Petr Korunka – Radiator & Recyklator

0

Přestože uplynulé měsíce nepatřily v našich životech k těm nejjednodušším jak se zdá, pomalu, ale jistě se vracíme do “normálu”. A to i v rámci knižního a komiksového trhu. Titulů sice ubylo a nakladatelé nyní sází především na jistotu i přesto v jejich nabídce najdeme pár riskantnějších titulů, které to v tvrdé konkurenci nebudou mít dvakrát lehké. Jedním z nich je i komiksová trilogie Petra Korunky Radiator & Recyklator, která se po dlouhých jedenácti letech dočkala svého zakončení…

Psal se rok 2010, když grafik a výtvarník Petr Korunka přišel se svou komiksovou prvotinou Radiator & Recyklator: Nic menšího než záchrana lidstva. V něm nám autor představil vskutku zajímavou a lehce pokřivenou alternativní realitu, která reflektovala a nemalým způsobem kritizovala naši moderní společnost. To vše za pomocí dvou kuriozních hrdinů a přírodních aktivistů. V hazmatu zahaleného pragmatického Radiatora a idealisticky produchovnělého Recyklatora.

Společně s nimi jsme se vydali na fantasmagorickou pouť, lemovanou ekoaktivisty, zvrhlou mocí médií a šíleným egomaniakálním vědcem Deviatorem, jehož prostřednictvím se dočkáme nejednoho překvapení. Jednoho dne se totiž naši hrdinové ocitli náhodou, či řízením osudu, v  tajném podzemním komplexu právě tohoto vědce a idealisty, který je seznámí se svým plánem na nastolení světového míru. A právě zde začíná hlavní příběhová linie, která se táhne napříč celou trilogií.

O tom, že nastolení světového míru bude mít nějaký ten háček, asi netřeba příliš spekulovat. A jak vlastně celá tato myšlenka dopadla, nebo alespoň její prvotní náznaky, jsme se mohli dočíst už o dva roky později v druhém díle s podtitulem Restart lidstva. Žel bohu ani ten nepřinesl zakončení příběhu, a tak fanouškům nezbývalo než čekat. A čekání se protáhlo na dlouhých devět let. Nyní však Petr Korunka konečně přichází se zakončením celého příběhu.

Závěr trilogie tak je zde, byť asi všechny fanoušky a čekající čtenáře nemusí dvakrát potěšit. A teď zrovna nemyslím vyústěním příběhu, či samotným dějem. Ale spíše způsobem, jakým zde závěr trilogie vychází. Nakladatelství Labyrint se i s ohledem na časový rozestup od úvodních dvou dílů rozhodlo, že třetí díl nevydají jako samostatnou knihu, ale jako součást kompletní trilogie, která se vměstnala do jedné 360 stránkové bichle. Tento krok je na jedné straně vcelku pochopitelný a ocení jej především ti, kteří se s Radiatorem a Recyklatorem zatím nesetkali. Naopak těm, kteří vlastní původní dvě knihy možná přidělá pár vrásek navíc.

Ponechme však stranou veškerá nakladatelská rozhodnutí a zaměřme se na samotnou komiksovou trilogii. Ta v sobě nese silné ekologické téma, ničení přírodního prostředí, kritiku mainstreamu a komerce. Právě na těchto tématech Petr Korunka vystavěl svůj neobvyklý postapo. příběh. V mnoha chvílích je alfou a omegou celého komiksu, kdy jakákoliv dějová linie ustupuje zcela do pozadí a autor se věnuje jen této problematice. Což samozřejmě není nutně špatně, jen je dobré o tom vědět Pokud vám tedy ekologie a další nastíněné problémy nejsou dvakrát blízké, možná by stálo za to se poohlédnout po jiném titulu.

Jinak má tato trilogie i běžnému čtenáři rozhodně co nabídnout, byť úplně bez chyby se to samozřejmě neobešlo. A právě ty největší problémy a zklamání přichází s očekávaným završením celé trilogie. Časový odstup mezi jednotlivými díly je tak neskutečně znát, autor jakoby ztratil motivaci a pevně daný směr, kterým se chce ve svém příběhu ubírat. Mnohdy se plácá doslova na místě a zoufale se nám snaží předat nějakou rádoby filozofickou myšlenku. Výsledek se však míjí účinkem. Což se ostatně promítá i do samotných postav, jejich osudů a motivace. Vše tak nějak postupně vyznívá do ztracena, autor klouže jen po povrchu a vy si tak ve finále s knihy odnesete jen to, že si lidstvo svým konáním zničilo přírodu (jak překvapivé). Hlubší poselství, či smysl zde ale budete hledat jen velmi těžko, to se ostatně odráží i na celkové premise příběhu, která je až nezvykle černobílá. 

Co je naopak potřeba vypíchnout je celkové grafické ztvárnění komiksu. To je i na české poměry vcelku netradiční a Korunka se tak nebojí jít zcela proti proudu. Práce jakým způsobem autor pracuje s panely a vůbec celou kresbou se od dnešního běžného průměru zcela odlišuje. A právě to dělá z tohoto komiksu něco trochu výjimečného.  R&R sice není dílem nad jehož kresbou se budete hodiny rozplývat, ba právě naopak. Avšak i přes svůj rádoby nehezký vizuál má tento komiks po výtvarné stránce něco do sebe a vy tak budete uhranutě otáčet stranu za stranou.

I přesto se však nedá ubránit dojmu, že by vše mohlo dopadnout trochu lépe. Radiator & Recyklator na své dokončení čekal sice skutečně dlouho, přesto ve vás po dočtení zůstane lehce nejistý pocit, zda to skutečně stálo za to. I přes veškeré výtky si však Petr Korunka se svým komiksem své místo na komiksovém trhu rozhodně zaslouží a své čtenáře si tak bezpochyby najde. Do výkladní skříně českého komiksu bych jej však rozhodně nezvolil.RADIATOR & RECYKLATOR TRILOGIE
SCÉNÁŘ: PETR KORUNKA
KRESBA: PETR KORUNKA
VYDAL: LABYRINT
ROK: 2021
STRAN: 360
ISBN: 978-80-88378-01-3

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..