Raina Telgemeierová – Nervy

0

Ti, kteří se o komiksy z Paseky zajímají více, budou Rainu Telgemeierovou již dobře znát. Ostatně u tohoto nakladatelství jí vyšly již tři komiksy. Po malé odbočce s Duchy se tato talentovaná a cenami ověnčená Američanka vrací ke konceptu, který nám představila v Úsměvu a Ségrách. A jak je již u této autorky zvykem, ani tentokrát nepůjde čistě jen o zábavu. Ostatně, samotný název tohoto cenami ověnčeného komiksu leccos napovídá.

Telgemeierová se v Nervech vrací k autobiografickému pojetí, které nám poprvé představila v již zmíněném Úsměvu a Ségrách. Hlavní hrdinkou je tak opět sama autorka. Tentokrát však vyměnila eskapády se sestrou a zuby za o něco vážnější téma. Ve své nejnovější knize se tak snaží čtenářům nenásilnou formou ukázat, jak u dětí vzniká stres, čeho se bojí a jak se s těmito nepříjemnostmi vypořádat.

Celosvětově nejčtenější autorka komiksu vypráví empatický příběh podle skutečných událostí. A jelikož nás jídlo všechny spojuje, kde začít jinde, než právě u něj. Telgemeierová se nám snaží ukázat, jak to může vypadat když má člověk z jídla strach a bojí se, že mu některé potraviny nedělají dobře. Nervy však nejsou jen o jídle, postupně přibývají starostí s dospíváním, školními povinnostmi a udržováním kamarádů. Zkrátka a dobře skutečný život. A právě na něm nám autorka ukazuje, že nemusíme být na vše sami a že není ostuda, když si člověk chce o své úzkosti s někým popovídat. Naopak – první krok k překonání našich obav uděláme, když se někomu svěříme.

Na první pohled tak do rukou dostáváme další dětský vzdělávací komiks. Realita je však maličko jinde. Téma Nervů se nese přesně v autorčině stylu, kdy nám opět přináší příběh s velkým přesahem, jehož hlavním jmenovatelem jsou ve své podstatě banality, které však záhy mohou přerůst do velkých dramat. A je tedy velice důležité jim věnovat náležitou pozornost. Právě zde je snaha vzdělat své čtenáře pravděpodobně nejpatrnější. Avšak, jak už je u této autorky zvykem, nic zde není vyloženě prvoplánové a tak to se zařazením tohoto komiksu do jedné škatulky není úplně lehké.

Ano, samotné pojetí míří především na mladší čtenáře, stejně jako typická autorčina kresba, která sice v sobě nese typické rysy komiksu pro děti, zároveň je na ní však krásně vidět, že si autorka dává záležet na každém panelu. Telgemeierin styl je navíc hodně uhlazený, nestrhává na sebe zbytečnou pozornost a dává tak vyniknout samotnému příběhu, o který zde jde především.

A ten má rozhodně co nabídnout i o starším čtenářům, kteří mají například nějaké to dítko doma. Je samozřejmě potřeba počítat s určitým zjednodušením i tak zde ale najdete celou řadu opravdu zajímavých myšlenek. Rozhodně se však nemusíte bát, Telgemeierová rozhodně není žádný Freud. O to se ani nesnaží, což je rozhodně dobře. Díky tomu jsou její knihy velice dobře stravitelné, nesou jasné poselství a jsou dostatečně přístupné pro široké spektrum čtenářů.

Autorka tak i na počtvrté ukázala proč patří k nejprodávanějším autorům dětského komiksu na světě. Její knihy totiž nejsou jen bohapustou zábavou pro ukrácení dlouhé chvíle, ale nabízí toho mnohem víc. A nejnovější přírůstek do sbírky se v tomto ohledu od svých předchůdců nikterak neliší. Pro Fanoušky Rainy Telgemeierové jsou tak Nervy v podstatě povinností a pro vás ostatní zajímavým tipem, na něco trochu jiného. Času stráveného s tímto komiksem rozhodně litovat nebudete….RAINA TELGEMEIEROVÁ – NERVY
SCÉNÁŘ: RAINA TELGEMEIEROVÁ
KRESBA: RAINA TELGEMEIEROVÁ
PŘELOŽIL: MICHAELA MARKOVÁ
VYDAL: PASEKA
ROK: 2020
STRAN: 224
ORIG. NÁZEV: GUTS
ISBN: 978-80-7637-141-5

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..