Pat Mills & Olivier Ledroit – Requiem: Upíří rytíř #3

0

Legenda britského a světového komiksu Pat Mills je zpět, aby nás po menší “coronavirové” pauze opět pozval na svojí psychadelickou jízdu peklem. Requiem přichází a spolu s ním i další tři nabitá alba této stejnojmenné série. Krvežízniví upíři, naštvaní démoni, nacisté i zvrácené jeptišky se vrací na scénu ve fantastickém a lehce maniakálním grafickém ztvárnění francouzkého génia Olivera Ledroita.

Pata Millse patrně netřeba příliš představovat. Tento autor bezpochyby patří mezi skutečné komiksové legendy. Ostatně stačí zmínit taková jména, jako je Soudce Dredd, či Slaine a většina pravověrných fanoušků komiksu bude ihned vědět o kom je řeč. Avšak až v případě Requiem se mohl tento britský scénárista naplno odvázat. O tom jsme se ostatně mohli již přesvědčit v předchozích dvou knihách. Ve kterých nám společně s Oliverem Ledroitem naservíroval skutečně pořádně šílenou jízdu.

A i když už jsou to skoro dva roky co jsme se vrátili z Millsova pekla, na tento výlet se jen tak nezapomíná. A tak pravděpodobně každý fanouškem bude mít ještě v živé paměti, co si pro nás tito dva tvůrci v druhé knize série Requiem připravili. Pokud náhodou ne, tak rozhodně doporučím si něco málo zopakovat. Přeci jen, aktuální novinka z Nakladatelství CREW přímo navazuje na dvě předchozí knihy a jelikož se Mills příliš nezaobírá jakýmkoliv opakováním děje, vše uhání kupředu rychlostí vlakuTGV. Pokud jste tedy na tento spoj ještě nenaskočili ani to nezkoušejte a zkuste to pěkně od začátku.

Třetí kniha Upířího rytíře tak přichází s dalšími třemi alby (Requiem: Chevalier Vampire #07: Le couvent des soeurs de sang, Requiem: Chevalier Vampire #08: La reine des âmes mortes, Requiem: Chevalier Vampire #09: La cité des pirates (Glénat, 2018, 2021)) originální série Requiem v jedné knize. Série, která poprvé spatřila světlo světa roku 2000 se tak nezadržitelně blíží ke svému konci. Zde je však potřeba zmínit, že se série ani po dlouhých 21 letech od svého vzniku ještě nedočkala svého zakončení. Nezbývá tak než doufat, že se Millsovi s Ledroitem podaří celý příběh dokončit dříve, než nastane čas se s touto sérií v češtině rozloučit. Přeci jen nám zbývá už jen jedna kniha.

Vraťme se však k aktuálnímu příspěvku do série a k tomu, co na nás vlastně čeká. A věřte, že toho skutečně nebude málo. Ostatně, stačí nahlédnout do anotace – Bývalý nacista Heinrich, nyní schizofrenní upír Requiem, bojuje s perverzní sestrou Satanicou z kláštera Sester krve i s kapitánem Salemem z hygienických inkvizičních jednotek. Převtělený Aleister Crowley s Klubem pekelného ohně dál připravuje puč proti Draculovi. A zatímco politické napětí mezi Draconií, Dystopií a feministickými pirátskými divoženkami (vedenými transvestitním J. Edgarem Hooverem) houstne, v experimentálních laboratořích Věže krve se rodí hrůzný Franken-Einstein…

Z předchozích řádek je jasně vidět, že se máme skutečně na co těšit. Mills ani Ledroit nikterak nepolevují a servírují nám další maniakální lahůdku, ve které si každý příznivec drsnějších kousků přijde na své. Ano, příběh jako takový jsme zde už v nejrůznějších obměnách viděli několikrát. Avšak způsob jakým je příběh vyprávěn a především pak prostředí, které jde ruku v ruce s neskutečnou kresbou Oliviera Ledroita dělá z Requiemu skutečnou lahůdku.

Je samozřejmě jasné, že se toto pojetí, obzvláště v rukou Pata Millse může maličko vymknout z rukou. Vy tak nezřídka budete pouze nechápavě sledovat, jak vlastně celý tento svět může fungovat a co se vám autor vůbec snaží říct. Tomuto dojmu a celkové orientaci extra nepomáhá ani fantastická kresba, která je tak detailní, že se v ní zkrátka mnohdy ztratíte a úplně zapomenete na samotný děj. Především pak v akčních pasážích vůbec nebudete vědět co sledovat dřív. Na druhou stranu jsme si na toto pojetí již mohli zvyknout z předchozích knih série. V tomto ohledu se tak žádná změna nekoná a je jen na vás, zda se se vším zvládnete nějak rozumně popasovat.

I přes lehkou nepřehlednost, která je zapříčiněna přehnanou detailností, je právě Ledroitovo grafické pojetí hlavním tahákem celé série. Jeho fantastická malba dodává celému Requiem na jedinečnosti a posouvá jej o notný kus dopředu. Nezřídka se tak budete opět kochat  fantasmagorickými výjevy a dechberoucími scenériemi, které si pro nás tento talentovaný Francouz připravil. A o tom přeci komiksové médium je.

Nezbývá než se tak odprostit od přílišného přemýšlení a jen nechat volně unášet na vlnách podivna a naplno se poddat fantastickému vizuálu, který je alfou a omegou této série. Jedině tak si dokáže tento kousek užít opravdu naplno. A věřte, že je skutečně o co stát.REQUIEM: UPÍŘÍ RYTÍŘ #3
SCÉNÁŘ: PAT MILLS
KRESBA: OLIVIER LEDROIT
PŘELOŽIL: ŠTĚPÁN KOPŘIVA
VYDAL: CREW
ROK: 2021
STRAN: 184
ORIG. NÁZEV: Requiem: Chevalier Vampire
ISBN: 978-80-7449-928-9

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..