Ransom Riggs – Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

0
ANOTACE:

Tajemný ostrov. Opuštěný sirotčinec. Stará sbírka bizarních fotografií.
Existuje opravdu podivný sirotčinec pro děti se zvláštními schopnostmi, o němž Jacob jako malý slýchával? Teď je mu šestnáct a po rodinné tragédii se vydává na cestu, která mu umožní pochopit, kým vlastně je. Nezodpovězené otázky jej zavedou na vzdálený ostrov u břehů Walesu, kde objeví rozpadající se trosky starého domu. Když bloumá opuštěnými chodbami, uvědomuje si, že jeho obyvatelé byli skutečně velmi neobvyklí. Co s nimi má společného? A mohli by být ještě naživu?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Letošní rok se do jisté míry nese ve znamení filmových adaptací úspěšných knih. Mezi ně bezpochyby patří zajímavá a originální série Ransoma Riggse. A právě její první díl, Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti zamířil na podzim na plátna kin. Toho si všimli i v audiovydavatelství OneHotBook, kde nelenili a přinesli svým posluchačům i audioknižní verzi této svébytné fantasy pro mládež.

Sirotčinec slečny Peregrinové je v mnoha ohledech vskutku originální knihou, která svou nevšedností zaujala nejednoho čtenáře. Do jisté míry za to mohlo i výjimečné grafické zpracování této knihy. Kdy atmosféru podivného dobrodružství umocňovali přiložené fotografie, ze kterých až místy běhal mráz po zádech. Toto samozřejmě budou muset posluchači audioknihy do jisté míry oželet, i když i zde je přebal opravdu povedený, veškerá zodpovědnost tak zůstala čistě na Viktoru Dvořákovi, jenž celou knihu načetl.

Tento jedinečný a podivuhodný příběh začíná smrtí Jacobova milovaného dědečka, jenž mu vyprávěl fantastické příběhy. Ty po jeho smrtiJacoba zavedou na polozapomenutý ostrov poblíž Walesu, kde objevuje ruiny rozpadlého sirotčince z dědečkových příběhů. Při prozkoumávání rozpadlého domu přichází Jacob na to, že dědečkovi příběhy možná nebyly smyšlenkou starého pána, ale skrývají v sobě mnohem víc, než se z původních báchorek mohlo zdát…

Hodnocení samotného příběhu nechám čistě na vás, přesto si troufám říct, že má rozhodně co nabídnout. Ostatně všiml si toho i Tim Burton, jenž se ujal natáčení filmové adaptace. Samozřejmě nic není dokonalé a tak i zde najdeme pár chybek, které můžeme Riggsovi vytknout, stejně tak příběh a jeho pojetí nemusí sednout úplně všem. Avšak vzhledem k tomu, že se jedná o jeho debut, počínal si více než zdatně. Otázkou však bylo, jak si povede audioknižní verze, oproti povedené knižní předloze, která se může pyšnit více než povedeným grafickým zpracováním, jenž perfektně dokreslovalo celkovou atmosféru příběhu.

Jak již bylo řečeno, načtení této knihy obstaral seriálový a divadelní herec Viktor Dvořák. Ten mezi interprety audioknih zatím moc známý není, přesto se nedá říct, že by byl na tomto poli úplným nováčkem. Kromě aktuálního Sirotčince, se podílel i na audio adaptaci Vondruškovi Msty písecké paní, nebo Ibsenovi Hedy Gablerové. Určité zkušenosti tedy má, přesto je právě Sirotčinec první audioknihou, kterou načetl od začátku do konce sám.

Vzhledem k tomu, že sám Dvořák patří k relativně mladší generaci, nedělalo mu prakticky žádný problém vžít se do role šestnáciletého hrdiny. Jeho interpretaci není v podstatě co vytknout. Jeho výkon je srozumitelný, uvěřitelný a v potřebných chvílích i dostatečně strhující. Atmosféru pak dopomáhá vytvářet i nezbytný hudební doprovod. Ten spíše než klasickou hudbu připomíná shluk nejroztodivnějších zvuků a znepokojivých šelestů. Díky tomu se daří nastínit tísnivou a znepokojivou atmosféru.

Bohužel při poslechu narazíme i na jeden nepříjemný problém. Tím je celkové nevyvážení hlasitosti mezi samotnou četbou a právě hudebními předěly. Samotné načtení je pak relativně potichu (alespoň v porovnání s jinými tituly tohoto vydavatele). Pokud se tedy budete pohybovat v hlučnějších místech, hrozí, že ani přidání hlasitosti nebude stačit proto, abyste dobře rozuměli tomu co interpret říká.


Kromě tohoto malého zaškobrtnutí však dopadl Sirotčinec slečny Peregrinové na výbornou. Jedná se tak o zajímavou oddechovku, která má šanci zaujmout posluchače napříč věkovými kategoriemi. Po doposlechnutí poslední kapitoly tak nezbývá než doufat, že nám OneHotBook přinese druhý díl o něco dříve, než přijde Tim Burton se svým filmovým pokračováním.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..