R. J. Palacio – (Ne)obyčejný kluk

0
Napadlo vás někdy, že vlastně náš život nemusí být tak špatný, jak vypadá? Naše každodenní problémy a starosti nad těžkým životem mohou být pro někoho jen důvodem k úsměvu, protože to nejdůležitější máme. Zdraví a i když si ho nevážíme, někdo by ho vyměnil za všechno bohatství na světě. Stejně jako hlavní hrdinové velmi emotivní knihy (Ne)obyčejný kluk.
R. J. Palaciová, americká grafička a spisovatelka, přináší čtenářům hodně nevšední pohled na ožehavá témata dnešní doby. Zde si možná někteří čtenáři vzpomenou na Johna Greena, jenž s podobnými tématy slavil svého času docela velký úspěch. Ostatně o celkové podobnosti a zaměření svědčí i fakt, že se (Ne)obyčejný kluk stejně jako Greenovy romány dočkal svého zfilmování, kde se jedné role zhostila i samotná Julia Roberts, nebo neméně známý Owen Wilson. A stejně jako Green i Palaciová nám přináší příběh, který je plný humor a nadhledu, ale na druhé straně také bolesti, utrpení a předsudků.
August je úžasný mladý muž, který je pro své rodiče svou zvídavostí a inteligencí požehnáním. Bohužel jinak k němu osud moc štědrý nebyl. Auggie se narodil se vzácnou genetickou poruchou, která zapříčinila deformace, díky kterým Augustův obličej připomíná normální tvář jen opravdu vzdáleně.
August a jeho blízcí se musí již odmala potýkat s neustálými pohledy a posměšky na jeho vzhled. Přes veškerá příkoří je Auggie statečný chlapec a bere život takový jaký je. Navíc se poprvé ve svém životě chystá do školy. Přesněji řečeno do páté třídy. A asi jako každé dítě prožívá své útrapy a nervozitu s tím spojenou. Jaké to tam je? Najde si kamarády? A jak na něj budou reagovat ostatní děti? Přeci jen je už dost starý na to, aby se schovával do kosmonautské přilby.
Autorce se povedlo zabalit vážné téma do krásného příběhu, který je vyprávěn s takovou lehkostí a nadhledem aby ho neměli problém pochopit a vstřebat i mladší čtenáři, pro které je tato kniha primárně určena. Rozhodně se však nejedná pouze o knihu pro děti. Augustovo vyprávění zasáhne u srdce nejednoho staršího čtenáře. A právě jednodušší forma knihy nám dává možnost si knihu náležitě užít a vychutnat.
I přes své vážné téma se autorka snaží poukázat na to, že i postižení lidé mohou být jinak naprosto normální. Například takový August je přes své postižení úplně normální páťák který miluje Star Wars, Xbox, svojí rodinu a fenku Daisy. August prochází normálním vývojem jako všechny děti jeho věku, postupně po příchodu do školy poznává nová přátelství, zklamání ale i zradu. Hlavní rozdíl oproti ostatním dětem je v jeho postižení, přeci jen ne všichni dokážou odhlédnout od Auggieho znetvoření a bavit se s ním bez jakýchkoliv předsudků. A právě za svoji odvahu se postavit veškerým příkořím, které mu život přichystal si August zaslouží velké uznání a obdiv.
Za malým Augustem se neskrývá nikdo konkrétní, ale jak sama autorka podotýká jedná se spíše o střípky z vyprávění, které autorka vyslechla při setkání s rodinami stejně postižených dětí jako je Auggie. O to silněji pak kniha vyznívá, když si uvědomíte s čím vším se musejí tito stateční lidé každodenně potýkat a překonávat. Což byl možná i autorčin cíl, aby si ostatní uvědomili, že i přehnaná starost, popřípadě lítost může nadělat více problémů a trápení než naprosto normální chování.
(Ne)obyčejný kluk je kniha, která pohltí nejednoho čtenáře a rozhodně stojí za přečtení. Díky ní možná získáte nový pohled na lidi s různým postižením, protože tato kniha k zamyšlení rozhodně vybízí. Stejně jako Hvězdy nám nepřáli se jedná o velice silný příběh, který nenechá nikoho chladným a je jedno jestli je vám deset nebo padesát.


R. J. PALACIO – (NE)OBYČEJNÝ KLUK
PŘELOŽIL: RENATA GREPLOVÁ
VYDAL: PIKOLA
ROK: 2018 (2013)
STRAN: 320
ORIG. NÁZEV: WONDER
ISBN: 978-80-7549-678-2

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..