivních kulisách tohoto světa, vás rozhodně nebude nudit.

Což se ostatně dá říct o celém tomto komiksu. Po příběhové stránce nenabízí žádnou opravdovou pecku, která by vás posadila na zadek. Jako celek po započtení světa, použité kresby i stylu vyprávění však působí celý tento komiks neuvěřitelně kompaktně a vy se tak nad každou stránkou budete doslova tetelit blahem. Nanits jsou zkrátka prvním českým mainstreamovým komiksem světového formátu. Ano, je zde Dechberoucí zázrak a další. avšak až u tohoto kousku nemusíme přihmouřit ani jediné oko.

Nanits Chronicles tak jasně ukázali, že bez problému obstojí i v reálném světě. Ano, oproti digitálu jsme sice ochuzeni o zvukové efekty a doprovod, i tak má ale papír něco do sebe. Epocha si navíc na knize dala opravdu záležet a tak tento kousek bude ozdobou každé komiksové sbírky. Na závěr tak nezbývá než před Robertem Kaločaiem, Michaelem Petrusem a vůbec celým tvůrčím týmem, který se na tomto komiksu podílel smeknout a doufat, že se do světa Nanits ještě v budoucnu podíváme…NANITS CHRONICLES
SCÉNÁŘ: R. KALOČAI, F. KAŠPAR, V. ŠAUER, P. SMAZAL
KRESBA: D. ANTON, F. ARCINIEGAS, G. NUNEZ, B. TERRERO, M. PETRUS
VYDAL: EPOCHA
ROK: 2021
STRAN: 400
ORIG. NÁZEV: NANITS CHRONICLES
ISBN: 978-80-278-0026-1

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..